Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Pavel » 16 lis 2020 17:51

Inev: OK, také respektuji tvůj názor, evidentně si neporozumíme. Tož hodně štěstí...

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 16 lis 2020 18:13

Investuji déle, ovšem jen u Lynx jsem teprve pátý rok. Za deset let to pošlu znovu. Zůstaň ti s námi a uvidíš výsledek

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Inev » 21 lis 2020 11:07

Ladislava znají skoro všichni. Juggler se snažil udělat nějaké to porovnání jeho metody kup a drž a zajímají mě jen divi. Celá ta diskuze je vcelku zajímavá.

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... &start=920

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 22 lis 2020 11:27

Ne že by bylo mým záměrem hájit Ladislava ovšem nevím jak to ten dotyčný počítá. Přijde mi, že je opět opomíjený fakt zvyšování dividend v čase. Naházet si někde nákupy akcií ve stejný čas a pak to porovnat a dividendový výnos vzít jako průměr je dle mě velice zjednodušený výpočet. Každopádně ať si to každý dělá jak chce a potřebuje že ano. Já osobně budu více v klidu, když mi akcie klesne na ceně, ale zachová výplatu dividendy ve stejné výši když to potřebuji než abych musel při odprodávání etf čučet na to jak mi jejich hodnota klesá a pro zachování mé životní úrovně jich musím prodávat víc a víc. Pak se ptám, co potom jak už nebude co odprodávat? I kdyby nějaká firma snížila či úplně zrušila dividendu či byla bankrot díky diverzifikaci mě to tolik bolet nebude.
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale když mám nějaký fond či to ETF, které sice zahrnuju vícero společností, já pořád držím pouze jeden cenný papír. Toť můj pohled.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Glueless » 22 lis 2020 17:46

Ondřej píše:
16 lis 2020 18:13
Investuji déle, ovšem jen u Lynx jsem teprve pátý rok. Za deset let to pošlu znovu.Obrázek Zůstaň ti s námi a uvidíš výsledek Obrázek
taky investuji více než dekádu, ale postupně, jak jsem upravoval svůj styl, sbíral zkušenosti a také měnil nástroje: mutual funds, ETFs, akcie, tak je to neporovnatelné.

Predikovat dopředu výkonnost má (skoro)nulovou hodnotu. U individuálního investora jednou odhadne nastupující trend, stihne tak-tak chytit druhý a třetí ti např. unikne, pak máš výsledky patřičně rozházené.

Já vůbec nechápu tyto predikce, když jsem se učil dosazovat do modelů ohodnocení férové ceny akcií, tak jsem zjistil, jak moc ti lítá výsledek při minimální změně vstupů (garbage in=garbage out).

Investuju. Až mě to uživí, tak jdu do důchodu :D
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Glueless » 22 lis 2020 18:01

Inev píše:
21 lis 2020 11:07
Ladislava znají skoro všichni. Juggler se snažil udělat nějaké to porovnání jeho metody kup a drž a zajímají mě jen divi. Celá ta diskuze je vcelku zajímavá.

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... &start=920
letmo jsem to pročetl a mám jeden postřeh: Juggler tvrdí, že Ladislav selhal.

Dopředu říkám, že moc nesouhlasím s L. inv.stylem ani sebeprezentací, ale Juggler nechápe jednu věc: Ladislav je individuální investor, který si investuje podle svého a dle svého vyjádření je spokojený. Má své metriky, stačí mu jeho výkon. Toto nic nepřebije.
Pokud chce mít někdo jiný styl, nechť si jej následuje.
Ve finále ani ten SP500 nemá nejvyšší výkonnost a koncentrace na některé akcie může být pro někoho nepřijatelná.

Chápu L., mám také akcie, s jejichž nákupem jsem spokojený, i když nemají nejlepší výkonnost.
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 28 lis 2020 11:35

Zdravím pánové,

koukám, že se téma po nějaké době opět probralo k životu. Dovolím si tedy doplnit svůj pohled.

Aktivní vs. pasivní správa

Já bych se vlastně vůbec nesnažil dělat průzkum na téma "kdo překonává trh". Vzorek lidí zde na fóru bude tak malý, že i v případě, že bychom měli perfektní informace, tak bude závěr statisticky nerelevantní. Výzkumů na toto téma je hromada, stačí hledat. Závěr je jasný, většina aktivních investorů nepřeková index ani před poplatky. Je to matematická nutnost. Před pár dekádami se dalo dosáhnout lepších výsledků (před poplatky!) využitím institucionárních investorů, kteří oproti drobnému retailu měli daleko lepší přístup k informacím. Dneska už je i toto do značné míry redukováno.

Velkou část rozdílů lze navíc vysvětlit expozicí vůči několika faktorům (fama-french model) či některou z risk-based story. Na stock picking samotný zbývá tak posledních 5 % rozdílu dvou jinak stejně diverzifikovaných portfolii.

Benchmark

Srovnání s S&P 500 je pro drtivou většinu zdejších investorů nesmysl. S&P 500 je US large cap blend index, kterému navíc nyní dost dominují mega cap růstovky. Pokud se s tímto indexem bude srovnávat hodnotový investor, musí dojít k závěru, že je naprosto mizerný stock picker. Stejně tak, že důchodce Buffett už neví, co se kolem něj děje. To je přece nesmysl!

Pokud už se chceš srovnávat s nějakým indexem a určit, zda jsi schopen generovat nějakou alfu, tak je potřeba vybrat správný index/benchmark. S největší pravděpodobností to dokonce bude kombinace několika indexů. Pokud investuješ výhradně do US divi aristokratů, tak je potřeba se srovnávat s jejich výkonem jako celku a určit, zda jsi vybral ty lepší z nich. Pokud ne, proč nekoupit celý jejich index? Filozofii DGI to splní tak či tak. Budeš kupovat value large cap společnosti se značným divi výnosem. Bez práce.

Úplně ideální by bylo určit si vhodný index/benchmark pro každou jednu akcii a výsledný benchmark svého portfolia vytvořit jako vážený průměr. V každém případě je potřeba hodnotit aspoň 5-10 let, jinak ty výsledky budou do značné míry náhodné.

Každý hodnotový investor v době dominance růstovek vypadá neschopně a naopak. V historii se obě strategie ukázali jako podobně úspěšné (value má trochu navrch, především ve small cap segmentu).

Budoucí hodnota peněz

Já bych z toho nedělal takovou vědu. Stačí si vybrat inflaci od 2 do 5 % podle toho, zda chci být na bezpečné straně či nikoliv a hotovo. Ideálně mít dvě varianty - průměrnou a "horší". Osobně počítám s inflací okolo 3 %, což tak nějak sedí historicky. Lepší hodnoty nejsou k dispozici. Výnos akcií beru jako 8 % (průměr) a 5 % (horší varianta, historický výnos pro percentil 80). Raději počítám s reálným výnosem (tj. 5 a 2 %), nemusím tedy inflaci řešit a automaticky se mi zvyšuje plánovaná pravidelná výše investice.

Stejně nakonec narazíš na druhou stranu problému a tou je výběr prostředků. Tradiční pravidlo 4 % je značně orientační a bylo vytvořeno pouze jako doporučení pro průměrného klienta, který chce vybírat prostředky po dobu 30 let, je američan a akceptuje asi 5 % šanci, že mu dojdou peníze. Pokud bychom vzali v potaz globální data a delší dobu dožití, tak je reálné pracovat s něčím mezi 2,5 - 3,25 %.

Ona je nakonec stejně nejlepší schopnost se přizpůsobit a v případě špatných výsledků portfolia se prostě uskromnit. Výsledná částka, kterou člověk bude potřebovat, se tak docela dost sníží. Sám počítám orientačně se 4 %. Pokud bude situace na trhu špatná v době, kdy budu chtít přestat pracovat, tak hold budu pracovat o něco déle a nebo se přizpůsobím jinak.

M.

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 195
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ladislav » 06 pro 2020 19:31

Rozhodně koupit během dlouhých let 30 různých levných dividendových akcií od zdravých a velkých společností.
ETF by měl mít každý maximálně 6 měsíců, když začíná investovat poprvé a pak prodat kvůli té veliké nudě.
Velký díl ETF tvoří extrémně předražené akcie, které mají před sebou velký krach na zlomek kurzu. S ETF se podílíš na mnoha firmách, které ti jsou nesympatické a nedostávaš dividendy, nebo jednou, párkrát ročně.
- - -
Když koupíš během dlouhých let 30 různých akcií, kupuješ jen akcie levné, jen sympatické firmy a dostáváš 85x až 120x ročně dividendy.
Já bych chtěl držet 30 různých akcií až do konce života, ale některé prodám a jiné koupím.
Jde jen o to, nesnažit se překonat žádný index a být šťastný jen z dividend.
Něco jiného je samozřejmě, když tě dividendy nezajímají a chceš za několik let všechno prodat s výdělkem.
Slovenský spekulant s indexem Juggler, který se stydí přiznat vlastní jméno, třeba Ištván Fekete, se občas chlubí, že jeho roční výnos byl 0%. Tak jsem moc rád za to, že mu ten week-trading nejde a přizná se.
On se mne snaží zesměšnit s performancí mých akcií od roku 2000 do dnes, když jsem ty akcie koupil poprvé 2009-2020 a některé už dávno prodal. To není fair, zesměšňovat mne s performancí od extrémního předražení roku 2000, když jsem koupil akcie poprvé 2009-2020 a některé už prodal.
Já nechci překonat žádný index. Já chci jen 85x ročně dividendy. Tedy moji performanci zapomeň!
Přílohy
BSantander.png
Banco Santander - s prodejem počkat!
BSantander.png (11.29 KiB) Zobrazeno 2400 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Kiflik
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 11 črc 2019 23:15
Bydliště: sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Kiflik » 13 pro 2020 11:18

Seznam evropských ETF https://backtest.curvo.eu/funds

Možnost porovnat zpětně výkon atd. https://backtest.curvo.eu/

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 15 pro 2020 09:06

Ladislave, možná by neškodilo si něco dostudovat. Bez urážky. Pasivní investování opravdu není jenom o tom kupovat předražené ETF na S&P 500. Není problém koupit ETF hodnotových akcií či divi aristokratů. Variant je ohromné množství.

Chápu, že dividend irrelevance theory jde trošku proti zaměření tohoto fóra, ale opomíjet řadu kvalitních firem, které svou zisk reinvestují či zpětna odkupují vlastní akcie nedává žádný smysl. Za 20 - 30 let mě bude zajímat celkový výnos mých investic a ten se skládá z kapitálového zhodnocení a dividend. Chci, aby firmy, které vlastním, vydělávaly peníze. Na způsobu, jakým ono zhodnocení přesunou k akcionárům mi opravdu nezáleží.

Někdy je lepší vystoupit ze své komfortní zóny a kouknout i na jiné způsoby investování. Grahamovi rigidní poučky o správném P/E či P/B jsou poplatné době. Stěží lze používat podobné hodnoty pro trh, který má CAPE 10, 15 či 25. Nakonec i sám Graham byl zastánce diverzifikovaných investic a pro drtivou většinu lidí doporučoval fondy. Dnes by to dost možná byla právě ETF. Hodnotové investování je jedna z cest, rozhodně však nikterak ultimátní. To ostatně není žádná.

Dovolím si malou automobilovou analogii. V podstatě neustále opakujete, že Ford je nejlepší auto, jezdíte v něm už 30 let, nikdy jste jiné nezkusil, protože po těch 30 letech prostě víte, že všechno ostatní nestojí za nic. Dokonce jste viděl i několik nabouraných aut a žádné z nich nebylo Ford! Nyní jsou na trhu dokonce nová elektroauta, vy jste však jako správný klasik neomylně přesvědčen, že takové auto si koupí akorát hloupý a nezkušený mladík. Říkám si, zda by nebylo někdy lepší přistupovat k jiným směrům s tím, že je to prostě něco, čemu nerozumím namísto skálopevného přesvědčení, že je to prostě blbost a každý kdo danou věc provozuje je ze své podstaty hlupák.

M.

Odpovědět