Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 01 zář 2019 11:56

To co píše Martin dává smysl. Pokud hodnota společnosti z nějakého důvodu před výplanou dividendy klesne na poloviční hodnotu a rozhodne se zachovat stejnou absolutní výši dividendy, tak se přece musí zdvojnásobit výnos v procentech, ne?

A pokud se shodneme, že po vyplacení dividendy klesne hodnota firmy o procentuální částku vyplacenou na dividendách, tak v době "krize" si společnost výplatou divident ukusuje úplně stejně jako bys odprodával akcie.

To co ty naznačuješ by znamenalo, že procentuální výnos se počítá z vnitřní hodnoty společnosti. A to ne jenom při nějakém poklesu či změně, ale pořád. To přece nedává smysl, pokud tu hodnotu má každý jinou, ne?

V ceně dané společnosti je vždy započítána i její hotovost. Pokud 10 % hodnoty společnosti tvoří hotovost, která je vyplacena akcionářům, tak přece logicky o těchto 10 % musí při vyplacení klesnout i její hodnota.

Prostě a jednoduše před poklesem měla tvá $5 divi hodnotu 5 % společnosti, po poklesu už je to 10 %. Tak či tak si ze své společnosti při výplatě divi vytáhneš procentuální ohodnocení.

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 01 zář 2019 13:46

Tak už mi asi došel i Pavlův pohled. Počítáš s tím, že při vyplácení diví sice klesne hodnota společnosti více (v našem případě o 10 %, tzn. z $50 na $45 za akcii), ale při následné korekci na "skutečnou" hodnotu, nevyroste pouze o tu polovinu o kterou spadla, ale o něco více (tzn z $45 na $95).

To asi dává smysl, avšak pouze za předpokladu, že se jedná o neopodstatněný pokles, který se opět vrátí k "normálu". Krátkodobě však samotný výběr poškodí firmu úplně stejně jako při odprodeji. Respektive zvětší se rozdíl mezi obchodovanou cenou a námi definovanou vnitřní hodnotou.

Uznávám, že tě to může ochranit, pokud se společnost zrovna obchoduje s odchylkou oproti "správné" hodnotě.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 01 zář 2019 14:02

Malag píše:
01 zář 2019 13:46
Uznávám, že tě to může ochranit, pokud se společnost zrovna obchoduje s odchylkou oproti "správné" hodnotě.
Konečně:-)

Je potřeba se vrátit na začátek toho, proč jsme o tom začali diskutovat - tedy k tomu, že výplata dividendy je určitá výhoda, protože nemusím realizovat odprodej za aktuálně nízkou cenu (a budeš se divit, jak často se to stává).

To jsem psal včera v 10:46 v reakci na to, že odprodej akcií je výhoda - není, je to vlastnost.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 01 zář 2019 15:18

Pavle, omlouvám se, asi jsem na tohle prostě poleno nebo mi něco uniká, každopádně děkuji za snahu, opravdu si toho vážím, každé opdovědi...

Malag: Ale to že musí vyrůst více než o polovinu je snad jasné ne ?

Pokud má něco hodnotu 100 a klesne to o 50 %, jsme na 50... pokud to má vyrůst zpět na původní hodnotu, musí to narůst o 100 %... v tvém příkladu jsme dostali dividendu 5, a jelikož tvoje společnost ze 45 narostla na 95, jsme zase na tom, že mám společnost 95 a dividendu 5, tedy těch samých 100 jako na začátku... ty jsi očividně zahlédl něco, co já ne, zkus mi to prosím vysvětlit :D

Líbilo se mi co zmínil tuším Ondřej, že dividenda se vyplatí z peněz, které společnost vydělá každý kvartál... pokud s společnost nepůjde ke dnu, tak je vydělá vždy, tedy mám v podstatě "jistotu", že hodnota společnosti se po vydělání častky, kterou jsem dostal na dividendě, vrátí na původních 100 a to jenom kvůli tomu, že firma pokračovala s prodejem bůhvíčeho, a nezávisí to až tak na náladě trhu
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 01 zář 2019 20:40

Tedy, když dostanu dividendu, v zásadě snižuji hodnotu akcie pouze o cash, zatímco když prodávám, tak prodávám i všechno ostatní, tedy i tu "skutečnou" nebo vnitřní nebo jak to nazvat hodnotu firmy
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 02 zář 2019 09:41

V ceně akcie je přirozeně započítaný i veškerý cash (tzn i část, která půjde na divi). Pokud bychom uvažovali příklad bez výplaty divi, tak společnost, která by spadla o polovinu své hodnoty ($100 -> $50) po nějakém (řekněme neodůvodněném) nařčení by následně posílila o 100 % ($50 -> $100).

Pokud by se však v době propadu vyplatila divi $5 (5 % z původní ceny, avšak 10 % z "nové"), tak by při zpětné korekci (o "původních" 100 %) vystoupala hodnota z $45 na $90. Pokud se však fundamenty společnosti v čase nezměnily, není důvod proč by měla společnost stát pouze $90 a nevystoupat zpět na $95. Absolutní výše vyplacené divi ($5) je totiž pouze 5 % nově odhadnuté vnitřní hodnoty firmy a to bez ohledu na to, kdy byl samotný cash vyplacen.

Krátkodobě však cena akcie klesne o vyplacenou divi, která je však v danou chvíli 10 %. Tím se tedy ještě zvýší rozdíl mezi obchodovanou a vnitřní hodnotou firmy. Původní rozdíl byl 50 % ($100 vs. $50) oproti "novému" po vyplacení divi - 52.6 % ($95 vs. $45).

Nutno však brát v potaz, že to platí pouze v případě, že námi definovaná vnitřní hodnota zůstává stejná a jedná se pouze o iracionální chování trhu, které v dalším časovém horizontu vrátí k normálu. Pokud by například vnitřní hodnota spadla na $75 (a trh akcii iracionálně podcenil na $50), tak by nás to poškodilo taktéž, jelikož by se společnost již nevrátila na původních $95, avšak pouze na $75. Při stejném divi výnosu (%) by následující rok divi klesla.

Takže ano, je to vlastnost a do značné míry nás výplata divi může ochránit před výběrem v nevhodný čas. Daní za to jsou.. no, vyšší daně.

Tuhle oblast ještě nemám moc prostudovanou - jak daňově optimalizujete vy? Je nějaký rozdíl mezi např. Lynxem a Degirem? U druhého zmiňovaného jsem četl něco o 30 %, což u mně výhodnost výplaty a následné reinvestice docela smazává. Oproti tomu odprodej společnosti by měl být po 3 letém daňovém testu bez daně. Nebo se pletu?

Snad jsem to vysvětlil srozumitelně. Resp. takto mi to dávalo smysl.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od VSbrok » 02 zář 2019 11:04

MartinD píše:
01 zář 2019 15:18
Líbilo se mi co zmínil tuším Ondřej, že dividenda se vyplatí z peněz, které společnost vydělá každý kvartál... pokud s společnost nepůjde ke dnu, tak je vydělá vždy, tedy mám v podstatě "jistotu", že hodnota společnosti se po vydělání častky, kterou jsem dostal na dividendě, vrátí na původních 100 a to jenom kvůli tomu, že firma pokračovala s prodejem bůhvíčeho, a nezávisí to až tak na náladě trhu
:idea: To jsem psal já, ale nevadí ;)

Malag píše:
02 zář 2019 09:41
Tuhle oblast ještě nemám moc prostudovanou - jak daňově optimalizujete vy? Je nějaký rozdíl mezi např. Lynxem a Degirem? U druhého zmiňovaného jsem četl něco o 30 %, což u mně výhodnost výplaty a následné reinvestice docela smazává. Oproti tomu odprodej společnosti by měl být po 3 letém daňovém testu bez daně. Nebo se pletu?
Bohužel ani Lynx a ani Degiro nejsou pro DRIP/STRIP vhodné, protože:
Lynx to bere jako "normální nákup" = platíš stejný poplatek jako bys nakoupil
Degiro je na tom ještě hůř, to si účtuje 7,5 eura :!: ... takže to se už vůbec nevyplatí :(

Ano po 3 letém t(r)estu je prodej bez daně :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 02 zář 2019 11:32

VSbrok: potom se omlouvám, všechna čest náleží tobě :)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 02 zář 2019 12:39

Automatická reinvestice mně až tolik netrápí. Spíš ta daňová zátěž s tím spojená. Degiro s 30 % je docela šílené. Pokud má společnost 6 % divi, tak jenom tímto kolečkem každý rok přícházím o 2 % hodnoty společnosti. Plus poplatky za nákup.

Jak je na tom Lynx, tam je daň standardních 15 % ?

Případně jaké tipy kde je poplatková/daňová struktura přívětivější?
Naposledy upravil(a) Malag dne 02 zář 2019 12:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od MartinD » 02 zář 2019 12:46

lynx nemá poplatky na dividendě žádné, nicméně dividenda se daní u zdroje, tedy už když ti přijde, dostaneš o 15 % méně, pokud nemáš podepsaný a správně vyplněný formulář o dvojím zdanění, tak 30 %... nedávno jsem to řešil s první dividendou, špatně vyplněný formulář, s podporou lynxu jsme to znovu vyplnili správně, daň se snižila z 30 % na 15 % a tedy to co jsem "přeplatil" mi přišlo zpět za pár dní
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Odpovědět