Prvni nakup

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Tomis
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 28 říj 2019 11:17

Prvni nakup

Příspěvek od Tomis » 13 lis 2019 18:17

Ahoj vsem :)

Chystam se k prvnimu nakupu akcii. Z pohledu pristupu k akciim jsem se rozhodl pro DGI strategii. Aktualne procitam IG web a snazim se pochytit co se da. Je toho teda dost. Nechci ale cekat X mesicu, nez se dostanu dal a tak chci prvni nakup udelat uz nyni. Nekdo si poklepete na celo, ale ja pocitam s tim, ze se ze zacatku spalim - jdu do toho s tim rizikem.

Vekove 35, penize z akcii chci vyuzit az v duchodovem veku. Do te doby budu vydelky reinvestovat. Brooker je Lynx. Investovat chci jako vetsina z vas na NYSE. Planuji investovat pravidelne po mensich castkach. Rocne to bude +- 1/10 toho co mam ted k dispozici.

Je nekdo ochoten pomoci s prvni investici? Dat tip, do ceho by sel kdyby...ciste hypoteticky, pokud by jste dnes meli k dispozici 100 000 kc (ja uz si to pak prepoctu dle svych moznosti), do ceho by jste zainvestovali? Byl by to hned ze zacatku nakup vice akcii (10+) spolecnosti, nebo radeji mene (5+-)?

Nahlizel jsem na spolecne portfolio, ktere v ramci fora vedete. Vyborny napad. Predpokladam, ze neudelam uplnou botu, kdyz se zamerim na par spolecnosti, ktere maji mezi vama nejvetsi zastoupeni?

Dekuji za vas nazor, ci tip do ceho jit.

T.
ABBV, MO, T, XOM, RDSB, SKT, MMM, CSCO

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Prvni nakup

Příspěvek od mnam84 » 13 lis 2019 18:28

Treba shell ma momentalne atraktivni oceneni pro vstup do pozice, nektere tabakove firmy taky. Vybiral bych firmy s trzni kapitalizaci 10 mld usd plus. Asi bych se vyhnul momentalne technologickym firmam az na par vyjimek.

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Prvni nakup

Příspěvek od bigusdykus » 13 lis 2019 18:52

Pokud máš v plánu investovat ročně 10tis, je to podle mě trochu málo. Neumožní ti to reagovat na velké poklesy a navíc ti vylítnou poplatky.

100tis bych rozdělil na 5-7 nákupů, kvůli poplatkům a trochu diversifikaci. Možná bych to neutrácel najednou.
Pro začátek Shell, AT&T, BHP, výhledově nějakou elektrárnu. Preferoval bych výplatu 4x ročně, ať nemusíš tolik čekat. Pozor na to, že vyjma AT&T jsou to cyklické akcie.

Jde taky o to že jestli jsi nikdy neinvestoval, tak neznáš svojí psychickou odolnost, až portfolio spadne o 10-30-50%. V klidu tě to nenechá.

Pokud by se ti dařilo po celou dobu trvání zhodnotit portfolio o 10% ročně, tak za 30 let budeš mít 3,3mil. a roční výnos asi 300tis. Ale tolik teorie.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Prvni nakup

Příspěvek od Pavel » 13 lis 2019 19:52

Zpočátku bych to moc nedrobil a koupil 2-3 společnosti. Souhlas s tím, že aktuálně bych vybral Shell, ATT a Altrii nebo Philip Morris. Snad bych ještě přidal ABBV do toho výčtu.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Prvni nakup

Příspěvek od StanikKolarik » 13 lis 2019 20:18

vezmu to odrážkově...
* pro začátek bych doporučil neklesat s jednou investicí/velikostí pozice pod 4000-5000
* já jsem pro začátek šel riskantně do REITs kvůli vysokému DY (zkus NYSE:NRZ nebo NYSE:OHI)
* přečti si posledních pár stránek viewtopic.php?f=10&t=128
* přečti si https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
* můžeš se inspirovat u mne http://investicechytre.cz/investicni-log/

konkrétně:
mít dnes prachy, tak koupím/dokoupím NYSE:F, NYSE:NRZ, NYSE:BP, NYSE:RDSA, NYSE:BTI, NYSE:PFE,
být tebou tak si dám do watchlistu/počkám si na cenu: NYSE:OHI, NYSE:T, NASDAQ:NWL, NYSE:PRU, XET:BTQ, NYSE:XOM, XET:1COV, NYSE:OLN, NYSE:IRM, NYSE:DUK, NYSE:SAN, XET:CON, NYSE:EQNR
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Georg
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 21 říj 2019 12:08

Re: Prvni nakup

Příspěvek od Georg » 13 lis 2019 21:49

StanikKolarik
Nemužu najít na Patrii NYSE: BP Můžeš mě prosím napsat ISIN.
Díky
ČEZ, AT&T, PM

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Prvni nakup

Příspěvek od bigusdykus » 13 lis 2019 21:53

BP PLC-SPONS ADR (BP)
ISIN US0556221044

BP PLC (BPE5)
ISIN GB0007980591
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Georg
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 21 říj 2019 12:08

Re: Prvni nakup

Příspěvek od Georg » 13 lis 2019 21:59

Díky, mám to super.
Jak vidíš AT&T půjde to nad 40?
ČEZ, AT&T, PM

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Prvni nakup

Příspěvek od mnam84 » 13 lis 2019 22:25

Georg píše:
13 lis 2019 21:59
Díky, mám to super.
Jak vidíš AT&T půjde to nad 40?
Plno lidí by si mělo uvědomit, že nikdo z nás nevěští z křišťálové koule. Lidi co se tim zabývají ti mohou říci zda je drahá, dobrá kvalitní), levná ale kdo ti řekne že se bude vyvíjet takle? Pravděpodobně nikdo rozumný... Jak bylo v Vlkovi z Wallstreet: nezaleží zda jde kurz nahoru dolu doleva doprava nebo se točí v kruzích...

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Prvni nakup

Příspěvek od StanikKolarik » 14 lis 2019 00:00

Já mám AT&T ted přes 30% v plusu, takže počkám až spadne někam 33-35USD
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Odpovědět