Společné portfolio

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Společné portfolio

Příspěvek od volnicko » 04 led 2024 18:14

Jasne, rozdil muze byt velky, pokud mame extremni inflow. Na Sharesight blogu prihodily 100% kapitalu po roce, to se me netyka, par let jiz investuji.

Muzes pls porovnat i MWR u IBRK a MWR na Sharesight? V portfolio analystu si muzes MWR zvolit.
Pripadne pokud mas cas i v excelu. Je to dost simple. Proste si jen zapises pocatecni stav, kolikateho jsi kolik vlozil a konecny stav. Ten XIRR udela zbytek za tebe. Kdybych to chtel v CZK, pridam tam jeden sloupecek. Nemely by tam byt velke rozdily mezi IBRK, Sharesight a Excelem. IBRK vs excel mam do 1%. Hadam, ze to budou menove konverze (vkladal jsem CZK).

Margin souhlas. Aktualne mam na margin cca 30% portfolia u IBRK. V prubehu roku bylo i o dost vic, prave kdyz se dokoncoval takeover ATVI nebo SGEN. I tam clovek musi opatrne, ale pokud clovek v tu chvili nepouziva vlastni kapital a jde jen o vynos ocisteny o urokove naklady, tak to v rocnich cislech zvysi % vynos... Nebo ztratu.

Jinak tedy ja daval nejvetsi kontributory celkoveho zisku, jak mi je ukazalo IBRK. Tedy v prekladu, co mi vydelalo nejvic dolaru, ne ktera pozice se nejvic procentualne zhodnotila.

Pokud by nekoho zajimalo to, tak nevim, kde to IBRK smysluplne zobrazuje (idealne umet anualizovat a zahrnout dividendy).
Kdybych vzal akcie, ktere jsem drzel od pocatku roku a neresil dividendy, tak vice nez 80% maji: MHO, META, SLQT, KD, HMY. S divi mozna PBR. Ale treba SLQT je uplne irelevantni pozice.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Společné portfolio

Příspěvek od czhunter » 05 led 2024 12:58

Jo na margin opatrně. Je málo známý fakt, že Buffett a Munger mívali třetího partnera, Ricka Guerina, viz. článek níže

https://www.advisorcheck.com/blog/how-w ... ng-instead

Zatímco Buffett a Munger věděli, že budou bohatí, nespěchali na to. Rick byl pravý opak. Chtěl zbohatnout rychle a žil na vysoké noze, jak řekl sám Buffett...
Warren Buffet said:

"Charlie and I always knew that (we) would become incredibly wealthy. ..we were not in a hurry to get wealthy; we knew it would happen. Rick was just as smart as us, but he was in a hurry. And so actually what happened -- some of this is public -- was that in the '73, '74 downturn, Rick was levered with margin loans. And the stock market went down almost 70% in those two years, and so he got margin calls out the yin-yang, and he sold his Berkshire [Hathaway] (NYSE:BRK.A) (NYSE:BRK.B) stock to me. I bought Rick's Berkshire stock at under $40 apiece, and so Rick was forced to sell shares at ... $40 a piece because he was levered."
Rick používal margin a 70% pokles trhu v letech 72 a 73 kompletně vymazal jeho jmění. Kvůli margin callu byl nucený prodat jeho akcie Bershire Buffettovi.

Předchozí tři recese měli 2x 50% a 1x 35% drop a to při 1:1 marginu znamená, že 50% propad akcií vymaže 100% equity, neboli 100% kapitálu je pryč. Člověk si může říct, že to včas prodá, ale tyto propady jsou často velice rychlé. V roce 2020 to bylo pár dní.

Já osobně preferuji pomalou cestu Buffetta a do marginu jdu jen po velkých propadech, jako byl rok 2020. Asi i proto, že jsem, jak říkají v USA "frugal" a rychle zbohatnout nepotřebuji. Stačí mi, co již mám. Investuji pouze proto, abych mohl jít do důchodu brzo. Ne kvůli tomu, abych mohl utrácet a žít si na vysoké noze, jako to dělal Rick Guerin, dlouho zapomenutý partner Buffetta a Mungera.

Nejvíc mi vadí, že akcie byly takto drahé jen několik měsíců za posledních 100 let. To výrazně zvyšuje riziko být na margin. Být rok 2010 a akcie na 40 letém minimu valuací, tak je to o něčem jiném. Většina rizika downside byla pryč díky levným valuacím.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Společné portfolio

Příspěvek od volnicko » 06 led 2024 15:25

Propad trhu v letech 72 a 73 nebyl 70%. Propad z nejvyssi hodnoty (72) k nejnizsi (74) byl necelych 50%.
S tim Rickem to bylo asi slozitejsi. Spolupracovali dal a ze ztraty se hrave vyhrabal. Aspon dle tabulky, co prikladal Buffett
Obrázek

Ale chapu, ze to trochu pribarvil, aby ilustroval myslenku, jak je margin nebezpecny. Ja ho mam nastaveny tak, abych i pri poklesu o 50% nemusel prodavat, pokud nebudu chtit. Mam i nejake neakciove zdroje, ktere mohu mobilizovat v pripade jeste vetsiho propadu. Nastesti i rychle poklesy trvaji nejakou dobu (rekordni 2020 trval mesic), dava to clovek prostor pro reakci, at uz je jakakoliv.

A samozrejme plati, ze investuji jen penize, o ktere mohu prijit. At uz s marginem nebo bez nej.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Společné portfolio

Příspěvek od StanikKolarik » 06 led 2024 17:45

Chlapci, jste si jistí, že jste ve správném vlákně? Nechcete to oddělit do separátního tématu?
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Společné portfolio

Příspěvek od czhunter » 17 led 2024 12:41

Nechceme. Na separátní téma to nevydá a bylo by to stejnak mrtvé, jak většina témat na tomto fóru.
volnicko píše:
06 led 2024 15:25
Ale chapu, ze to trochu pribarvil, aby ilustroval myslenku, jak je margin nebezpecny. Ja ho mam nastaveny tak, abych i pri poklesu o 50% nemusel prodavat, pokud nebudu chtit. Mam i nejake neakciove zdroje, ktere mohu mobilizovat v pripade jeste vetsiho propadu. Nastesti i rychle poklesy trvaji nejakou dobu (rekordni 2020 trval mesic), dava to clovek prostor pro reakci, at uz je jakakoliv.

A samozrejme plati, ze investuji jen penize, o ktere mohu prijit. At uz s marginem nebo bez nej.
Asi to popletl se 70% propadem portfolia u Ricka. Pokud data na Macrotrends jsou správná, tak to byl opravdu "jen" 50% propad z maxim u S&P 500.

V roce 1987 byl pokles DJI o 22,6% za jediný den. Tady bych nenechal recency bias mi diktovat, že poklesy jsou pomalé. Pokud třeba Čína napadne Taiwan, tak si umím představit hodně velké poklesy za jeden den. Zrovna dneska jsem slyšel odhad tuším od IMF, že by to vedlo k poklesu světového HDP o 10%. Firmy jako Apple by to rozdrtilo a víme, jaký má Apple váhu v indexech.

Do toho musíme započíst možné změny v margin requirements, kdy může broker zvýšit požadavky na zástavu a vyvolat margin call i do té doby bezpečného marginu.

A i kdyby margin člověka nevymazal, tak zadlužení na margin a o to větší, pákový pokles akcií při recesi často zabrání člověku masivně nakupovat za medvědího dna. Zkrátka z pouhé obavy o margin call a velkým ztrátám u portfolia vyvolaným investováním na margin.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 194
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Společné portfolio

Příspěvek od Ladislav » 15 dub 2024 09:02

V jakém poměru rozděluješ peníze na všechny tvoje akcie? Asi bychom měli dát do každé ze 30 akcií stejně peněz = 1:1:1:1:1:1. Já jsem chtěl kupovat akcie za 7:7:7 . . . 6:6:6 = do akcie s dividendou nad 5% jsem chtěl dát víc peněz než do akcie s dividendou 3% až 4,9%. Po velkém prodeji akcií a nákupu vlastního bytu, bych chtěl dát do každé akcie stejně peněz = 2:2:2:2:2:2. Ale akcie Johnson & Johnson, Procter & Gamble a Cisco Systems jsou předražené s P/S 3,5 až 4,5. Snad budu mít za 5 let koupeno mých 30 akcií za 1:1:1 . . . 2:2:2 . . . 3:3:3. V těch 3 drahých akciích nechám jen 1, ale ony jsou víc než 100% v plus. V těch levných akciích s dividendou 3% až 4,9% nechám 2. A zvýším investici na 3 u akcií s dividendou nad 5%. Po nákupu bytu mě zajímají jen akcie s dividendou nad 5%, ve věku 70 až 86 let. A vy byste ve věku 70 let chtěli začít cestovat na Rio, New York, Tokyo a nenechat své syny dědit žádné akcie? Já jsem cestoval po světě už 1984-1999. A v důchodu jezdím maximálně 400 km daleko = vlakem do Frankfurtu.
:idea: Ale asi jednou, po letech pojedu zas na setkání rozumných akcionářů do Prahy, kam to mám 470 km daleko. Toto setkání se uskutečňuje několikrát ročně a termíny se oznamují asi 2 fora pro akcie. :idea:
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Společné portfolio

Příspěvek od Kurri17 » 15 dub 2024 16:37

Milý Ladislave, už to nekuř nebo nepij... Evidentně ti to nesvědčí... :lol:
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 194
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Společné portfolio

Příspěvek od Ladislav » 15 dub 2024 16:47

Nekouřím Marihuanu, i když je dnes všude na světě dovolena, ale ve volném čase, který mám 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, míchám 38-40%ní alkohol s různým džusem. Dnes Doppelkorn a banánový džus.

Furt se radí použít nějaký filtr. Ale vyzkoušej jich 10 a budeš vidět že Žádný screener neexistuje na nelezení všech firem nad 30 miliard euro, z celého světa, s dividendou nad 5%, s P/S pod 3 a P/B pod 3. Já budu následující léta přikupovat asi už jen akcie s dividendou nad 5% a tu slibují dnes z mých 30 firem: HSBC, B.A.Tobacco, Walgreens, Enbridge, BNP Paribas, AT&T, BASF, Scotiabank, Pfizer, Iberdrola, Allianz, Fortescue, BMW, Shell.
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Společné portfolio

Příspěvek od Kurri17 » 15 dub 2024 20:32

Herr Ladislav, wenn du etwas schreibst, dann lese es doppelt und dreifach damit es Hand und Fuß hat :lol: .

Hele asi je jedno co kouříš, šňupeš nebo piješ.... Upřímně se nedivím, že píšeš všude možně takové nesmysly a spamy, když chlastáš takovej hnus :? ...

Tvojí zázračnou metodu na úspěch nevím, nenapsal jsi nám ji, po YouTube a všude možně píšeš také hovadiny.....
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Odpovědět