Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Daniel » 13 lis 2020 21:05

Inev píše:
13 lis 2020 12:05
Ti z vás, kteří máte samostatné akcie, jste schopni výkonost vyjádřit číslem? Např. za 5 let je divi v průměru 4,5 % p.a. a zhodnocení portfolia je za 5 let 21 % ? Že se vám zvedá divi každý rok o 10 % atd. Čím delší období, tím lépe. Díky za jakékoliv smysluplná čísla.
Já začal se stock pickingem jen před rokem a kus, takže to není dostatečná doba na posouzení - předtím jsem několik let sypal do různých fondů a ETF. Když ten rok shrnu, tak jsem jen nepatrně v plusu, zatímco kdybych kupoval index odhadem v podobných objemech a momentech, mám kolem deseti procent zisk. Takže zatím můžu s klidem prohlásit, že bych na tom byl líp s ETF.

Je to hlavně tím, že jsem těžce v REITs a měl jsem velkou pozici Shellu, takže jsem se v podstatě krásně "trefil" do těch nejvíce zasažených odvětví. Navíc jsem během prvních pár měsíců nasekal pár chyb, které bych už teď asi neudělal. Reálně to ale chci posoudit nejdřív za tři roky, protože na delším období to bude víc vypovídající. I tak si ale myslím, že index spíš asi nepřekonám a bude mi stačit se k němu přiblížit.

Jde mi hlavně o to, že ten individuální výběr akcií je pro mě mnohem zajímavější, zábavnější a víc mě motivuje investovat. A navíc mám pocit nižšího rizika, když vím, co se děje ve firmách, které mám, než když si koupím nějaký anonymní balíček, který obsahuje spoustu předražených titulů. Reálně ta diverzifikace ETF pomáhá k nižšímu riziku než jaké má portfolio 20 titulů, ale ta psychologie je také důležitá. Kdybych měl plošně koupený celý trh, nutí mě to víc nakupovat a prodávat podle aktuálního dění ve světě, zatímco takhle se prostě podívám na výsledky firmy, řeknu si ok, trh je pesimistický, ale tahle firma jede a vydělává, tak jí nemusím prodávat a těším se na dividendu.

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 07:10

Na to právě narážím a rád bych to nějak porovnal. Mám k dispozici kalkulačku historických výnosů založenou právě na SP500. Ale chtělo by to aspoň 5 let minimálně. Lépe 10 let. Na 1,2 letech se nic nepozná. Já to porovnával u sebe a vím jak to dopadlo
Podla mna ti to porovnanie je nanic. Moze ti tu niekto zdielat portfolio starsie, co outperformuje index alebo aj co je na tom horsie. Podla toho by si si obrazok robit nemal. Vsetko zalezi, ake akcie si vyberies - cize porovnavat to s portfoliami inych ludi, kde netusis, ako vyberali akcie, ti neda moc pouzitelny obraz.

Keby som viac kupoval AAPl, blizi sa moje portfolio tejto oranzovej ciare.
Obrázek
Keby viac XOM, blizi sa to tejto oranzovej ciare:
Obrázek

Co moze byt podla mna pre teba lepsia aproximacia je, ze si vyberies 10 spolocnosti, ktore by si drzal dozivotne. Nastavis si nakupnu cenu tych spolocnosti 10 rokov dozadu a porovnas to s indexom. Problemom tu je, ze ty si tie spolocnosti uz vybral podlla aktualnej performence a dat, cize pred 10 rokmi by si ich asi nekupil, lebo by mali ine parametre a mozno aj nastaveny business model. Ale stale to su podla mna lepsie data, ako ked to porovnas s random portfoliom cloveka z fora.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 11:21

Já chci pouze porovnat 2 metody. Výběr akcií s následnou reinvesticí divi proti investici do ETF. Je tady 23 stran textu, ale žádná čísla. Pokud 10 investorů bude investovat do samotných akcií, zajímá mě, kolik z nic překoná index. To je celé. Žádný věda. Nezajímají mě konkrétní akcie. Zajímá mě ten systém jako celek. A na to porovnání jsou třeba čísla. Všichni znáte Ladislava. Já vycházím právě od něj. Investuje myslím 25 let. Za mě je jeho celkový výsledek za ty roky špatný. Psal jsem to na finexpertu. Vycházel jsem pouze z toho, co sám uvedl. Bohužel Ladislav nikdy neodpověděl na konkrétní dotazy a pouze dokola mlel, koupit a držet na stálo. Takže jen on sám ví jak to je. Tím Ladislava nechci nijak urážet. Mě zajímají pouze fakta. :-)

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 14 lis 2020 11:50

Inev píše:
14 lis 2020 11:21
Já chci pouze porovnat 2 metody. Výběr akcií s následnou reinvesticí divi proti investici do ETF. Je tady 23 stran textu, ale žádná čísla. Pokud 10 investorů bude investovat do samotných akcií, zajímá mě, kolik z nic překoná index. To je celé. Žádný věda. Nezajímají mě konkrétní akcie. Zajímá mě ten systém jako celek. A na to porovnání jsou třeba čísla. Všichni znáte Ladislava. Já vycházím právě od něj. Investuje myslím 25 let. Za mě je jeho celkový výsledek za ty roky špatný. Psal jsem to na finexpertu. Vycházel jsem pouze z toho, co sám uvedl. Bohužel Ladislav nikdy neodpověděl na konkrétní dotazy a pouze dokola mlel, koupit a držet na stálo. Takže jen on sám ví jak to je. Tím Ladislava nechci nijak urážet. Mě zajímají pouze fakta. :-)
Ta data jsou opravdu velmi zkreslující. Např. slavný WB od roku tuším 2009 prohrává s indexem SP500, ačkoli předtím jej porážel. Je to mimo jiné tím, že za posledních 10 let došlo k výraznému nárůstu cen u technologických akcií (dnes gigantů, kteří táhnou indexy, zejména NASDAQ), a ty zpravidla nevyplácí dividendu, a také k menšímu zájmu o hodnotové investování. Tedy většina z nás si myslím, že neporáží index SP500, neboť se snažíme investovat hodnotově a preferujeme akcie vyplácející (vysoké) dividendy.

A to píšu o období 10-11 let. Kdo z nás je na trhu s relevatním portfoliem déle? Skoro nikdo si myslím. Tedy i kdyby ti někdo poskytl data, jejich vypovídací hodnota nebude moc velká.

Zkus na to jít jinak - vezmi si námi nejčastěji kupované tituly a ty si porovněj s indexy. To ti podle mě napoví víc.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 11:58

Jo nad tím jsem už přemýšlel. Vím co nejvíce kupujete. Uvidíme když budou dlouhé zimní večery :-) Hele. Já to nechci řešit jako graf z básníků. Ten výsledek není nijak důležitý pro mě ani pro Vás. Stejně každý pojede to své. Jen mě to zajímá a když tu máme to forum, tak ať je nad čím diskutovat :-)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 14 lis 2020 12:36

Jasně určitě to není zlá myšlenka. Co máme nejčastěji v portfoliu najdeš v topicu společné portfólio ve kterém je tabulka, kterou vede stanik. Jen je hodně důležité za jakou cenu byl daný titul koupen. Nevím jak bych to měl počítat jelikož pravidelně nakupuju a reinvestuju dividendu. Jsem moc líný na to to teď zpětně počítat.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 12:57

Uděláme to obráceně :-) Vy na to jdete moc složitě :-) Jednoduchá úloha. Mám 30 let a můj cíl je mít za 15 let pasivní příjem 20 tis Kč/měsíc = 240 tis Kč / rok. Pasivní příjem chci teoreticky pobírat nekonečně. Čili hodnota majetku zůstává stejné = lépe řečeno se musí zhodnotit o těch 240 tis Kč za rok + inflaci. Kolik na to potřebuji majetku a kolik z toho majetku mi udělá za těch 15 let zhodnocení a kolik bude mých vložených peněz. Jedna cesta je samotné akcie s reinvesticí divi a druhá cesta je akumulační ETF. Mě nejde o dokonalé matematické vyjádření, ale rád bych věděl s jakými čísly pracujete. Pokud se já podívám, tak se mi zdá, že dlouhodobě udržitelná divi je 4-6% p.a. Doufám, že teď už je to jasné :-)

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 14 lis 2020 13:39

Inev píše:
14 lis 2020 12:57
Uděláme to obráceně :-) Vy na to jdete moc složitě :-) Jednoduchá úloha. Mám 30 let a můj cíl je mít za 15 let pasivní příjem 20 tis Kč/měsíc = 240 tis Kč / rok. Pasivní příjem chci teoreticky pobírat nekonečně. Čili hodnota majetku zůstává stejné = lépe řečeno se musí zhodnotit o těch 240 tis Kč za rok + inflaci. Kolik na to potřebuji majetku a kolik z toho majetku mi udělá za těch 15 let zhodnocení a kolik bude mých vložených peněz. Jedna cesta je samotné akcie s reinvesticí divi a druhá cesta je akumulační ETF. Mě nejde o dokonalé matematické vyjádření, ale rád bych věděl s jakými čísly pracujete. Pokud se já podívám, tak se mi zdá, že dlouhodobě udržitelná divi je 4-6% p.a. Doufám, že teď už je to jasné :-)
Jasné to je, ale spočítat to (skoro) nelze, je tam spousta nepřesných nebo i nejasných parametrů. Např. kupní síla 20 tisíc bude za 15 let jaká? Nejde ani tak o inflaci, ale spíš o kupní sílu. Troufneš si taková čísla dát do nějakého vzorečku? Podívej se na nizoučkou inflaci ve vyspělém světě (cca 1%) v kombinaci s neustále narůstajícím zadlužování a do toho ještě COVID. Dospěješ tak maximálně k přesnému výpočtu z nepřesných čísel.

Vzpomínám si na reklamy na penzijní pojištění, když začínalo, jak se v nich usmívali důchodci, že si za 30 let intenzivního spoření naspořili se zhodnocením a státním příspěvkem dokonce milión Kč. Co byl milión tehdy a co dnes?

Dívej se na to úplně jinak - snaž se žít tak, abys mohl pravidelně odkládat stranou nějakou částku, tu investuj do akcií a za pár let se dostaví efekt sněhové koule. Bude-li ta částka 5.000, budeš čekat dlouho. Bude-li 10.000, tak už to za pár let bude zajímavé. No a to mluvím o začátku, jistě za pár let ta odkládaná částka bude jiná (vyšší).

A s jakými čísly pracujeme? Já osobně pracuju s čísly, která lze popsat jako úroky v bance nebo na dluhopisech. Od toho se odrážím a jsem rád, že bez problému lze investovat do 3% a vyššího dividendového výnosu (který se pravidelně zvyšuje) u velmi kvalitních a bezpečných akcií. Víc v podstatě ani neřeším.

Tož hodně štěstí!

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 15 lis 2020 18:10

Tak jsem si teď hrál v manažeru účtu a tam je docela pěkně zpracována analýza portfólia, kterou si můžeš vygenerovat v PDF přikládám tedy pár obrázků. Podotýkám, že nevím jak to oni počítají, každopádně mě to samotného překvapilo. Tento rok s tím pěkně zamíchal, samozřejmě proto, že nevlastním trendy technologické akcie a na druhou stranu vlastním ropáky a jiné. Ovšem kdo to mohl tenkrát vědět že :-D

Ještě podotýkám, že je to období od přechodu k Lynx, což to jistě dost zkresluje, protože jsem přecházel prodejem a následně nákupem u Lynx.
Přílohy
performance.PNG
performance_to_date.PNG

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 15 lis 2020 19:54

Pavel píše:
14 lis 2020 13:39

Vzpomínám si na reklamy na penzijní pojištění, když začínalo, jak se v nich usmívali důchodci, že si za 30 let intenzivního spoření naspořili se zhodnocením a státním příspěvkem dokonce milión Kč. Co byl milión tehdy a co dnes?
Penzijko vzniklo v roce 1994. Čili 30 let bude mít v roce 2024 ;) Pokud by moje mamka mohla dávat např. 1000 kč celých 30 let a za 4 roky (v roce 2024) tam měla ten milión, byl by to skvělý výsledek. Měla by milion. Nevím o jaké době tehdy mluvíš. Jestli rok 1994 tak ano. Tehdy by jsi si koupil celý panelák nebo x ha pozemků. Ale nechápu jak to s tím souvisí s tím penzijkem. Ona před 30 lety neměla žádný milion. Smyslel investování je překonávat inflaci = tvé peníze neztrácejí hodnotu. Teď už je to jen o tom, zda ji překonáš o 1,3,5 nebo více %.

Jinak 1000 kč měsíčně po 30 let, které dají milion, je 6% p.a.

Odpovědět