Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 01 zář 2019 01:03

Tu dividendu ale také vybíráš pod cenou
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 01 zář 2019 08:53

MartinD píše:
01 zář 2019 01:03
Tu dividendu ale také vybíráš pod cenou
Nikoli, cenu vybírám ve skutečných penězích z majetku firmy a reálná hodnota akcie (ne ta, kterou v daný okamžik určuje nabídka a poptávka na trhu) klesne jen o tu vybranou dividendu.

Nebo jak jsi to myslel - co je to vybírat dividendu pod cenou?

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 01 zář 2019 09:38

Je trošku škoda, že se zde všichni věnují pouze jednomu investičnímu přístupu. Podle názvu webu/fóra by se dala očekávat trošku větší "rozkročenost".
S tím nemohu souhlasit. Všichni se nevěnují stejnému přístupu. Někteří kupují i růstové akcie. Jak píše mnam má i ETF, bohužel v tuto chvíli se nedají obchodovat.
Další sorta se věnuje investicím do P2P buď na Zonky či Mintosu. Zde na fóru se nedávno diskutovalo i o nabídce spořícího účtu.

Na webu o tom najdeš také informace.

https://www.investicnigramotnost.cz/kat ... f/etf-etf/

https://www.investicnigramotnost.cz/kategorie/p2p/

Před nedávnem tady rozjel diskuzi Martin ohledně dividendového investování zda ano či ne. A teď jsi se přidal ty. Já se do těchto diskuzí nerad zapojuji, protože tu nejsem od toho abych někoho přesvědčoval.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 01 zář 2019 09:47

No, když vybereš dividendu, tedy když přijde ex dividend, tak cena akcie o tu vyplacenou dividendu klesne (co se děje potom už nechme být, nepotřebujeme to, může růst, stát, i klesat cena, ale to je teď jedno...)

Když máš dostat dividendu 4, tak akcie s hodnotou 100 klesne v ex-dividend date na 96, tedy dividenda byla 4 %, či jsi skrz dividendu vybral 4 %

Když cena tvojí akcie klesne na 40, a dividendu nesníží, tak máš stále dostat 4... hodnota akcie v ex-dividend date klesne o 4, teď, vhledem k ceně je dividenda ale 10 %, či jsi skrz dividendu vybral 10 %... tedy v podstatě vybíráš dividendu/peníze z firmy pod cenou... Pokud by cena akcie neklesla o dividendu, tak by se na tom dalo vydělávat, a určitě jde, protože ne vždy klesne o přesnou částku... zase příklad, dividenda 4, hodnota akcie 100... po exu máš hodnotu s akcií 96 a dividendu 4 na ruce, samozřejmě, cena akcie většinou roste, takže zachvíli budeš mít akcii s cenou 100 a dividendu 4, ale to je díky růstu, díky tomu že firma zase ty peníze vydělala... kdyby neklesla o hodnotu dividendy, ale třeba jenom o polovinu, pak by jsi měl akcii s cenou 98 a dividendu 4, tedy by jsi skončil s 102... to by znamenalo že se v podstatě kopírují peníze a nevytváří se žádná další hodnota = inflace

já se nepřu o tom, že investice do dividendových titulů je špatná, samotnému se mi líbí, rád bych v ní pokračoval, už jen kvůli tomu jaký druh společností vlastně do portfolia vybíráme... ale rád bych také znal co a jak přesně funguje, protože slepě věřit něčemu co není pravda... no, na to moc nejsem :D

Myslím že ve vláknu Povídání o všem možném už jsme oto řešili, zde už o tom psát nebudu nic, akorát bych zadělával tohle vlákno :)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 01 zář 2019 09:54

MartinD: já myslím že pleteš dohromady cenu na burze a něco jako vnitřní hodnotu akcie. Výplatou dividendy se snižuje vnitřní hodnota o tu dividendu a reálně nikdo netratí. Firmě se sníží majetek o vyplacené dividendy a akcionářům je ten majetek vyplacen.

Ale při prodeji akcie za tu akcii dostaneš burzovní cenu a ta může klidně být nižší než ta vnitřní hodnota. Takže tady reálně ztrácíš a kupující reálně vydělává.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 01 zář 2019 10:01

Už chápu jak to myslíš, ptal jsi se na to co myslím pod cenou, na to jsem odpovídal, a když se budeme bavit čistě po penězích, tak to potom sedí... s tím prvním souhlasím... to druhé, neznamenalo by to pak, už ukazatel P/E by byl pod 0 a ukazatel P/B pod 1 ? Já do toho hodnotu firmy naopak nezapletl vůbec, bavil jsem se čistě o ceně a o číslu které budeš mít na účtu... nicméně chápu kam tím míříš :) dá se číct že ten, kdo kupuje podhodnocenou firmu tak vlastně vydělává, protože za méně peněz kupuje více hodnoty, beru...

Ale jak jsem psal, jestli prodáváš v krizi (v minusu) nebo dostaneš dividendu v krizi (v minusu) je úplně jedno když ce budeme bavit jenom o tom kolik ti zbyde na účtu
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 01 zář 2019 10:24

MartinD píše:
01 zář 2019 10:01
Ale jak jsem psal, jestli prodáváš v krizi (v minusu) nebo dostaneš dividendu v krizi (v minusu) je úplně jedno když ce budeme bavit jenom o tom kolik ti zbyde na účtu
Ne ne, pořád si nerozumíme. Není to jedno.

Co si představuješ pod slovy ""kolik ti zbyde na účtu"

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 01 zář 2019 10:27

MartinD píše:
01 zář 2019 10:01
Už chápu jak to myslíš, ptal jsi se na to co myslím pod cenou, na to jsem odpovídal, a když se budeme bavit čistě po penězích, tak to potom sedí... s tím prvním souhlasím... to druhé, neznamenalo by to pak, už ukazatel P/E by byl pod 0 a ukazatel P/B pod 1 ? Já do toho hodnotu firmy naopak nezapletl vůbec, bavil jsem se čistě o ceně a o číslu které budeš mít na účtu... nicméně chápu kam tím míříš :) dá se číct že ten, kdo kupuje podhodnocenou firmu tak vlastně vydělává, protože za méně peněz kupuje více hodnoty, beru...
Nechápu, proč by to znamenalo P/E pod nulou.

P/B menší než 1 není přesné protože B je účetní hodnota a to není přesně to, co mám na mysli, i když čistě teoreticky v ideálním stavu (pokud by účetnictví naprosto věrně odráželo reálnou hodnotu se vším všudy) se to tomu blíží.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 01 zář 2019 11:26

"kolik ti zbyde na účtu" je myšleno hodnota tvého portfolia, tedy hodnota všech pozic v dannou chvíli + volné peníze které tam máš
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 01 zář 2019 11:51

MartinD píše:
01 zář 2019 11:26
"kolik ti zbyde na účtu" je myšleno hodnota tvého portfolia, tedy hodnota všech pozic v dannou chvíli + volné peníze které tam máš
Ach jo, jde to ztuha, necháme toho, nikam to nevede, třeba to někdo zvládne vysvětlit líp než já. Když bychom se někde potkali, zkusil bych ti to vysvětlit interaktivně, ale takhle je to strašně neefektivní a už na to nemám čas.

Odpovědět