Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 31 srp 2019 16:17

Možnost nastavení rychlosti odprodávání je přece výhoda, ne? Pokud bych měl divi portfólio, které by dávalo 4 % ročně a já bych potřeboval méně či více, tak bych byl nucen taktéž odprodávat či naopak dokupovat. Představa, že můj divi výnos bude vhodně pokrývat moje aktuální náklady mi příjde dost nepravděpodobná. Navíc se tím při "akulumačním/reinvestičním" období vyhnu daním a nákupu dané společnosti za vyšší než původní cenu. Viz Buffetova zpráva, kterou zmiňuji dále (str. 20, na konci).

S tou jistinou se právě velmi, ale opravdu velmi pleteš. Hodnota společnosti po vyplacení dividendy klesne o onu vyplacenou dividendu. Byť to samozřejmě vzhledem k "šumu trhu" není tak patrné. Peníze se musí odněkud vzít. Předpokládám, že mé tvrzení nemusí být bráno zcela vážně, takže se rovnou odkážu na výroční zprávu Berkshirehathaway, kde Buffett explicitně popisuje zmíněný jev na dvou příkladech a na závěr zdůrazňuje, proč je odprodej vlastních akcíí ("sell-off") VÝHODNĚJŠÍ než výplata dividend. Taktéž přidává poznámku, proč BRK nevyplací dividendy.

LINK - http://www.berkshirehathaway.com/letters/2012ltr.pdf (konkrétní výpočet je na str. 20)

Mimochodem, velice pěkně to popisuje na svém kanále již jednou zmíněný Ben Felix. Odkazoval i na nějaké studie, které porovnávali value akcie a rozdíl ve výnosu mezi těmi které divi platily/neplatily byl v podstatě nulový. Za nadprůměrný růst tady mohl fakt, že se jednalo o value akcie a (ne)existence divi na to neměla vliv.

LINK - https://www.youtube.com/watch?v=UpXI_Vd51dA&t=53s

Tím rozhodně nechci říct, že vyplácení dividend je špatné, právě naopak. Sám si pokládám otázku, která varianta je pro mně výhodnější. Pravidelná měsíční renta se jeví jako zajímavější (asi nějakej ten bias), avšak celkové náklady (vč. daní) budou asi vyšší.

Zpět k původnímu dotazu. Máte nějaká ETF? Zde nejspíš jako doplněk k portfóliu či diverzifikaci. Pokud ano, nějaké tipy na "vhodné" rozložení? Tím myslím jednotlivé indexy (US, EU, Japonsko, Kanada, ..) případně samotné zaměření - large/small caps, divi aristokrati, sektorové zaměření, REITs, high yield bondy, popř. jiné faktory?

Přemýšlím o vhodném dlouhodobém rozložení v rámci toho, co se dá v ČR rozumně koupit.

PS - o ETF (původně jako doplňku portfólia) jsem vlastně začal poprvé uvažovat, když jsem zjistil, že value investoři (Dan Gladiš) kupují EFT (japonský index).

Díky za podměty.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 srp 2019 18:27

Nemám ETF

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 srp 2019 18:31

Malag píše:
31 srp 2019 16:17
S tou jistinou se právě velmi, ale opravdu velmi pleteš.
Nepletu, jenom jsi to špatně pochopil. Dividenda je část zisku za uplynulé období. V tomto smyslu lze uvažovat o "jistině", z které výplatou dividendy neukrajuji. Nepleť si to s poklesem aktuální hodnoty majetku, ta samozřejmě v ten konkrétní okamžik klesne.

Víc ti k tomu asi ani nemá cenu říkat, vypadáš už přesvědčený od Buffetta a Gladiše, tak ti jen popřeju šťastnou volbu!

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 31 srp 2019 19:11

Přiznám se, že to asi nechápu a nejspíš nemá smysl zabíhat do detailů. Nevím moc, co si představit pod pojmem "jistina". S akcii je přece spojena pouze a jenom její hodnota, co jiného považovat za jistinu.

S Gladišem jsem začal, knížky se příjemně čtou. Oceňuji jeho snahu o edukaci veřejnost, ačkoliv po přečtení dalších zdrojů musím poznamenat, že až zbytečně moc "kopíruje" Buffetta. Pustím se tedy radší přímo do jeho zpráv, ať zhodnotím myšlenky v originále.

Zároveň se snažím získávat informace i z "druhé strany". Zpravidla neexistuje jediná správná cesta. Proto mi dávalo smysl mít část portfólia v divi akciích a zbytek v EFT. Původně jsem tím chtěl pokrýt trhy, které nejsou pro divi investování vhodné, tzn. v podstatě vše kromě US a západní evropy. Když jsem zjistil, že lze EFT ještě parametricky optimalizovat, nejspíš jejich váhů ještě zvýším.

Je trošku škoda, že se zde všichni věnují pouze jednomu investičnímu přístupu. Podle názvu webu/fóra by se dala očekávat trošku větší "rozkročenost".

Každopádně budu moc rád, pokud se ozvu někdo, kdo úspěšně kombinuje obě zmíněné strategie.

Taktéž přeji, ať se daří a dividendy rostou :)

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 31 srp 2019 20:10

Ono ty tu furt vypravíš o ETF, ale mužeš to realně provést? jako fyzická osoba pochybuji

J8 pár ETF mám, i bych si je nyní koupil, ale nejde to.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 srp 2019 20:29

Aha, vysvětlím - takže jistina je termín používaný hlavně u dluhopisů a je to nominální hodnota, kterou dostaneš zpět při splatnosti dluhopisu. Do jeho splatnosti dostáváš úrok.

Analogie je v tom, že podnik průběžně vydělává a jednou za rok (nebo kvartál) zveřejní čistý výdělek, o který (jeho část) se podělí s akcionáři. Tedy neubývá majetek podniku.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 srp 2019 20:36

Pokud má ETF velmi malé poplatky, tak to dává smysl, už jsem to tu psal. Psal jsem i o výhodách či nevýhodách (často psychologických), víc vědět nepotřebuješ.

My preferujeme přímé investice do starých, stabilních podniků, tak jako to dělával a snad i ještě dělá Buffett a Benjamin Graham. Oni měli oproti nám 2 podstatné výhody:

1. Svou zlatou epochu měli v době, kdy tak jako oni neuvažoval skoro nikdo a navíc byla mnohem menší informační propojenost než dnes, v době internetu. Takže svoji unikátnost mohli i lépe "utajit".

2. Vzhledem k objemu spravovaného majetku (v porovnání s naším objemem) si mohli dovolit koupit tak velkou část podniků, že se mohli aktivně podílet na chodu firmy, nebo se alespoň mohli dostat do střev takových podniků. A samozřejmě mohli analýze takového podniku věnovat desítky a stovky hodin zkoumání.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 srp 2019 20:40

Malag píše:
31 srp 2019 16:17
Možnost nastavení rychlosti odprodávání je přece výhoda, ne? Pokud bych měl divi portfólio, které by dávalo 4 % ročně a já bych potřeboval méně či více, tak bych byl nucen taktéž odprodávat či naopak dokupovat. Představa, že můj divi výnos bude vhodně pokrývat moje aktuální náklady mi příjde dost nepravděpodobná. Navíc se tím při "akulumačním/reinvestičním" období vyhnu daním a nákupu dané společnosti za vyšší než původní cenu. Viz Buffetova zpráva, kterou zmiňuji dále (str. 20, na konci).
Odprodávání části akcií není výhoda, to je přeci samozřejmá vlastnost. Naopak výhoda je u dividendové akcie, že buď nemusíš odprodávat tolik akcií (je-li dividenda nízká) nebo nemusíš odprodávat vůbec. A že to je výhoda pochopíš nejlépe ve chvíli, kdy potřebuješ odprodat část akcií a jejich aktuální tržní cena je zrovna jako na potvoru nízká:-)

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 31 srp 2019 20:58

Pavle, myslím že v tomhle případě je to jedno... pokud z portfolia vybereš hodnotu 4 nebo pokud ti portfolio vyplatí hodnotu 4, hodnota portfolia klesne o 4 v obou případech... pokud tvoje portfolio mělo hodnotu 100, tak teď má hodnotu 96 a ty máš na ruce 4, tedy prodal/dostal jsi 4 %

Pokud tvoje portfolio klesne na 40, a ty musíš prodat/dostat 4, pak jsi v obou případech vybral 10 %... ať už skrz dividendu či nikoliv

Takže teoreticky je to jedno...
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 31 srp 2019 22:46

MartinD píše:
31 srp 2019 20:58
Pavle, myslím že v tomhle případě je to jedno... pokud z portfolia vybereš hodnotu 4 nebo pokud ti portfolio vyplatí hodnotu 4, hodnota portfolia klesne o 4 v obou případech... pokud tvoje portfolio mělo hodnotu 100, tak teď má hodnotu 96 a ty máš na ruce 4, tedy prodal/dostal jsi 4 %

Pokud tvoje portfolio klesne na 40, a ty musíš prodat/dostat 4, pak jsi v obou případech vybral 10 %... ať už skrz dividendu či nikoliv

Takže teoreticky je to jedno...
Není, protože při prodeji akcií se ti může stát, že prodáváš pod cenou. Prodáváš totiž za cenu vytvořenou nabídkou a poptávkou.

Odpovědět