Proč dát přednost ETF před DGI?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od VSbrok » 12 zář 2019 12:10

etfindex: ámen
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Andrej » 03 lis 2019 14:05

Zatiaľ mám v ptf IWDA (acc) a ešte uvažujem o pridaní EMIM alebo IEMA (acc) v pomere 80:20. Cez víkend mi napadla myšlienka priať ešte 3. ETF na veľmi dlhodobý horizont (15+ rokov). Konkrétne uvažujem o nejakom AI acc ETF. Čo si o tom myslíte, prípadne nejaký konkrétny tip? Zatiaľ som sa díval na tickery ROBO a RBTX.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 04 lis 2019 21:38

IWDA je taková klasika. Záleží kolik investuješ a na kolik tě vyjdou poplatky. Ve své podstatě se to dá přežít i s tímto jedním ETF. Klasicky se k němu přidává ještě emerging markets - pokud to chceš se zachováním tržního podílu, tak je to tuším poměr 88:12.

Koukni třeba na forum bogleheads.org nebo přímo na jejich doporučované Lazy portfolios (Simple non-US portfolios).

Obecně lze převážit akcie vykazující určité charakteristiky (factors), které dlouhodobě produkují tzv. "risk premium", tj. nadvýnos oproti trhu. Ten je v EMT (efficient market theory) vysvětlen tím, že jsou dané akcie rizikovější - proto mají vyšší předpokládané zhodnocení. Behaviorální ekonomie na to má též nějaké vysvětlení, ale to už asi nedohledám.

Z těch rozumně využitelných faktorů jsou to primárně SIZE a VALUE. Tzn. můžeš převážit portfólio směrem ke small/mid-caps a statisticky levným akciím. Malé firmy jsou rizikovější, jelikož jsou zpravidla méně stabilní, mají horší přístup k penězům apod. U value akcií se počítá s tím, že pokud je akcie aktuálně relativně levná (nízké P/E, popř. další poměrové ukazatele), tak má vyšší očekávaný zisk.

Pokud tě to zajímá, zkus to googlu zadat "factor based investing" a materiálu ti to vyhodí hromadu. Většina velkých společností (vanguard, ishares, ..) k tomu má i pěkně zpracované dokumenty. Pak třeba podcast Rational Reminder nebo YT videa od Bena Felixe, případně přímo něco od Eugena Fama.

Abych řekl i něco konkrétního - já nakonec šel cestou 4 ETF - IWDA/EIMI/IUVL/WSML (50/10/20/20), čili globální akcie / EM / US Value / Global Small-caps. S americkými ETF by to šlo postavit líp, ale takto mi to vyšlo jako rozumný kompromis toho co jsem chtěl a jednoduchosti/ceny. Poměr dost možná není konečný, ale obecně bych to rád držel na 10-20% u jednotlivých ETF (s výjimkou IWDA). Zachycení size/value premium jde samozřejmě i jinak (kombirace US/Global či jiných ETF). Taktéž lze zvážit přidání REITs (teoreticky nižší korelace s "běžnými" akciovými tituly) nebo nějaké ETF s dividendovými aristokraty (historicky výšší výnos a stability). Zatím jsem se však rozhodl, že to nebudu komplikovat.

Docela bych doporučoval naházet ta ETF do XRAY od Morningstaru. Ukáže ti to rozložení na jednotlivé sektory a rozdělení na small/mid/large caps a value/blend/growth (matice 3x3).

Toto je moje sestava - pro inspraci - https://bit.ly/2JQLPep

Sakra, to je zase dlouhy :D Snad ti to k něčemu bylo :) Já tento způsob investování vyhodnotil jako (pro mě) dlouhodobě udržitelnější. Asi u toho budu mít i klidnější spánek a nebudu mít tendenci se zaobírat tím, zda jsem neměl přikoupit víc toho či onoho.

M.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 05 lis 2019 07:29

Malag: dlouhé ale výživné. Kdyby se ti chtělo to sepsat jako článek pro ostatní rád ho zveřejním.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od VSbrok » 05 lis 2019 08:37

Člověče trošku jsi mě s těma ETF nahlodal....
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Ondřej » 05 lis 2019 10:39

Já bych jako doplněk klidně do nějakého etf pravidelně investoval. Jen jsem jak to u mě bývá líný kvůli tomu zakládat účet u Degiro. A investovat pár korun měsíčně s poplatkem co je u Lynx by byla šílenost. I když na druhou stranu když jsem začínal s top Stock byl postaven poplatek 3%.

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 05 lis 2019 12:22

Ono by to nejspíš bylo na nějakou sérii článků, jelikož vyseknout z indexové investování jenom faktory by bylo dost neúplné a ten, kdo se s tím v minulosti nesetkal, by měl nejspíš problém s úplným pochopením. Zvážím to, ale nevím, zda si na to z časového pohledu troufnu. Spoustu dat mám naposloucháno z podcastů, takže dohledat zpětně zdroje a přesná čísla asi nebude úplně snadné.

Mně to investování přes ETF dává docela smysl v kombinaci s DGI. Jednou položkou v portfóliu můžeš vcelku slušně rozšířit diverzifikaci, případně doplnit sektory, které jsou s většinou DGI portfólií (typicky large-caps) méně korelované, ale jako individuální akcie nenakoupitelné (small-cap, emerging markets, popř. nějaké high yield bondy).

Původně jsem si chtěl složit sofistikovanější portfólio, abych mohl přilejvat peníze hlavně do ETF, které budou zrovna relativně levné (např. 52w min nebo tak něco), ale nakonec jsem to vzdal. Z toho co jsem načetl mi vyšlo, že většina poměrových ukazatelů nemá příliš velkou vypovídající hodnotu v krátkodobém horizontu (řekněme 1-3 roky). Pokud je třeba P/E vysoko a akcie jsou drahé, tak to samo o sobě vlastně nic moc neřekne o tom, jak se zhodnotí během následujících několika let (stoupající trend je může vynést ještě dost vysoko přes případnou korekcí). Jediné co mi dává smysl je omezit investice v případě, že je trh řekněme v rozsahu okolo 20 % historicky nejvyšších valuací - tam už je slušná šance, že to dopadne špatně.

Mimochodem poplatkově by to mělo být spíš lépe, ne? Přikupuješ teoreticky méně položek. Já prozatím plánuji nakupovat 3-4x do roka vždy cca 2 ze 4 ETF. Nerad bych při nákupu šel výrazně přes 1%, jelikož bych tím nejspíš dost snížil přínos těch několika ETF (oproti variantě "all-in-one").

M.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od VSbrok » 06 lis 2019 02:10

Malag: no já se na ETFka díval kdysi dávno a práv proto, že je jsou tisíce a v podstatě porovnat dá větší práci než si přečíst Q10 report, tak jsem to vzdal. Ano přesně, díval jsem se na to právě kvůli vyšší diverzifikaci a rozhožení do sektorů, v kterých se nevyznám nebo mě nezajímají ...

Každopádně pokud by jsi našel čas a sepsal to nějak dohromady, tak to velmi rádní vydáme jako článek.

Btw. Degiro má právě jeden nákup ETF za měsíce zadara, takže to je vcelku výhoda, tedy až 12 nákupů bez poplatku... takže klidně i nějaký menší, ale pravidelný příkup bych si dokázal představit ... ale je toho prostě moc na to abych to ted mohl nastudovat a vybrat dvě tři, aby se dalo vybírat jak bude cena kolísat ...
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od Malag » 07 lis 2019 09:37

Zase tak složité to není. Stačí si vybrat, který index chceš trackovat a zvolit si k tomu vhodné ETF (většina velkých poskytovatelů má svou variantu). Třeba na webu bogleheads máš několik vzorových variant. Případně si na justetf vyfiltruješ akumulatiční ETF s domicilem v Irsku a nahoře v menu si zvolíš požadovanou strategii a region.

Ve své podstatě si vystačíš s pár kusy od iShares:
1, IWDA - The MSCI World index
2, WSML - The MSCI World Small Cap index
3, EIMI - The MSCI Emerging Markets index

Případně zvolíš jiného poskytovatele ETF nebo správce indexu. iShares je obecně poplatkově rozumné a dostatečně likvidní.

Možná by se ti ještě mohlo hodit nějaké ex-US Global ETF, pokud máš většinu svých investic v US a chceš přidat i nějakou diverzifikaci mimo US.

Hlavně si to nekomplikovat :)

M.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč dát přednost ETF před DGI?

Příspěvek od czhunter » 17 pro 2019 10:56

S ETF je potřeba být opatrný. Akcie v USA jsou nejdražší v historii a mohou spadnout až o 80% v příští krizi. Co je horší, tak už se nemusí dostat na současnou hodnotu dalších 30 let či více, tak jako v Japonsku jejich burza Nikkei. Takže kdo by dnes koupil Americké indexové ETF, tak může trvat desetiletí, než bude na nule. Ono klíčem k dlouhodobému úspěchu jsou dividendy. Bez nich by byl S&P 500 většinu času v mínusu. A současný index S&P 500 nabízí směšnou dividendu.

Skutečnost je taková, že všechny trhy dosáhly vrcholu a stagnují posledních 10-30 let s výjimkou USA. Takže pravděpodobnost, že i trh v USA brzo dosáhne vrcholu je veliká. Navíc skoro všechen růst akcií v USA za posledních 10 let připadá na vykupování vlastních akcií podniky (buyback). Firmy v USA totiž využily nulové úrokové sazby a půjčili si obrovské částky na koupi vlastních akcií.

Obrázek

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět