Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 28 led 2021 20:54

Superior píše:
28 led 2021 06:51
Zdravím kolegové

Mám takovej možná začátečnickej dotaz.

Když ETF dostává dividendy, tak je dostává taky už zdaněné u zdroje? (Např. 15% zdaněné v USA)

Pointa o kterou mě jde je, že pro mě jako držitele US akcie vs ETF (akumulační) které drží US akcie to vyjde se zdaněním dividend nastejno? Nebo jsou ty fondy nějak oproštěny od danění dividend u zdroje?
Zajímavá otázka, odpověď bohužel neznám, pravděpodobně to bude země od země jiné, v ČR je tuším nějaké zvýhodnění fondů, že neplatí 15% daň ale méně.

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Drmla » 28 led 2021 21:24

Někde na jiném foru zastávají názor, že akumulační daní dividendy 1x a distribuční 2x. Poprvé když fond obdrží zdaněné dividendy a podruhé, když fond vyplatí jednu svoji sdruženou dividendu, kterou potom musíme zdanit my.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Glueless » 28 led 2021 22:12

Pavel píše:
28 led 2021 20:54
Superior píše:
28 led 2021 06:51
Zdravím kolegové

Mám takovej možná začátečnickej dotaz.

Když ETF dostává dividendy, tak je dostává taky už zdaněné u zdroje? (Např. 15% zdaněné v USA)

Pointa o kterou mě jde je, že pro mě jako držitele US akcie vs ETF (akumulační) které drží US akcie to vyjde se zdaněním dividend nastejno? Nebo jsou ty fondy nějak oproštěny od danění dividend u zdroje?
Zajímavá otázka, odpověď bohužel neznám, pravděpodobně to bude země od země jiné, v ČR je tuším nějaké zvýhodnění fondů, že neplatí 15% daň ale méně.
Fondy samozřejmě daně platí (minimálně v USA), ale mohou (a umí to lépe než retail) optimalizovat tyto daně. Tzn. ušetříš "jen" na svých daních, těch 15 % + poplatky za nákup na reinvestice těchto dividend.

Má to samozřejmě jeden háček...že uvěříš, že všechno, co na dividendách získají, tak vrátí zpátky do fondu (a nákupů).
Z praxe: schválně jsem si spočítal vážený průměr dividend na jeden divi ETF u top ten pozic a kolik vyplácí...nebudu vás napínat, platili míň a to bylo jen top ten pozic... Ticker už nevím.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Investor007 » 08 bře 2021 10:59

Mám na Degiro ještě nějaké volné neinvestované prostředky.

Zvažovali jste v poslední době nějaké technologické (něco jako QQQ) ETF bez poplatku pro investování při hlubším dipu? Tedy vycházejíc z předpokladu, že rotace bude pokračovat.

Byl jsem předtím ve 2 zpoplatněných, ale ty poplatky co si Degiro účtuje jsou šílené. Už takhle se bude ročně platit jen za to, že můžu na dané burze nakupovat "zdarma". Původně jsem to tolik neřešil, ale když si vezmu postupné příkupy udělá to poměrně hodně (srovnávám s TW, nebo TS = fee 0).
https://www.cnbc.com/quotes/CSNDX%5E-IT
Někdy v červnu jsem nakupoval za 480, ale pak bohužel prodal (okolo 540-550).

Chtělo by to nějakou free variantu. Četl jsem, že Degiro ty ETF nedávno osekávalo, ale změny jsem neprocházel.

Všiml jsem si, že stále je zdarma IE0032077012 (EQQQ od Invesca), tak by mne zajímalo jestli je k tomu nějaká vhodnější akumulační alternativa, která není od Invesca :D. Zejména pokud má Degiro stále problém se zdaněním dividend.

K tomu pak vezmu zřejmě VGWL (namísto pouhého SPY) pokud by došlo ke korekci globálně.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od czhunter » 24 dub 2021 17:06

ETF nekupovat. Trh je silně předražený a šance na zisk v ETF a indexech v příštích letech velice malá. Když už, tak raději koupit firmy, které ETF tvoří či podobné asset managery. Loni jsem koupil Invesco Ltd, vydělal na tom 4x. To už se vám sice dnes nepovede, ale třeba takový T. Rowe Price Group je za férovou cenu a desítkami let prověřený generátor bohatství pro akcionáře. Analytici odhadují 14% růst zisků pro dalších 5let plus 2,42% yield to je 16,42% potenciál zisků pro dalších 5 let.

Odhady analytiků pro S&P 500 na příštích 5 let je -3% ročně. Dost rozdíl.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od ravo » 23 kvě 2021 15:02

czhunter píše:
24 dub 2021 17:06
ETF nekupovat. Trh je silně předražený a šance na zisk v ETF a indexech v příštích letech velice malá.
V tom případě šance na zisk diverzifikovaného akciového portfolia taktéž velice malá. To pak tedy rovnou napiš "ETF a akcie nekupovat, pokud máte, prodat."

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Kamarad » 20 čer 2021 14:26

ravo píše:
23 kvě 2021 15:02
czhunter píše:
24 dub 2021 17:06
ETF nekupovat. Trh je silně předražený a šance na zisk v ETF a indexech v příštích letech velice malá.
V tom případě šance na zisk diverzifikovaného akciového portfolia taktéž velice malá. To pak tedy rovnou napiš "ETF a akcie nekupovat, pokud máte, prodat."
Podle toho, jak jsou oceněny akcie v tom konkrétním diverzifikovaném portfoliu a jakou budou mít v budoucnu výkonnost. Czhunter napsal něco trochu jiného a ty jsi si to dotvořil...
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Glueless » 20 čer 2021 18:56

ravo píše:
23 kvě 2021 15:02
czhunter píše:
24 dub 2021 17:06
ETF nekupovat. Trh je silně předražený a šance na zisk v ETF a indexech v příštích letech velice malá.
V tom případě šance na zisk diverzifikovaného akciového portfolia taktéž velice malá. To pak tedy rovnou napiš "ETF a akcie nekupovat, pokud máte, prodat."
tady to bude velmi, velmi odvislé od toho, jak (z čeho) skládáš své PF.
široké ETF na trh nebo zemi, soudě podle valuací, má jen malý prostor na další zhodnocení.
Velký kontrast k tomu je možnost dokoupit pár podhodnocených titulů, které stále mají šanci na zhodnocení i jinak než zvýšením násobků.
Další příležitost je odhadnout na změnu sentimentu trhu (pár sektorů/industries jsou nenáviděna, neoblíbena). Můžeš sázet na uklidnění sentimentu, že lidi přestanou blbnout a být výrazně ziskový.

Konkrétně, ať nejsme teoretici: byl jsem ziskový na pár hotelech a obchoďácích, které Trh při covidu zašlapal a já sázel, že přežijou ;)

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od volnicko » 20 čer 2021 20:03

Pak je to tedy ale o vire, ze my dovedeme hodnotu ocenit lepe nez lide, co se tim zivi? Respektive pokud tam ty prilezitosti jsou, proc je trh nevytezi? Prece jen to neni soutez popularity, ale byznys.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Glueless » 20 čer 2021 21:18

volnicko píše:
20 čer 2021 20:03
Pak je to tedy ale o vire, ze my dovedeme hodnotu ocenit lepe nez lide, co se tim zivi? Respektive pokud tam ty prilezitosti jsou, proc je trh nevytezi? Prece jen to neni soutez popularity, ale byznys.
“I’d be a bum on the street with a tin cup if the markets were always efficient” – Warren Buffett

In the short run, the market is a voting machine but in the long run, it is a weighing machine.
Benjamin Graham

staci? ;)
neptej se, zkus to, treba ti to pujde, kdyz ne, ETFka jsou taky dobre.

Have Fun Investing
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět