Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 09 led 2020 23:57

Zdravim,
Narazil jsem na tohle zajimave vlakno, jehoz tema jsem resil hned v pocatku meho investovani.
(Jeste bych bych rad timto podekoval autorum webu, jehoz obsah patri k tomu nejlepsimu na co jsem v CR zatim narazil.
Ohledne puvodniho tematu: mezi me prvni nesmele pokusy patril nakup BRK-B jen z duvodu velkeho respektu k WB a jeho uciteli BG (a take s prihlednutim na skutecnost, ze BRK nyni sedi na penezich a chysta se pak "buy the dip":) To mi moc dlouho nevydrzelo, takze jsem se zacetl na tema ETF a poridil si "iSh Core S&P500 USD Acc" a "iSh Nasdaq 100 USD Acc", ktery nejen ze podle meho nazoru bude bezpecne porazet v inv. horizontu cca 15let jednotlive hedge fondy, ale s velkou pravdepodobnosti i prevaznou castu trhu, protoze SP500 je z principu samostny trh a navic bude hodnota ETF navysena o reinvestovanou dividendu.
Mam to v ptf jako takovy "penzijni fond" na ktery nehodlam moc koukat a v pripade recese/krize ho pripadne naredim.
Diky DGI jsem ale narazil na velkou zabavu, kde si hodlam vybirat jednotlive firmy a obory, kterym trosku rozumim a nejsou proti memu moralnimu kompasu a kazdorocne se pak budu radovat nad prichozima dividendama, ktere budto znovu reinvestuju podle sveho uvazeni nebo utratim za hmotne statky;) Jsem pak sam velmi zvedavy jak si pak povedou vybrane kousky vs nudne indexove ETF.

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od rich » 18 led 2020 16:09

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s investici do ETF které nabízí Degiro zdarma? Případně je nějaký favorit kterého můžete doporučit?

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od czhunter » 26 led 2020 13:07

Nejlepší ETF dle mého názoru co můžeš koupit jsou dividendoví králové, aristokrati a super SWAN a to po propadech trhu jako 2009 či leden 2019 řekněme. Tyto ETF překonávají S&P 500 až o 400%. Bohužel jsou teď velice předražení. Takže spíše vybírat individuální podhodnocené akcie ve slevě, či si udělej výzkum na ropné ETF či jiné sektory ve slevě, ale moc jich není.

Indexové fondy bych teď nekupoval. Potenciál jít nahoru je menší než propad dolů. A jak říká Chuck Carnevale, počkat si na lepší hodnotu není časování trhu a bohatí a úspěšní investoři to tak dělají. Viz Buffett sedící na pěkné kupě hotovosti a státních dluhopisů.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 27 led 2020 16:48

czhunter:

Pleteš tady strašně moc věci dohromady a postuješ grafy, které jsou bez souvislostí - viz o inflaci očištěný DAX u kterého ani nevíš, zda jsou jsou brány v potaz reinvestované dividendy nebo poslední graf, který zobrazuje relativní změny v poměrech bez toho, aby bylo jasně uvedeno na jakých hodnotách začaly.

To samé s historickými údaji z indexů. Jako historická maxima označuješ spekulativní bubliny, což mi přijde dost odvážné a mělo by to relevanci pouze v případě, že by někdo zainvestovat vše na maximech. Pokud budu brát v potaz pravděpodobnější předpoklad, že průměrný indexový investor investuje pravidelně, tak je nějaká krátkodobá bublina nevýznamná.

Nebylo by lepší brát raději nějaký globální index? A jeho vývoj proložit křivkou tak, aby ses zbavil extrémů? Z toho celkem přesně můžeš vyčíst nějaký průměrný růst. Vysekat si vhodně grafy a tvrdit, že akcie posledních 30 let stagnují mi přijde dost úsměvné.

Nemám problém porovnávat DGI a indexové investování, ale co se mi fakt nelíbí, když si někdo vyzobává argumenty a ignoruje kontext. U spousty věcí si lze dohledat relevantní studie, které mají poněkud jinou vypovídající hodnotu než jalová hesla (čekej na pokles; nakupuj, když je krev v ulicích, ..).

Mimochodem, jedním z těch hesel je i to tvé - "počkat si na lepší hodnotu není časování trhu". Samozřejmě, že je to časování trhu, co jiného by to proboha bylo? Ano, to časování trhu, o kterém drtivá většina investoru mluví jako o nemožném. Pokud si myslíš, že je to možné, fajn, neberu ti to, ale rád bych nazýval věci pravými jmény a nevymýšlel si všelijaké eufemismy.

PS - pokud budeš na můj příspěvek reagovat, použij prosím nějaká reprezentativní data - např. onen zmíněný globální index. Né, že zase budeš argumentovat nějakým severoafrickým ETF očištěným o ceny kakaových bobů a ještě ideálně v relativní hodnotě oproti roku 1983. Sorry za ironii :twisted:

M.

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od rich » 08 úno 2020 20:08

tak jsem hledal až jsem našel něco co mi vyhovuje na Degiru nákup zdarma a jde o ETF kopírující S&P 500 a druhy kopíruje Euro Stoxx 50. Nízké poplatky a oba vyplácejí divi. Oba mají daňový domicil v Irsku. Bohužel o danění z Irska nic nevím, nemáte někdo tušení, jak je to s daněním pro občana ČR? Díky.

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Andrej » 08 úno 2020 20:15

Podelíš sa o ticker? Inak pre nás je vhodnejšie vyberať Acc ETF, než Dist.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 08 úno 2020 20:26

rich píše:
08 úno 2020 20:08
tak jsem hledal až jsem našel něco co mi vyhovuje na Degiru nákup zdarma a jde o ETF kopírující S&P 500 a druhy kopíruje Euro Stoxx 50. Nízké poplatky a oba vyplácejí divi. Oba mají daňový domicil v Irsku. Bohužel o danění z Irska nic nevím, nemáte někdo tušení, jak je to s daněním pro občana ČR? Díky.

20 % je daň z dividend v Irsku. Občas si řikám co je tak težkého na tom použít google?

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od rich » 08 úno 2020 20:34

Děkuji za odpověď. Občas si říkám proč nezrušej Google, když jsou diskuzní fóra :-)))))
Každopádně děkuji.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od czhunter » 28 úno 2020 11:54

Malag píše:
27 led 2020 16:48
czhunter:

PS - pokud budeš na můj příspěvek reagovat, použij prosím nějaká reprezentativní data - např. onen zmíněný globální index. Né, že zase budeš argumentovat nějakým severoafrickým ETF očištěným o ceny kakaových bobů a ještě ideálně v relativní hodnotě oproti roku 1983. Sorry za ironii :twisted:

M.
Tak co, už chápeš, proč počkat si na lepší cenu (hodnotu) není časování trhu a proč úspěšní investoři jako Buffett a Carnevale toto aplikují? A proč tento přístup je mnohem výnosnější než investovat bez ohledu na cenu?

Chuck Carnevale s téměř 50 lety hodnotového investování a zakladatel FastGraphs, dnes tolik populárního nástroje pro analyzování akcií na toto téma natočil několik videí. Doporučuji shlédnout všechna jeho videa, ale na toto téma například Time in the market and Value Investing Is Not Market Timing https://youtu.be/z0HQ3MVkAow dále Passive and Buy-And-Hold Investing Don’t Work Unless (kde rozebírá, že není rozdíl mezi DGI a indexovým investováním) https://youtu.be/P82pwQpeuhI a Microsoft Important Lessons in Valuation: Part 1 https://youtu.be/PCaEKNwmFcc

Jinak mezi DGI a indexovým investováním není žádný rozdíl. Obojí se musí kupovat, když je to levné. Aneb jak se říká, když už kupuješ košík vajec, pak se ujisti, že všechna vejce v košíku jsou levná. A ano kupovat akcie, když je krev v ulicích jak říká Buffett se vyplatí. Ani radši nebudu říkat, kolik jsem vydělal na akciích ruských firem, když ostatní byli připosraní je kupovat. Se 70% nárůstu to byla nejvýnosnější burza roku 2019, hned v závěsu 50% nárůst akcie těžařů zlata, které také vlastním.

Evidentně ti dělá problém si na Googlu najít historické indexy hlavních burz, tak je připojím k tomuto příspěvku. Z nich jasně plyne, že za posledních 10-30 let se akcie krom USA nikam neposunuly a jak říká Jeffrey Gundlach v článku, který jsem tu již zmínil (https://finance.yahoo.com/news/gundlach ... 39205.html, tak akcie v USA pravděpodobně také v příští krizi dosáhnou vrcholu a již se po několik desetiletí nepodívají na dnešní hodnoty. Gundlach je správce největšího dluhopisového fondu na světě zaměřeného na junk dluhopisy, takže zcela jistě ví o čem mluví. A jak dokázal můj graf z posledního příspěvku, tak 100% růstu ceny akcií v USA od roku 2008 připadá na zpětné výkupy akcií. Jakmile tyto odkupy skončí, ať už recesí či omezením těchto odkupů Sandersem, tak nás čeká velký propad a velký převis nabídky nad poptávkou.

A nemusím snad říkat, že když jsou indexy až po 20 letech na nule v nominální hodnotě, tak za těch 20 let se ceny dosti zvýšily, takže v reálné kupní síle je to ještě horší. Pro příklad kupní síla Eura ve zlatě se za těchto 20 let propadla o 80%!

Japonsko
Obrázek

Evropa
Obrázek

Rozvíjející se trhy
Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od czhunter » 28 úno 2020 11:55

Japonsko
Obrázek

Evropa
Obrázek

Rozvíjející se trhy
Obrázek
[/quote]
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět