Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Glueless » 08 říj 2020 11:12

Kamarad píše:
07 říj 2020 22:47
Možná budu u širokého publika těžce v “hejtu”, ale vyjádřím se také k ekofašismu. I když chápu všeobecné rozčarování nad prozelenou politikou EU, hlavně když kvůli ní přicházímE o peníze
Je spravne byt ekologicky.

Ale byt eko nema nic spolecneho se stavbou vetr. Elektraren, elektroaut a dalsich nesymslu. Toto a spousta dalsich nejsou reseni ekokrize, generuji hromadu dalsich problemu.

Mam za to, ze spatne jsou nastaveny cile, metrika, metody co vyzaduje EU.

Vis z ceho se dela lopatka vetr.elektrarny? Solarni panel? Jak se pak (ne)recykluje?

To jsou tak moc nedomyslene poloreseni, ze se mi nezda, ze by to nekdo nedelal schvalne, kvuli zisku. Tak hloupi lide snad nemuzou existovat....

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Glueless » 08 říj 2020 11:27

Marek píše:
08 říj 2020 00:47
Kamarad: predpokladam, ze se uz behem tohoto stoleti stane zhruba nasledujici

• postupny uplny prechod na udrzItelny...
Souhlas s myslenkou, zbytek mi prijde strasne naivne mimo, promin.

Vzdy, kdyz neco takoveho slysim, ptam se, jak toho chces dosahnout. Konkretne. Napovefa nize.

Metodika reseni problemu:
Postupne (plosny zakaz ropy a plastu je mimo)
Od nejvetsiho (auta nejsou nejvetsi znecistovatel)
Rozumne tak, aby reseni nebylo vetsi problem (nahrada jad. Elektraren vodni a vetrnou)
Realisticky (nahrazky musi byt plnohodnotne)
Plosne (zapoji se cina, afrika, us?)
Splnitelne (VW podvadel, protoze ty limity splnit normalne nejdou...)

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Drmla » 08 říj 2020 11:33

ad VW. Limity splnit šly. Jen to bylo proti tomu, co chtěl zákazník - v důsledku především dražší auta, downsizing, komplikovanější technologie...
Aktuální a plánované limity už nejsou splnitelné bez elektrifikace, ale tenkrát to šlo.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Glueless » 08 říj 2020 12:16

Drmla píše:
08 říj 2020 11:33
ad VW. Limity splnit šly. Jen to bylo proti tomu, co chtěl zákazník - v důsledku především dražší auta, downsizing, komplikovanější technologie...
Aktuální a plánované limity už nejsou splnitelné bez elektrifikace, ale tenkrát to šlo.
Napsal jsem "normalne nejdou". Tim rikam, to co ty: 10 otcenasu, 5 kotrmelcu a zdrazeni, prekopat vyrobu...

Pokud znas automotive, pak rekni kolikrat jsi videl jako pruchozi reseni zdrazeni vyrobku?
Na prstech jedne ruky.

Podilel ses nekdy na reseni tech nesmyslu? To hlava nebere...
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od VSbrok » 08 říj 2020 12:53

už jsem to psal ve XOM vláknu, ale ještě s doplněním tady.

všechny ty debilní zelený obnovitelný zdroje energie potřebují pro svou výrobu neskutečný množství ropy, plus ropu na dopravu a umístění na místo ... takže mluvit o "čistý energii" je už z podstaty jejich výroby hovadina!
Jenže vymytejm zelenejm mozGům tohle prostě nevysvětlíte, ty viděj jenom tu "čistou" elektriku na konci.
Ale, že to musel někdo vyrobit, dovést a postavit ... to se jaksi nepočítá...

Elektroauta jsou další pekelná šílenost ... dokážete si vůbec představit, jaká by musela být pro jejich nabíjení infrastruktura? Tedy kolik a jak silný kabely by musely bejt nově natažený, aby se všechny ty zelený úchylárny splnili?
V sousedství staví novej barák a PRE jim odmítlo dát souhlas pro přípojku na tři, opakuju TŘI (jenom)!!! nabíjecí stanice, protože ten kabel co tam vede by to neutáhl.
Takže jak si zelený vypatlanci přestavují, že na každým sídlišti bude 10 000 elektro aut, tedy večer se lidi vrátí z práce a "píchnou" auto do zásuvky, aby ráno mohli zas jet do práce ... to fakt vůbec nechápu.

A i kdyby nakrásně, ČEZ PRE, Innogy, EON rozkopaly všechny města a natáhli nový kabely + postavili nabíjecí stanice, tak kolik miliard eur to bude stát? A hlavně za jak dlouho se to dá vůbec postavit?

Jenže je tu ještě další a o dost větší problém, ty "super soláry" vyrábí elektriku JEN přes den, bo v noci jaxi zatím slunce nesvítí ... takže čím se ty auta asi budou nabíjet? He?! Nad tím se taky asi nikdo nepozastavil, hlavně zelená hurá ...

Tedy vlastně jo, postavíme bateriový stanice, jupí! A z čeho, že se baterky vyrábí? No jistě, nikl, cobalt, zinek, měď ... ale jejich výroba je zajisté naprosto ekologická, že ano? V Chille by mohli vyprávět, jak velký lány země jsou neobyvatelné a ještě stovky let budou ... ale to se přeci EU netýka, bo to je daleko ... stejně jako Afrika, kde se těží cobalt za cenu lidských obětí a totální devastace přírody.

Vlastně ještě jsem zapomněl, současný elektro-autobaterie mají nejlepší výkon při 20st, pod tuto teplotu výkon = dojezd prudce klesá. Takže pro Evropu, kdy po většinu roku je teplota pod touto hranicí a v zimě navíc pod nulou, se deklarový dojez může smrknout klindě i na méně jak polovinu.

No tož kupte si auto, který stojí dvojnásobek a má 30-50% dojezd co má ten hnusný a neekologický spalovací motor ... tož to se vyplatí!
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 08 říj 2020 13:24

Maličko přispěju - mám blízko z názorům Gluelessa a doplním, že brzy nás čekají neméně velké výzvy - a to Asie a zejména Afrika. Jejich přelidněnost (=potáhnou do Evropy) a přístup k životnímu prostředí ve stylu "Dokud nebudeme tak bohatí jako vy (myšleno Evropa, Severní Amerika,...), tak se nebudeme omezovat o ohlížet na životní prostředí. Vy jste se taky neomezovali, když jste postupně bohatli."

Zkuste se někdy podívat na růst populace v zemích mimo Čínu a Indii za posledních 30 let. Hrůza (Egypt, Nigérie,...)

Lidstvo je nepoučitelné a dlouho ještě bude. Bude muset být mnohem hůř než teď, aby většina obyvatel přistoupila na dobrovolné omezování materiálních vymožeností.

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Drmla » 08 říj 2020 13:51

Já tak nějak nejsem apriori proti obnovitelným zdrojům nebo elektrifikaci všeho. Dokonce je mi to sympatické, i přes všechny dočasné nedostatky, které tu popsa,l trochu afektovaně, VSbrok. Co mi ale zásadně vadí je, že se tyto technologie, toto náboženství, prosazuje silou a penězi, zákazy a příkazy. Kdyby to mělo přirozený vývoj, klidně podporovaný nějakou přiměřenou osvětou, s možností dostat se i k oponentním datům a studiím, tak neřeknu ani popel. Ale tady nic takového neexistuje, zelené šílenství má charakter náboženství, totality a propagandy. Už několik let zírám s otevřenou pusou, co tlačí dětem ve školách do hlavy a mám čím dál větší prací s tím, vysvětlit mým dětem, že to nemusí být tak jednostranné. Ale vůbec se nedivím, že mladí mají pocit, a někde to snad ve vší vážnosti prezentovali při nějakých protestech, že země za pár let zanikne, vinnou lidstva.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Investor007 » 08 říj 2020 14:13

Přesně jak píše Drmla, jen bych označil ex post hlavního viníka = EU. Domrvili toho mnohem víc a hodlají v tomto totalitním přístupu pokračovat. V USA ale mají situaci u jiných věcí dosti podobnou. Kdokoliv jde proti proudu a vyjádří svůj názor je okamžitě zadupán do země. Takže svoboda projevu sice ano, ale svoboda po projevu už garantována není.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od VSbrok » 08 říj 2020 15:47

Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 08 říj 2020 18:18

Glueless píše:
08 říj 2020 11:27
Marek píše:
08 říj 2020 00:47
Kamarad: predpokladam, ze se uz behem tohoto stoleti stane zhruba nasledujici

• postupny uplny prechod na udrzItelny...
Souhlas s myslenkou, zbytek mi prijde strasne naivne mimo, promin.

Vzdy, kdyz neco takoveho slysim, ptam se, jak toho chces dosahnout. Konkretne. Napovefa nize.

Metodika reseni problemu:
Postupne (plosny zakaz ropy a plastu je mimo)
Od nejvetsiho (auta nejsou nejvetsi znecistovatel)
Rozumne tak, aby reseni nebylo vetsi problem (nahrada jad. Elektraren vodni a vetrnou)
Realisticky (nahrazky musi byt plnohodnotne)
Plosne (zapoji se cina, afrika, us?)
Splnitelne (VW podvadel, protoze ty limity splnit normalne nejdou...)

G.
Veskrze souhlasím, ale viděl jsi někdy, že by se nějaká revoluce (rozsahem lze přirovnat k revoluci, tahle asi energetická) děla plošně. Nejsem v historii úplně kovaný, jsem spíše přes technologie než přes měkčí vědy, ale průmyslové technologii trvalo dlouhé roky (desetiletí), než se rozšířila do všech koutů světa.
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Zamčeno