Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 07 zář 2019 17:59

Ondro, ten článek je na prd, to že někdo někdy něco trefil neznamená, že trefí i příště.

Co se týká indexu - samozřejmě že tam jsou i akcie v problémech, ale celkově jsou hlavní indexy jakámsi obrazem ekonomiky a překonat jejich vývoj se dlouhodobě opravdu málokomu podaří, zejména v posledních cca 20-30 letech, kdy je trh nasycen (prosycen) analýzami a jen těžko někdo neobjeví podceněnou akcii. To už není jako za dávných časů slávy Buffetta a Grahama.

Důležité je mít nějakou strategii a ta naše (většiny z nás) je nákup kvalitních dividendových akcií. Jestli někdo chce investovat do akcií s primárním cílem překonávat index - proč ne, good luck:-)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 08 zář 2019 06:43

Jasně že nemusí. Jak jsem uvedl nudil se ve vlaku a pročítal články. Film mě osobně bavil proto to doporučení no a z závěrečné větě asi není třeba nic dodávat. Nepsal jsem přeci že chci překonávat nějaký index.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 08 zář 2019 08:15

Reagoval jsem trochu šířeji, ne jen na tvůj příspěvek, však si rozumíme:-)

Kari
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 08 zář 2019 14:44

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Kari » 08 zář 2019 15:03

Děkuji za tuto diskuzi. Nad podobnou otazkou si lámu hlavu v posledních době. Osobně si myslím, že pokud jsem ve fázi kdy chci čerpat rentu, tak jsou proto vhodnější dividendové akcie, než odprodáváni indexu z důvodu pravděpodobně jistějšího a především stálejšího příjmu. Pokud jsem, ale ve fázi kumulační, kdy dividendy stejně reinvestuji, ještě navíc s dlouhým investiční horizontem klidně víc jak 15 let, neměla by být moje snaha o maximální výnos? To jenom k zamyšlení, když od lidí slycham, že jejich snahou není srovnávání a překonávání indexu.

etfindex
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 08 zář 2019 15:33

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od etfindex » 08 zář 2019 15:48

Ahoj.Taky přidám svůj názor.Každý si musí hlavně hned ze startu uvědomit co od investování požaduje.Pokud předpokládá že si vytvoří pasivní příjem prostřednictvím dividend pak musí počítat s tím že ho to bude stát něco v rozmezí 4-6 mil. investice.Vzhledem k tomu že mé možnosti jsou někde kolem 2tis.eur/rok tak raději volím investici do indexu na MSCI World.Podle mého názoru je to široce diverzifikované a to i v rámci měny.Ano jistě SP 500 má mnohem lepší výkonnost ale zase jsem nechtěl všechno sázet jenom na USA.Používám to jako odkládání na důchod a přiznám se že nad tím jak budu případně tuto investici třeba za 25 let likvidovat jsem ještě nepřemýšlel (tím myslím jestli odprodávat postupně nebo vše najednou).
Taky kupuji měsíčně za 1500 kč Top Stock od spořky ale o tom už toho bylo na forech napsáno taky dost. asi tak no :-)

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 10 zář 2019 18:08

Podle mně je investování do dividendových akcií jednoduše lákavé (pravidelné peníze "zadarmo" každý měsíc, výběr "jen těch nejkvalitnějších" společností, apod). Ben Felix to tuším nazval "nejvíce romantizovanou formou investování". Bohužel to spousta lidí bere jako nejlepší/nejspolehlivější způsob investování a nezamýšlejí se nad alternativami. Komunity, které jsou kolem různých webů, fór či YT kanálů jsou dost silné a často nezaznívá protinázor (nekritizuji, konstatuji fakta).

Za mně má smysl projít si různé investiční styly a na základě jejich výhod/nevýhod se rozhodnout, který styl danému člověku nejvíc sedne. Abych nekřivdil zdrojům zabývajícím se dividendovým investování - u zastánců efektivního trhu (a dalších..) je to dost často podobné. Prostě černo-bílé vidění. Co se mi však líbí víc je fakt, že spoustu důkazů lze poměrně snadno prokázat na historických datech. Myslím tím kompletní analýzu US či světového trhu na všech datech, které jsou k dispozici - nikoliv pouze výběr jednotlivých příkladů, které mou teorii podporují.

Mimochodem, za celou dobu jsem slyšel v podstatě jediný (pro mě podstatný) argument, proč se investování do dividendových akcií vyplatí - při iracionálním poklesu hodnoty nemusím prodávat pod cenou. Toto si člověk může sice ošetřit i jinak (prodávat index, který nespadl; popř. držet něco v bondech a nebýt přímo závislí na odprodávání každý měsíc.

Spousta argumentů šla trošku proti sobě - "kdo říká, že chci překonat index?" vs. "když se smíříš s tím, že u ETF kupuješ spoustu špatných společností, které bys jinak nekoupil". Z toho mám pocit, jako bych si měl vyskládat líbivé portfólio (bez těch "špatných" akcií) a rovnou akceptovat, že za svou práci dostanu nižší odměnu (nepřekonám benchmark).

Tím rozhodně neříkám, že mi někdo musí něco dokazovat ani to, že je nějaký investiční styl lepší než jiný. Osobně si snad vezmu nějaké poučení z obou přístupů a budu doufat, že se dostaví výsledky :D

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 10 zář 2019 19:21

Malag: když jsem se před deseti lety rozhodoval co dál dělat 😀 rozuměj co s prachama věř, že jsem se zajímal i o jiné možnosti. A opravdu mi nepřišlo, že by dividendové investování natož dgi okupoval internet.
Naopak to byly reklamy na brokery lákající na trading a zaručené kurzy traderu, kteří jsou tak úspěšní, že své know-how prodávají za nehorázné prachy.
Byly to tedy měny, komodity potom opce a opční strategie jako butterfly či iron Condor. Hold rychlý prachy a lákání na ně.
Pak jsem, je tomu sedm let, narazil na fórum pana Ladislava kde se řešilo investování do dividendových akcií. Ty jsem znal převážně díky strejdovi, který pracuje jako bankéř a investuje na české burze. Po studiu jsem učinil své první nákupy a zalíbilo se mi to.
Jak jsem se dál zajímal dostal jsem se k dgi.
Podílové fondy samozřejmě zaujímají v mém portfoliu také nějakou pozici, ale čím dál tím menší. O ETF se v té době moc nemluvilo, alespoň jsem to tehdy nepostřehl naopak mi přijde, že je to boom dnešní doby.
Hold už dlouho rosteme a tak chce asi každý urvat svůj kus.
Proč se mi dgi líbí jsem už psal. Pokud budu porážet index jasně budu rád, ale není to má priorita. Mě více zajímá příjem z portfólia a jeho růst v čase. Díky navyšování dividend mi roste YOC a to se mi líbí.
Oproti etf vidím tedy stále výhodu v tom, že nemusím odprodávat část portfólia každý rok či měsíc a nemusí mě tedy tolik trápit vývoj trhu a aktuální kapitálová hodnota.
Navíc chci aby mé portfólio zdědily mé děti či vnoučata.
Každopádně ti přeji, aby ti tvá investiční strategie, ať už bude jakákoliv, přinesla to co od ní očekáváš a třeba si někde na srazu za dvacet let poměříme pinď...😀
Jak říkáš nejsme tady od toho, abychom se kritizovali, ale pokud možno navzájem si dopomohli k lepším zítřkům. Proto jsem web založil. Btw pokud máš co nabídnout ohledně etf rád zveřejním článek co napíšeš, už tam pár článků o ETF máme.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od VSbrok » 11 zář 2019 11:53

Malag: já se na to dívám jako na "klasický spořící účet". Prostě chci, aby moje peníze, které zrovna nepotřebuju, mi vydělávaly = dávaly mi úroky.
Navíc v současné době vložené prostředky nepotřebuju, tedy nepotřeuju ten vklad.
Zajímá mě, kolik mi ty peníze vydělají = jaké "úroky" mi vyplatí.

A časem bych rád už trošku omezil práci, takže mě zajímá, bude zajímat, pravidelný měsíční příjem = aniž bych musel každý ráno vstávat do práce.
Takže vklad mě opět nebude zajímat, ale pouze kolik mi měsíčně přistane na účtu = kolik budu moci vybrat na spotřebu, aniž bych na vklad sahal = snižoval ho.

Takže DGI tak nějak vyplynulo jakožto nejlepší volba, protože jsem schopen porazit/překonat inflaci a zajistit si slušný měsíční příjem, aniž bych musel šáhnout na vklad = takže divi příjem je stabilní nebo roste :idea:

No a jak píše Ondra, až mě jednou zahrabou pod zem, tak to zdědí moje děti a snad pak i jejich děti ...
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

etfindex
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 08 zář 2019 15:33

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od etfindex » 12 zář 2019 10:41

Ahoj.V podstatě je jedno jestli někdo preferuje nákup divi akcií nebo indexu přes etf.Důležité je aby měl dotyčný klidné spaní :-)
Každopádně v obou případech je pozitivní hlavně to že myslí tito lidé na pozdější dobu respektive na úroven života ve stáří a nespoléhají se jenom na stát.
Jestli bude lepší jít cestou DGI nebo nákupem etf na index je otázkou na kterou dostaneme odpověd za 30 let :-)) Jako investoři máme pouze k dispozici data z let minulých (pokud někdo nemá křištálovou gulu :-) ).
Já chodím jako čtenář na forum "pana Ladislava",dále navštěvuji superforum a toto.Podle uživatelů jde vidět že to dělá řada lidí stejně.
Přiznám se že jsem díky tomu poznal spoustu dobrých lidí.Namátkově klobouk dolů před uživateli VSbrok,Ondra.
Tady na foru se dá diskutovat i o různých podílových fondech či etf což je podle mě dobře.Né každý se chce problematikou jednotlivých akcií a etf zdržovat.
No a my co to máme i jako zálibu tak si alespon dobře pokecáme:-)))
Složení ptf a investiční strategii máme každý individuální .Za 30 let se třeba u piva porovnáme:-)))
investování zdar !!! :-)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 12 zář 2019 11:32

Samozřejmě s tím souhlasím. Jak píšeš spojuje nás hlavně to, že se snažíme zajistit si lepší budoucnost a pokud možno i dalším generacím. Jak se říká kdo nic nedělá nic nezkazí.

Odpovědět