Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od JosephusMiller » 14 říj 2019 11:15

Odstřiženo z tématu o Důchodech
StanikKolarik

-----------------------------
Ahoj,

možná lehce off-topic, ale jak ošetřujete možnost vašeho (bože chraň, ale stává se) úmrtí, myšleno dřív než družka-druh? Statisticky máme(muži) kratší čáru života a já si prostě svoji manželku neumím představit jak se z čistě praktického-finančního hlediska vypořádává s tím, co jsem jí zanechal na různých brokerských a bankovních účtech, nemluvě o p2p lendingu apod, ať už v důchodu, nebo dřív..

Sice jsem sepsal nějaký návod co, jak a kde, a snažím se ho alespoň nějak udržovat, ale tak nějak to není ono. Jak to máte vy?
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od StanikKolarik » 14 říj 2019 12:42

JosephusMiller píše:
14 říj 2019 11:15
Ahoj,

možná lehce off-topic, ale jak ošetřujete možnost vašeho (bože chraň, ale stává se) úmrtí, myšleno dřív než družka-druh? Statisticky máme(muži) kratší čáru života a já si prostě svoji manželku neumím představit jak se z čistě praktického-finančního hlediska vypořádává s tím, co jsem jí zanechal na různých brokerských a bankovních účtech, nemluvě o p2p lendingu apod, ať už v důchodu, nebo dřív..

Sice jsem sepsal nějaký návod co, jak a kde, a snažím se ho alespoň nějak udržovat, ale tak nějak to není ono. Jak to máte vy?
je to jedna z mých nočních můr... případní pozůstalí žijou v tom že když mám akcie, tak musím mít i dluhy a tímpádem by dědictví odmítli... takže já to mám bohužel vyřešené.

ale vážně - zvažoval jsem že aspon to nejklíčovější sepíšu... ale kam, jak, nějak aby se k tomu i někdo dostal jsem ještě nevymyslel
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

etfindex
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 08 zář 2019 15:33

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od etfindex » 14 říj 2019 17:41

StanikKolarik píše:
14 říj 2019 12:42
JosephusMiller píše:
14 říj 2019 11:15
Ahoj,

možná lehce off-topic, ale jak ošetřujete možnost vašeho (bože chraň, ale stává se) úmrtí, myšleno dřív než družka-druh? Statisticky máme(muži) kratší čáru života a já si prostě svoji manželku neumím představit jak se z čistě praktického-finančního hlediska vypořádává s tím, co jsem jí zanechal na různých brokerských a bankovních účtech, nemluvě o p2p lendingu apod, ať už v důchodu, nebo dřív..

Sice jsem sepsal nějaký návod co, jak a kde, a snažím se ho alespoň nějak udržovat, ale tak nějak to není ono. Jak to máte vy?
je to jedna z mých nočních můr... případní pozůstalí žijou v tom že když mám akcie, tak musím mít i dluhy a tímpádem by dědictví odmítli... takže já to mám bohužel vyřešené.

ale vážně - zvažoval jsem že aspon to nejklíčovější sepíšu... ale kam, jak, nějak aby se k tomu i někdo dostal jsem ještě nevymyslel
Ahoj.Vídím že máme skoro všichni stejný problém :) nejdříve něco vybudovat a pak mít ještě starosti komu to případně věnovat :lol:
Né že by tady hodlal někdo umírat ale člověk nikdy neví co se může stát.Sám jsem také o tomto přemýšlel.Jelikož nejsem ženatý tak by asi tyto papíry přešly na děti ???
No snad to budu řešit až budou děti plnoleté a budou i natolik zodpovědné abych jim to mohl předat ;)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Ondřej » 15 říj 2019 12:23

Jestli Vás toto téma tak trápí nevidím nic jednoduššího než zajít za notářem a společně sepsat závěť. Hlavně z důvodu, aby pozůstalí věděli co kde vůbec máte za aktiva.
Staníku určitě by pozůstali pak neodmítli dědictví kdyby přišel notář a řekl hele má tady všeho všude pár mega na různých účtech a z hypotéky stačí doplatit pár tisíc, protože zbytek se zaplatí z pojistky chcete to nebo ne.
Pokud to funguje jako v amerických filmech lze si stanovit i podmínky co se s tím má stát případně kdo co má dostat ne? Takže pokud z toho nemůžete spát prubněte to s notářem a dejte vědět.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od JosephusMiller » 15 říj 2019 12:53

Ahoj,

varianta notář mi přijde v mé situaci (produktivní věk, malé děti) zatím nepotřebná a nákladná, ale později uvidíme.

Jinak souhlas, v prvé řadě je třeba aby vůbec věděli kde a co je. Nejsem odborník, ale nechci připustit variantu, že by nějaké prostředky zůstaly někde vězet jen pro to, že o nich nikdo kromě mne nevěděl. U klasického bankovního účtu asi nehrozí, ale o nějakém Mintosu apod si nedělám iluze.

Takže jsem sepsal souhrn kde a co, plus návod a popis k čemu je to dobré - aby ji to právě nemusel vysvětlovat třeba notář, advokát apod, z principu cizí lidé (s bůhvíjakými zájmy nebo světonázory).

No a ten soupis si v plechovce zakopejte na zahradu, nejlepe pod záhonek, ktery alespoň krásně zryjete pokaždé, když ho jednou za rok budete updatovat :-).

Ono vlastně nejde jen dividendové investice, ale o o to, kde všude třeba máte nějaké pojistky (které se krásně uplatní, když vás právě přejel ten autobus....) a vůbec.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Pavel » 15 říj 2019 14:14

Ano, mít seznam (aby se nezapomělo na nic z toho), stručný popis o co jde a pak ideálně kontakt na někoho důvěryhodného (příbuzenstvo, přátelé), kteří poradí další postup.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od StanikKolarik » 15 říj 2019 15:32

odstřihl jsem to do samostatného vlákna
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od bigusdykus » 15 říj 2019 15:55

Není třeba nic složitě sepisovat. Portfolio jde normálně do dědictví, jako cokoliv jiného.
Hodnota portfolia se ocení asi nějakým obvyklým kurzem (stejně jako u cizí měny existuje uznávaný přepočet).

Notářem to projít musí, protože peníze/akcie z IB pozůstalí prostě sami nevyberou a ani nesmí.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od Ondřej » 15 říj 2019 15:58

No tak jasně že jde ovšem broker se nějak musí dozvědět že jsi skapal, pak nevím jak postupuje broker.

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Dědictví aneb Costymportfoliemudělat

Příspěvek od bigusdykus » 15 říj 2019 16:15

ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Odpovědět