Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od Ondřej » 03 dub 2020 15:15

Přišel mi emailem námět na článek ovšem s tím si nevím rady poněvadž je mi 30. :-D Je tu někde kdo by věděl?
Dobrý den. U Lynxu, podobně jako u jiných brokerů, je velmi těžko najít informace stran dědictví prostředků u nich vedených. V některých zemích je dědická daň obrovská (třeba německé soudy belgickou sazbu až 80 % považují za vyvlastnění). Lynx předává příkazy Interactive Brokers UK, ti zase Interactive Brokers US a v USA jsou prostředky a instrumenty i drženy. (celkem nepřehledné vztahy). Znamená to, že při smrti investora bude vše nad 60 tis. USD podrobeno u nerezidenta USA dani 40 %? Nebo záleží jen na domicilu jednotlivých akcií/ETF (u jiných aktiv bude rezidence určitě ještě komplikovanější), či dokonce bude u ETF dědická daň placena u každé akcie z balíku zvlášť podle země kde se firma nachází? Bylo by ideální o této problematice napsat nějaký fundovaný článek, na internetu je velmi těžké něco najít (i při hledání ve známejších jazycích) a když, jsou to většinou diskuze nejasně fundovaných uživatelů, brokeři samotní se jasnému stanovisku vyhýbají.
S Milanem jsme tak nějak došli k tomu, že přeci se zděděné akcie převedou z jednoho majetkového účtu na druhý a výše dědické daně určí notář po zjištění hodnoty cenných papírů a daň je podle zákonů ČR. Myslím si tedy, že ten dotaz je trochu mimo a je jedno kde jsou dané cenné papíry uloženy.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od Pavel » 03 dub 2020 16:07

Taky si myslím. Dědická daň je vyměřována státem, ve kterém je děděno. Pokud je zemřelý i pozůstalý z Čech, nedává my smysl, proč by si z jejich majetku měl jiný stát ukusovat, jaké by k tomu bylo právo, kterému by měla zahraniční osoba podléhat. Když by se dědila třeba nemovitost umístěná v zahraničí, tak možná ano, ale akcie?

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od IG_Ronie » 05 úno 2021 12:12

Taky jsem vytvořil přehled toho, kde mám účty a co tam je (příp. jaké je přihlašovací jméno - ne heslo). Jde podle mě hlavně o tu vědomost, aby se na nic nezapomnělo (notáři to mají dost na háku často a zejména pokud jde třeba o zahraniční brokery, je otázka, zda by to vůbec zjistili). O kryptu apod. ani nemluvím :)

Tam je jen důležité/vhodné, aby pak partnerka/manželka s tím nezačala hned nakládat po smrti před vypořádáním. Teoreticky by měla za zadkem trestní stíhání.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od StanikKolarik » 05 úno 2021 13:21

já to mám sepsané jako zaheslovaný online dokument co kde jak mám
aktualizuju to tak 2x ročně
že to mám a heslo má brácha a mamka
když jsem nenápadně kontroloval co a jak, tak brácha netušil že jsem mu něco svěřoval a mamka mi řekla, že by určitě měla čas řešit nějaké hovadiny
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od Daniel » 14 dub 2021 09:59

Ahoj, na Warengo teď vyšel článek o vysokém zdanění amerických titulů v případě úmrtí, který působí trochu poplašně, a hned pod ním se o tom začalo diskutovat. Zdá se, že by to mohlo být ošetřeno smlouvou o zamezení dvojího zdanění a daňové diskriminaci. Víte o tom někdo něco? Přiznám se, že jsem to zatím příliš neřešil, ale teď s narozením potomka mě to začíná zajímat.

https://warengo.com/stories/151166-jak- ... mrtni-dani

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od minarjo » 15 dub 2021 09:02

Už jsem to sem psal do tématu Brokeři-Lynx, článek byl zaměřený na Interactive Brokers, tedy to tam logicky patří (a je tam už i nějaká reakce).

Odpovědět