Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
šuhaj
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2020 08:16

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od šuhaj » 07 dub 2020 12:16

mnam84 píše:
07 dub 2020 11:36
MartinD píše:
07 dub 2020 11:29
Z Evropy nemůžeme nakupovat americká ETF
Jde to přes FIO, ale jen kvuli tomu že neumí aktualizovat si svuj zastaralý systém. JInak je to zakázané.
Jestli to správně chápu, tak tohle ETF není americké. Má domicil v Irsku, na Degiru ho normálně v nabídce vidím a když zadám objednávku, tak dostanu hlášku, že byla úspěšně zadána a vypořádána.
Čímž jsem ho teda teď rovnou omylem koupil :-D, když jsem se ujišťoval, a neuvědomil jsem si, že je to na Londýnské burze, která je otevřená... Takže to jde :-)

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od TomasV » 07 dub 2020 17:16


šuhaj
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 13 úno 2020 08:16

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od šuhaj » 07 dub 2020 20:49

Taky zajímavý pohled něco na tom asi bude. Jen mi připadá, že argumentace proti ETF, která ve videu není přímo řečená, implicitně předpokládá, že jako samostatný investor dokážeš vybrat ty dané tituly, které porostou po krizi více než celý index. Tedy překonáš index, což se statisticky moc lidem nepodaří, dlouhodobě prakticky nikomu, takže to i s tou sníženou výkonností není zas tak špatný.
Určitě se dá při velkých poklesech dobře koupit a pak počítat zisk ve stovkách procent. Protože se odehrávají výrazné pohyby nahoru a dolů. Ale komu se to podaří s většinou portfolia? Spíš s jedním dvěma tituly, bych řekl. Což i tak je super trefa.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 07 dub 2020 21:21

Proc plno lidi chce prekonavat index? Kcemu to je dobre?

Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Silent » 07 dub 2020 21:49

mnam84 píše:
07 dub 2020 21:21
Proc plno lidi chce prekonavat index? Kcemu to je dobre?
K tomu, že máš větší zisk, každý snad investuje za účelem zisku ne :)

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 dub 2020 22:02

Moc jsem nepochytil ten argument, ze vsechny ty ETF fondy zamavaji s cenou kdyz dojde k velkym prodejum. ETF prece funguji jinak nez klasicke podilove fondy, vzdy tam je protistrana, ktera to od vas obratem koupi a ten fond po emisi uz zpet slozeni toho indexu/marketu nikde neprodava nebo mi neco unika?
*edit, pustil jsem si to znova a uz mi to dava smysl:)) dochazi tam rebalancovani slozeni*
Naposledy upravil(a) Victor Nettoyeur dne 07 dub 2020 22:15, celkem upraveno 3 x.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 07 dub 2020 22:10

Silent píše:
07 dub 2020 21:49
mnam84 píše:
07 dub 2020 21:21
Proc plno lidi chce prekonavat index? Kcemu to je dobre?
K tomu, že máš větší zisk, každý snad investuje za účelem zisku ne :)
Ne je to jen honění ega být lepší než index, 99 % lidí co se o to pokouší na to nemá absolutně znalosti, možnosti atd.

Investování do jednotlivých akcií má tu výhodu, že ty přesne vybíráš, ty máš kontrolu, ty si mužeš plánovat. ETF někdo bere si kontrolu za tebe, bere si za to provizi a ty se jen vezeš a doufáš většinou nedeláš žádnou analýzu a vybíráš jen podle toho co ostatní. Ostatně kdo by chtěl delat analýzu desítek titulů v ETFku? ETFka jsou absolutně nevhodné z mého pohledu pro lidi co nic moc o tom neví, jak funguje burza atd. ETF jsou z logiky věci většinou pasivní investování, ale jejich investoři pasivní absolutně nejsou. Nadruhou stranu kdo nemá znalosti (a těch lidí je naprostá většina), nechce tomu věnovat čas atd. indexové investování nebo ETF je pro něj vhodná volba.

Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Silent » 07 dub 2020 22:18

mnam84 píše:
07 dub 2020 22:10
Silent píše:
07 dub 2020 21:49
mnam84 píše:
07 dub 2020 21:21
Proc plno lidi chce prekonavat index? Kcemu to je dobre?
K tomu, že máš větší zisk, každý snad investuje za účelem zisku ne :)
Ne je to jen honění ega být lepší než index, 99 % lidí co se o to pokouší na to nemá absolutně znalosti, možnosti atd.

Investování do jednotlivých akcií má tu výhodu, že ty přesne vybíráš, ty máš kontrolu, ty si mužeš plánovat. ETF někdo bere si kontrolu za tebe, bere si za to provizi a ty se jen vezeš a doufáš většinou nedeláš žádnou analýzu a vybíráš jen podle toho co ostatní. Ostatně kdo by chtěl delat analýzu desítek titulů v ETFku? ETFka jsou absolutně nevhodné z mého pohledu pro lidi co nic moc o tom neví, jak funguje burza atd. ETF jsou z logiky věci většinou pasivní investování, ale jejich investoři pasivní absolutně nejsou. Nadruhou stranu kdo nemá znalosti (a těch lidí je naprostá většina), nechce tomu věnovat čas atd. indexové investování nebo ETF je pro něj vhodná volba.
To, že se o to pokouší lidi, kteří na to nemají je jiná věc, ale každý snad investuje pro to, aby dosáhl co největšího zisku.

Moc ti nerozumím, podle mě si protiřečíš.

"ETFka jsou absolutně nevhodné z mého pohledu pro lidi co nic moc o tom neví"
X
"Nadruhou stranu kdo nemá znalosti (a těch lidí je naprostá většina), nechce tomu věnovat čas atd. indexové investování nebo ETF je pro něj vhodná volba."

Tak co teda? :lol: :lol:

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od mnam84 » 07 dub 2020 22:30

Neprotiřečím,

lidi přijdou nerozumí burze ani nemají jiná aktiva, ale mají na učtě x tisic a chtějí je investovat. Vidí že ETF jsou na oko jednoduché, nabízí všude vtloukanou diverzifikaci. Tak to tam střelí a děj se vůle boží. To je špatně. Vůbec ani netuší co si koupili. Jen ví že o tom někdo mluvil na FB, a to tam je dennodenně, a že to je super.

Lidi co ale chápou jak funguje burza už mají zainvestováno řekněme třeba v dluhopisech, ale neovládají statistiku, postupy v analýzách atd. nebo nemají čas číst výroční zprávy, tak pro ně je vhodné investovat do indexu nebo případně do ETF. Chápou rizika, ví co se muže stát kdyby peníze spravovali sami, a přesto nebo právě proto je svěří do fondu.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 07 dub 2020 22:59

mnam84 píše:
07 dub 2020 21:21
Proc plno lidi chce prekonavat index? Kcemu to je dobre?
Zkus se nad tou otázkou zamyslet a brzy přijdeš na odpověď.

Velmi obecně - když je nějaký výsledek obecně snadno dosažitelný (index) a já si dám tu práci, že si sestavím svoje individuální portfolio, bylo by přece hloupé tu práci vynaložit a mít výsledek horší, ne?

Nebo naopak - když bych neměl ambici překonat index, tak proč raději neinvestovat do indexu, když je to snadné, nekomplikované a zhodnotí to mé peníze více.

Odpovědět