Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 02 bře 2020 13:20

Však tady není nic moc co chápat. Všechno někdy klesalo, klesá a bude klesat. Já nikdy nezpochybňoval, že je výhodné nakupovat při poklesech - jenomže kdy ten pokles přijde, to nikdo neví. Proto nakupuji pořád a při poklesech přisypávám o to víc.

K těm indexům - ano, byla tu spousta "špiček" okolo roku 2000 a 2007. Ovšem to je doba, kdy by měl člověk investovat minimálně "střídmě". Pro "reálnější" obraz bych graf raději proložil nějakou aproximací a zbavit se lokálních minim a maxim. Osobně bych nebral v potaz jednotlivé akcie/indexy, ale rovnou globální data a ideálně na logaritmické ose. Dokud roste ekonomika, musí růst i akcie (a nebo si minimálně držet svou reálnou hodnotu). To samozřejmě platí v dlouhodobém měřítku.

Níže máš srovnání US trhu (1), ex-US trhu (2) a celkově globálního trhu (3). Výnosy 10.1 / 6.7 / 9.0 % pa od roku 1986. Po očištění o inflaci 7.4 / 4.0 / 6.3 % pa.
graph.PNG
Pro člověka co investuje DCA pomocí levného ETF je to přes 6% pa reálněho výnosu. Za mě dobrý.

Já se vůbec nepřu o to, zda má DGI (či stock picking obecně) smysl či ne. Jen říkám, že indexové investování je snažší a dlouhodobě pro drtivou většinu lidí výhodnější. Pokud člověk ví jak na to, tak se dá vydělat na ledas čem. Hodnotové investování mi taktéž dává větší smysl než růstové - avšak i toto lze řešit pomocí nějakého kvantitativního výběru.

Na zdroje pak kouknu. Ale obecně moc neuznávám "autority", které "vědí" kam trhu půjdou a jsou to schopni odhadovat na desítky (sic!) let dopředu. Sorry, to je blbost. Nikdo to neví a kdo tvrdí, že ano, tak kecá. Jako protiklad tebou zmíněného člověka bych jistě našel někoho ve stejně zajímavé funkci, který bude tvrdit, že S&P bude za 10 let na 10k. Nesmyslné úvahy, které nelze nijak obhájit.

PS - jakou máte na současných trzích strategii? Přikupujete? Čekáte na větší poklesy?

šuhaj
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2020 08:16

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od šuhaj » 30 bře 2020 16:00

Ahoj,

díky za tohle vlákno, dnes jsem ho celé pročetl, protože Malagův dotaz v nadpisu přesně vystihuje otázku, kterou si kladu. Rád bych proto debatu oživil ve světle současných událostí.
Nechci dělat nějakého ďáblova advokáta, ale czhunter měl možná s předraženými indexy a obecně trhem pravdu. Hodnotit zda byl virus jen spouštěč nebo příčina mi rozhodně nepřísluší. Spíš mě zajímá, zda už třeba hodnotí po současných poklesech nějaké indexové nebo jiné ETF jako férově ohodnocené.
Rád bych nějaká ETF zařadil do rodinného portfolia, protože jak poznamenal Malag hned v úvodu, moje šance, že překonám výkonnost indexu, jsou limitně blízké nule a to si nejsem jistý zda to není náhodou limita zleva.

Zatím jsem pořídil pár jednotlivých titulů, ale právě v rámci diverzifikace bych rád dodal i něco se širším záběrem.

Díky za komenty

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 bře 2020 12:20

šuhaj píše:
30 bře 2020 16:00

Nechci dělat nějakého ďáblova advokáta, ale czhunter měl možná s předraženými indexy a obecně trhem pravdu. Hodnotit zda byl virus jen spouštěč nebo příčina mi rozhodně nepřísluší. Spíš mě zajímá, zda už třeba hodnotí po současných poklesech nějaké indexové nebo jiné ETF jako férově ohodnocené.
Nejsem si jistý, jestli jsem tě správně pochopil. Ptáš se totiž, jestli czhunter něco nějak hodnotí. Pokud to tak je, tak mu napiš soukromou zprávu a zeptej se ho 8-)

Pokud jsi to myslel jinak, tak šup sem s upřesněním dotazu 8-)

šuhaj
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2020 08:16

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od šuhaj » 31 bře 2020 12:37

Máš pravdu, v podstatě se ptám jeho, protože mě zajímal názor, který mi tu často připadá v opozici k jiným. A zároveň jsem měl dojem, že to bude zajímat třeba i jiné, ale možná ne :-).

Pokud má někdo další něco k tomu, jenom dobře. Dotaz do pléna tedy zní: Má tu někdo dojem, zda jsou nějaká indexová ETF už vhodná k nákupu, tj. dobře oceněná? Např. pro S&P500 nebo EuroStoxx50, případně nějaký celosvětový index.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 bře 2020 13:35

Za mě - růst US indexů jsem po lokálním dně 22.3. v takové míře nečekal a nedává mi moc smysl. Takže nespěchám a doufám, že pokles (a příležitost levně přikoupit) ještě bude.

Jenže - zkus časovat trh, to nejde. Takže je to jen takový pokus, hra...

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Andrej » 31 bře 2020 13:48

Čo sa týka ETF a výberu pre non-US investora, mám rád tento článok: https://www.bogleheads.org/wiki/Buildin ... portfolio .
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

šuhaj
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2020 08:16

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od šuhaj » 01 dub 2020 07:20

Taky mě ten nárůst překvapil a zaskočil nepřipraveného.
Prognóz na další poklesy lze najít všude kupu, tak se třeba nebudou mýlit.
https://www.bloomberg.com/news/articles ... f=61mHmpU4

Díky Andrejovi za článek, vypadá to dobře, podrobněji se do toho podívám.

šuhaj
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2020 08:16

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od šuhaj » 06 dub 2020 18:46

Tak se podělím o výsledek svého bádání na ETF.

Nakonec jsem se rozhodl pro VWRP od Vanguardu:
- https://www.justetf.com/uk/etf-profile. ... 00BK5BQT80
- kopíruje index FTSE All World, vedle MSCI ACWI je to nejširší globální akciový fond. Takže jde prostě s celosvětovou ekonomikou nahoru i dolu.
- akumulační, takže neřeším reinvestici dividend, což by měla být výhoda, stejně bych je sám reinvestoval
- domicil v Irsku, tím pádem, pokud jsem to správně pochopil fond inkasuje dividendy s 0% daní a automaticky je reinvestuje
- TER: 0,22 %
- založen v červnu 2019
- na Degiru je 1x měsíčně zdarma dostupný stejný fond jen distribuční VWRL, ale domnívám se, že s nízkými poplatky na Degiro se více vyplatí automatická reinvestice rovnou skrz fond.
- ostatně jsou to ETF i doporučovaná v odkazu od Andreje, díky.

K tomu bych následně rád doplnil obdobně široké ETF na dluhopisy např.:
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BG47KH54

A nechám si pár jednotlivých titulů na hraní.

K myšlence takhle široce diverzifikovaných ETF mě dovedl hlavně tenhle kanál, už doporučovaný Malagem, taktéž díky:
https://www.youtube.com/channel/UCDXTQ8 ... Z2v-kp7QxA

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 07 dub 2020 11:29

Z Evropy nemůžeme nakupovat americká ETF
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 07 dub 2020 11:36

MartinD píše:
07 dub 2020 11:29
Z Evropy nemůžeme nakupovat americká ETF
Jde to přes FIO, ale jen kvuli tomu že neumí aktualizovat si svuj zastaralý systém. JInak je to zakázané.

Odpovědět