Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 03 zář 2019 17:28

Mně přijde počet akcií jako vcelku irelevantní měřítko. Prostě "cena akcie = tržní kapitalizace firmy / celkový počet akcií". Pokud vlastním část nějaké firmy, tak mě primárně zajímá hodnota v $, nikoliv samotný počet akcií.

Vlastnit 100 akcií po $100/ks je přece úplně to samé jako jich vlastnit 105 po $95/ks (pokles ceny po vyplacení divi a následný dokup akcií). Pokud budu brát v potaz pravidelnou reinvestici, tak mi dokonce hodnota portfólia klesá o daň z divi, kterou musím před reinvesticí zaplatit.

V příkladu, který si nastínil ti samozřejmě výnos klesne. Pokud klesnou zisky společnosti na polovinu (a následně potom i její cena), tak dostaneš poloviční divi. Respektive to samozřejmě lze kompenzovat zvýšením výplatního poměru, ale to zaprvé nejde provést vždy (pokud je výplatní poměr přes 50 %, stěží ho zvýší) a zadruhé - bylo by to pro tebe vůbec výhodné?

Firma na divi vyplácí prostředky, které nemůže/nechce investovat jinak. Pokud původně vyplácena např. 50 %, těžko může dlouhodobě přejít na 100 % (natož pak, aby výplatu financovala dluhem). To by znamenalo, že rezignovala na dlouhodobí rozvoj.

U těch divi ETF máš asi pravdu. Daně při výplatě a následné reinvestici nejspíš zaplatíš tak či tak.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 03 zář 2019 17:49

Malag: to že mu klesnou zisky by byla pravda pouze za předpokladu, že firma sníží dividendu... pokud jí nesníží, je to pevně stanovená částka ať už má akcie cenu 100 nebo milion, vždy dostane svoje 4 třeba dolary... výplatní poměr se zvýší tím, že se sníží obnos peněz, které do firmy přitékají, je to nepřímá úměrnost
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 03 zář 2019 19:51

Je vtipná ta logika - vlastním firmu - a za chvilku - firma nechce investovat... Tak vlastníš jí nebo ne? kdo o ní rozhoduje ty? nebo manažeři?

Plno akcionářů má pocit že jsou podřízenými manažerů společnosti, a přitom to je naopak.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 03 zář 2019 21:26

pointu to má, ale já rozhodně nejsem schopný udělat lepší rozhodnutí než management firmy... ty ano ? už jenom z toho důvodu mi nevadí že ona ta firma nemá kam nebo nechce v tu chvíli investovat... asi to nějaký důvod má, že to zrovna nejde...
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 03 zář 2019 23:11

pokud nemá kam investovat a netvoří rezervy nevidim duvod proč by měla držet hotovost a nevyplatit jí majiteli...ten už si najde kam investovat peníze... nehledě na to že o tomto rozhoduje majitel a ne management...

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 03 zář 2019 23:42

Já reagoval na Ondřejovo "nevidím důvod, proč by měla snižovat vyplácenou dividendu při nižším zisku".

Já bych ho docela i viděl. Pokud klesly příjmy firmy, tak se to prostě musí projevit na dividendě. Je to ostatně podíl akcionářů na zisku firmy. Jak jsem spal výše, krátkodobě to lze určitě sanovat z rezerv či zvýšit výplatní poměr, ale vždy je to na úkor něčeho.

Z Ondřejova postu mi vychází, že je důležitější vyplacená dividenda než samotný zisk firmy. Což je z dlouhodobého pohledu přece blbost. Divi akcionář má výhodu, že není do takové míry závislí na aktuálním tržním ocenění, ale hospodářské výsledky firmy lze s těží ignorovat a uklidňovat se tím, že "dividendy stále chodí".

Tím nechci dividendy nijak hanit, jen mi nedává moc smysl jim přikládat vyšší váhu než celkovému stavu dané firmy.

Ale možná jsem to jenom špatně pochopil :D

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 04 zář 2019 07:16

Jo to máš pravdu první by měl být vždy stav firmy :)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 04 zář 2019 09:41

Malag píše:
03 zář 2019 23:42
Já reagoval na Ondřejovo "nevidím důvod, proč by měla snižovat vyplácenou dividendu při nižším zisku".

Já bych ho docela i viděl. Pokud klesly příjmy firmy, tak se to prostě musí projevit na dividendě. Je to ostatně podíl akcionářů na zisku firmy. Jak jsem spal výše, krátkodobě to lze určitě sanovat z rezerv či zvýšit výplatní poměr, ale vždy je to na úkor něčeho.

Z Ondřejova postu mi vychází, že je důležitější vyplacená dividenda než samotný zisk firmy. Což je z dlouhodobého pohledu přece blbost. Divi akcionář má výhodu, že není do takové míry závislí na aktuálním tržním ocenění, ale hospodářské výsledky firmy lze s těží ignorovat a uklidňovat se tím, že "dividendy stále chodí".

Tím nechci dividendy nijak hanit, jen mi nedává moc smysl jim přikládat vyšší váhu než celkovému stavu dané firmy.

Ale možná jsem to jenom špatně pochopil :D
Není důvod viz. nespočet krizí a dividendoví aristokraté.

Samozřejmě se bavíme o krátkodobých problémech, ale i kdyby ten zisk spadl na polovinu a z 40% výplatního poměru tak byl 80% a ten stav se držel dalších deset let není důvod dividendu snižovat stačí ji zmrazit.

Cena akcií v ideálním případě by spadla také o polovinu. Dejme tomu, že se akcie obchodovaly s poměrem P/E 15 a po poklesu vyrostl na 30. To už akcionářům bude připadat drahé, takže cena letí dolů aby byl poměr opět na ideálních 15. Cena akcie je tedy poloviční a ty musíš prodat 2 x více akcií aby si dosáhl stejné absolutní částky.

Nepřikládám nikde vyšší váhu dividendě než stavu firmy a už vůbec neignoruju hospodářské výsledky firem, ale je fakt ,že dividendy mě uklidňují a stále chodí.
Ekonomika funguje v cyklech jak víme a jednou ten pokles zisku přijde. Lidi nebudou mít prachy na to kupovat tolik výrobků a podobně. Jinak je firma naprosto zdravá, bavíme se pouze o poklesu zisku, který jak uvedl Pavel pro tebe přijde v tu nejméně vhodnou dobu, když budeš prachy potřebovat a akcie odprodávat.

Navíc znovu zopakuji, že odprodejem akcií se připravuješ o možný budoucí růst.

Každopádně já si jedu tohle a nikomu to necpu mou motivací je právě to aby se lidé o investování vůbec dozvěděli a nebáli se ho. A jestli tak učiní přes akcie či ETF je mi vlastně buřt jen ať to nenechávají ležet ladem.

Mě dividendy baví, libí se mi jak se mi kumuluje cash na účtu, který posílám zpět do světa pracovat a nehodlám nikoho přesvědčovat že je to nejlepší volba, zvlášť když je přesvědčený o opaku. Investování zdar.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od slon » 04 zář 2019 10:08

akorát jste se docela odchýlili od tématu těch ETF :)

já přemýšlím o pravidelném nákupu tohoto:
https://www.justetf.com/de-en/etf-profi ... 000ETFL029

ale zatím jsem pořád na vážkách. Nakupoval bych pravidelně, protože nákup je na DEGIRO bez poplatku, ale co mě na tom odrazuje to, že ty dividendy z toho nerostou. Na druhou stranu je to okamžitá diverzifikace evropských firem.

2009 1.03
2010 0.96
2011 1.17
2012 1.06
2013 0.95
2014 1.03
2015 1.11
2016 1.07
2017 1.17
2018 1.21

zastoupení firem najdete zde https://www.deka-etf.de/etfs/Deka-EURO- ... omposition
sekce Zusammensetzung - musite kliknout na button Akzeptieren

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 04 zář 2019 14:08

Točíme se v kruhu. Zkus kouknout na ten dopis akcionářům od Buffetta na který jsem odkazoval. Na jedné A4 tam popsal, proč je úplně jedno, jestli firma vrací peníze akcionářům formou dividend či zpětného odkupu akcií. Taktéž vysvětluje, proč se odprodejem akcií nepřipravuješ o zisk. Pokud se mi můj pohled nepodařilo doposud vysvětlit, tak už to asi neklape :)

Vzít současné aristokraty a koukat do minulosti je hindsight bias na druhou. Kolik je těch, kteří přestali vyplácet dividendy a následně skončili úplně? Ano, aristokrati mají oproti indexu vyšší celkový výnos, ale to je způsobeno primárně tím, že se jedná o value akcie. Způsob, jakým vrací zisk akcionářům na tom nic nemění.

Ostatně nebyla by firma, která posledních 25 let odkupuje v průměru 4 % svých akcií zajímavější investicí? Bez nálepky "aristokrat" by mohla mít o to lepší valuaci s obdobnou kontinuitou. Co si budeme povídat, primárním důvodem proč firmy vyplácí zisk tímto způsobem je, že jde o prestižní záležitost a zvyšuje to jejich cenu v očích akcionářů.

-------------------- k ETF

Ohledně toho STOXX 50 se ptáš na toto konkrétní EFT nebo daný index? Já popravdě moc velký rozdíl mezi konkrétními ETFs nevidím, pokud sledují stejný index a poplatkově vychází obdobně. Přehlížím něco?

Ohledně indexu samotné - teď je za férovou cenu, oproti Americe. Osobně bych si rád nastavil nějakou dlouhodobou strategii a té se držel bez ohledu na valuaci trhů. Případně si určit maximální odchylku mezi jednotlivými indexy. Něco jako:

US -> 50 % (+/- 15%)
EU -> 25 % (+/- 10 %)
Zbytek* ->25 % (+/- 10%) *Japonsko + Kanada + Austrálie + (rozvíjející se trhy?)

S tím, že rebalanc by probíhal primárně tím, že bych sypal víc do trhů s rozumnější valuací. Což je ve své podstatě primární důvod, proč nejít cestou nějakého celosvětového ETF.

Dává to smysl? Rád bych to provedl co nejefektivněji (nejmenší možný počet ETFs) s tím, aby zůstala možnost rozumně balancovat jednotlivé regiony, případně jít cestou value ETF, small/mid caps apod, které by dlouhodobě měli mít vyšší výnos.

Odpovědět