Odprodej "přehřátých" akcií

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od JosephusMiller » 20 pro 2019 16:05

Ahoj,

nesvrbí vás prsty pokud vidíte, že některé akcie, které držíte se "přehřívají"? Když vidím, že nějaká akcie vylezla o třeba o 30% oproti nákupce do historických maxim, láká mne ji prodat, i když ji jinak držím na dividendy.

JM.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od Pavel » 20 pro 2019 17:16

Konkrétní (třeba 30%) nárůst je sám o sobě nic neříkající, vždy je potřeba posuzovat aktuální cenu ve vztahu k parametrům. Prodávat jen proto, že cena narostla a realizuješ tím pádem zisk, nedává smysl - pokud jsi dlouhodobý investor. Je to jen potvrzení toho, že jsi akcii správně analyzoval a nakoupil.

Občas, když nějaká akcie vyroste tak vysoko, že její cena mi už přijde výrazně přepálená (vzhledem k fundamentům), tak ji částečně odprodám a nakoupím jinou, o které si myslím, že je podceněná. Ale jen občas, jinak by to smrdělo časováním trhu a hraním si na tradera. Je to jen taková optimalizace portfolia, trošku i taková hra.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od Ondřej » 20 pro 2019 17:21

Samozřejmě že ano. Radím však nehledět na to o kolik mám danou akcii v plusu to opravdu neznačí přehřátí akcie pouze to, že jsi nejspíš nakoupil v dobrou dobu. To, že akcie jsou na svých nových maximech je přeci správně a žádoucí. Nechceme přeci aby cena akcie byla 20 let stejná. Pokud se akcie neobchodují za 30 a více násobek svého zisku či násobně dráž než konkurenti na trhu nevidím důvod uvažovat o prodeji. Ale přístupů může být více a někdo jiný to může vidět samozřejmě jinak.

Mnozí se řídí spíše i tím zda nevydělají jinde více. Konkrétně někteří radí zbavit se TGT a utržené peníze vložit jinam. Hodnotí totiž potenciální výnos akcií celkově ne jen z pohledu dividendového výnosu a domnívají se že celkový potenciál TGT je nízký. Já osobně TGT držím stejně jako jiné tituly, které mám 40-60% +

EDIT: Koukám, že Pavel to dopsal rychleji :-D

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od Pavel » 20 pro 2019 23:02

Ondřej: to sice jo, ale ty jsi na mě ve svém komentáři určitě myslel (TGT), viď?

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od Marek » 21 pro 2019 02:17

Moje strategie je sedet s rukama pod zadkem a lopatovat dividendy, pokud neni situace s firmou donebevolajici, nesaham na nic. Prodal jsem titul 1x v zivote, a i kdyz jsem na te transakci prozatim vydelal, tak jsem z toho nemel dobry pocit, bo je to kua proti me koncepci

Naposled, kdyz mne napadla ta hloupa myslenka prodat Apple na $230, dal jsem si v duchu facku a byl zase dobry, no a ejhle, nyni je hodnota $280

Cilem je drzet firmy v dobrem i zlem a lopatovat dividendy :P

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od mnam84 » 21 pro 2019 08:39

uplně nejlepší by bylo mít předen stanoveno pokud chceš prodávat, za jakých okolností chceš prodávat, třeba nárůst hodnoty o x %, změna ziskovosti atd.

Nicméně sám chci prodat par firem, ale spíš z důvodu, že přestaly být dobré, nebo v nich vidim větší rizikovost než chci. Ale pak tu mám CocaColu kterou sem kdysi koupil a ted se muj výnos pohybuje přes 40 % a nikdy sem neuvažoval o prodeji.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od StanikKolarik » 21 pro 2019 12:57

mno, já mám v portfoliu dva kousky bez dividend u těch čekám až se aspon dostanou do černých čísel
ale o prodeji titulů uvažuju z jednoho důvodu - docela rád bych tím snížil margin (ale stejně nemůžu, protože jsem se ještě nenaučil si spočítat jestli to mám udělat nebo ne)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od VSbrok » 26 pro 2019 14:40

Dobrý téma na Vánoce ;)
Já letos prodal několik kousků...
QCOM - protože nezvýšili dividendu a už mě přestaly bavit ty jejich věčný soudní procesy, prodáno se ziskem
VTR - dividendy sice zvýšena, ale minimálně, dlouho trvající problémy v SHOP sektoru, dost snížen výhled na příští rok, prodáno se ziskem
LEG - cyklický sektor, který nemám rád, došel jsem k názoru, že vrcholu bylo dosaženo, nižší odhad na příští rok, potřeboval jsem navýšit jinou firmu, prodáno se ziskem

VGR - (můj první investorký velký chybA) ... prodáno se ztrátou! Nechal jsem se vyhecovat a naprosto zblbnout mým kolegou a v panice jsem prodal. Sice jsem chtěl původně prodat a zas hned koupit, abych vykázal daňovou ztrátu, jenže jsem prodal v panice v nejnižším bodě a od té doby cena vzrostla ... no furt doufám, že ještě cena půjde zpět pod 10 a zas se do pozice vrátím ... Tedy ve výsledku jsem tak nějak původního záměru dostál, protože jsem vykázal daňovou ztrátu a nebudu muset platit daň z prodeje z výše uvedených ziskových prodejů.

S TGT jsem přes 100% na nákupce, ale prodej rozhodně nechystám, tahle firma ještě své poslední slovo neřekla :)

Při prodeji LEG jsem si navíc udělal seznam tzv. core akcií, které bych nechtěl nikdy prodat a vyšlo mi, že z toho co mám v podpisu bych se byl ochoten "zbavit" jen ještěrkářů (LAZ) a MAC mám jen "na hrani" ... vše ostatní je na navýšení za dobrou cenu, nikoliv na prodej ... takže si jsem došel k závěru, že jsem své ptf postavil velmi dobře a proto se mi i dobře spí :D
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od bulinak » 30 kvě 2020 19:19

Prodal jsem RTX za 68$ a realizoval rychle 13$. Spekuluji na pokles a případný zpětný nákup níž...
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Odprodej "přehřátých" akcií

Příspěvek od VSbrok » 31 kvě 2020 18:55

RTX je nově po spojení s UTX dost silný podnik, příkup za levněji ano, ale prodej???
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět