Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od IG_Ronie » 11 dub 2021 13:02

Glueless píše:
09 dub 2021 17:37
IG_Ronie píše:
09 dub 2021 10:03
Nekde jsem pred casem cetl, ze tento business je opravdu problemovy. Radsi jsem nekupoval. Nicmene ve tve situaci bych asi taky neprodaval, bud drzel nebo dokonce naredil a zkusil se toho zbavit, az trochu povyleze, jak je psano vyse.
vezenstvi je rizikove jen politicky, protoze je nepopularni. jinak je to staly kseft.

ja to beru jako vysfrel z brokovnice, trefis par broky a mas zajisten ulovek. neni realisticke ocekavat 100% uspesnost. v tomto pripade te ochrani velikost pozice a nepanikarit. stoploss zde nedoporucuji, preskoci ti hluboko pod nakupku a realizujes ztratu. pokud je dlouhodoby investor s velkou toleranci k riziku, pak to muze vysedet k lepsim cenam a pak zvazovat dalsi kroky.

G.
Jj, ale ta politicka rizika asi jsou nemala, zvlast za Bidena a spol. Nestudoval jsem, jen tlumocim prispevek z P2P fora:

Soukromé věznice jsem kdysi studovala a našla jsem, že obecně je v USA odklon od soukromých věznic, Kalifornie zakázala soukromá vězení, tam jde o 5000 vězňů, což kromě GEO obhospodařovávala ještě jedna společnost, takže dejme tomu polovina. Proti jejich 126 tisícům je to zanedbatelné https://www.investing.com/news/politics ... rs-1995377
Warrenová je proti, aby státní a federální věznice byly na soukromé bázi. U.S. Democratic presidential candidate Elizabeth Warren called for the elimination of privately run Federal and State detention centers, arguing they put profits above safety.
Banky se od nich odklánějí - ke konci článku https://www.investing.com/news/stock-ma ... ge-1941075
GEO má jinak věznice i v Británii, mám pocit.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od bigusdykus » 11 dub 2021 13:30

Důvodem je mj to, že současný systém soukromých věznic spíše podporoval kriminalitu a recidivu.
Dále byly veliké pochybnosti o dodržování důstojných podmínek ve věznicích. Zjednodušeně - zájem akcionářů byl dost odlišný od zájmu společnosti.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 11 dub 2021 19:06

bigusdykus píše:
11 dub 2021 13:30
Důvodem je mj to, že současný systém soukromých věznic spíše podporoval kriminalitu a recidivu.
Dále byly veliké pochybnosti o dodržování důstojných podmínek ve věznicích. Zjednodušeně - zájem akcionářů byl dost odlišný od zájmu společnosti.
Realisticky: Amerika má vězně, nedostatečné kapacity a nestaví věznice. Podobný model má USArmy, která na všech svých misích využívá místní služby, říká se tomu outsourcing, je to levnější, amerika je na prachy.

Stav ve většině věznic je špatný, když je ale soukromá, tak se z toho udělá "případ". Znám pár lidí, co tam seděli za imigrační věci a v zásadě normálka.

Morálně je to také "čisté": zločinec páchá zločin a je iniciátor, policie chytá a usvědčuje, soud vyměřuje trest. Věznice pak jen zajistí délku izolace.

Prezident nemá až takový vliv, Obama měl stejný program (je ze stejné strany) a věznice fungovaly.

Toto je politické téma, já myslí, že vyšumí, koupil jsem spekulativně, malou dávku a v horizontu 2-3 let to vidím dobře.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Trimax » 06 kvě 2021 16:00

Obecně rozumím rozdílu mezi samostatným a konsolidovaným finančním výkazem,
ale zajímalo by mě jaký je konkrétní rozdíl mezi těmito druhy výkazů v případě Philip Morris ČR.
Oba se totiž liší jenom nepatrně. V aktivech za rok 2020 to je 15 248 a 16 177 miliónů.

Ví někdo co navíc zahrnuje konsolidovaný výkaz oproti samostatnému v případě této společnosti?
Nikde jsem to nebyl schopen dohledat.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 213
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od volnicko » 12 kvě 2021 15:14

Ahoj,
neresil nekdo ADR/GDR Pass-Trough poplatky?
Je to tedy v principu tak, ze pokud drzime nejake ADR a obdrzime dividendu, tak se poplatek plati per akcie a pokazde? Ja si zobnul 1000ks Turkcell.
Pokud mi ze 120 dividendy sezere 18 dan a 20 poplatek, tak jsem zjevne zase nedomyslel svuj busines plan. :-) Tedy neco jako 0,02 za akcii? Predpokladam, ze se tomu nevyhnu nebo jak to resite vy?

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od minarjo » 15 kvě 2021 10:57

Pokud ti ten poplatek vadí, tak nekupuj ADR certifikáty na akcie, ale přímo dané neamerické akcie (jako kmenové), je to jednoduché :). Pak se ale nesmíš soustředit pouze na US burzu na nákupy za USD. Právě hlavně za konverzi dividend neamerické akcie do USD (+za správu certifikátů) platíš investiční bance, která dané ADR certifikáty emitovala, ten poplatek. Bývá typicky 0,5-3% z každé vyplacené hrubé dividendy dané neamerické akcie zastoupené certifikátem ADR, výše zejména dle likvidity daného ADR - u hodně málo obchodovaných může být i mnohem vyšší (naopak existují i ADR s nulovým poplatkem, ale těch je málo, třeba Shell). Dle toho jak ten poplatek nazýváš to máš asi u Degiro, tak to oni nazývají v historii. A zrovna u Degiro cenový rozdíl nákupu mezi US burzou a třeba německou Xetra (za eura) je malý, obojí je levné oproti jiným brokerům. Předpokládám, že jako ADR kupuješ v USA především britské a evropské akcie (to je nejčastější), no a ty můžeš právě jako kmenové (žádné certifikáty) koupit třeba na té Xetra. U valné většiny to tak lze a budeš mít kromě neplacení tohoto poplatku i klidnější spaní, že vlastníš přímo dané akcie a ne jen zástupné certifikáty, závislé na kondici příslušné emitující investiční banky.
Pamatuj, že ADR certifikáty jsou zejména pro Američany, aby na své domovské burze za domovskou měnu USD koupili i neamerické tituly. Pro nás z ČR, kde nás konverze měny nemine tak jako tak, je to zbytečné se soustředit jen na US burzy. Zvlášť u Degiro, kde konverze měn je automatická a jen za symbolických 0,1% od středového kurzu, bez ohledu na měnu.
Naposledy upravil(a) minarjo dne 15 kvě 2021 11:25, celkem upraveno 1 x.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 213
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od volnicko » 15 kvě 2021 11:22

- Bohuzel Degiro ma takovou politiku, ze ne vse z konkretni burzy je dostupne. Tedy pokud by clovek neco hodne chtel, je mozne, ze skonci pouze u moznosti ADR.
- Mne uz se neco takoveho parkrat ukazalo a bylo to malinko (treba 2 dolary). Neznal jsem/neznam kalkulaci toho poplatku, predpokladal jsem, ze u jedne akcie to bude lepsi reseni nez platit Degiro za pouzivani kazde burzy ze ktere si clovek zobne.

Kazdopadne diky za osvetu, dam si na to pozor a do budoucna se podle toho zaridim.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od slon » 15 kvě 2021 13:13

většinu těch poplatků a info najdeš na www.adr.com

jak píše minarjo u degira z 99% většinu větších firem koupíš na Nyse, xetra a nasdaq. Ano u degira není moc výhodné kvůli 1-2 akciím platit další burzu

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od minarjo » 16 kvě 2021 18:04

Jen doplním, že web adr.com provozuje US banka J.P.Morgan, jeden z hlavních emitentů ADR. Mezi další významné patří Bank of New York Mellon, Citibank či Deutsche Bank. Každá nějaký takový obdobný web provozuje (například citi.com/dr) a výhodou je, že databáze ADR na těchto webech obsahuje i ty od konkurenčních investičních bank (minimálně se základem informací). Kromě poplatků za ADR tam jde mimo jiné nalézt poměr akcie:ADR, protože leckdy jeden ADR zastupuje třeba 2 i víc základních akcií, nebo naopak jen půlku akcie. Důvod je prostý: když emitující banky certifikáty tvořily, snažily se (ze zvyklosti k US burzám a pro snadnou dostupnost i mezi drobnými investory), aby cena jednoho ADR byla v řádu desítek USD (do 100 USD). Tedy neamerické akcie s nižší cenou za kus jsou v jednom ADR zastoupeny vyšším počtem a naopak. Např. u Shell (kmen A i B) jeden ADR zastupuje dvě akcie (a logicky i dividenda za jeden ADR je dvojnásobná než za kmenovou akcii z evropské burzy).

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 16 kvě 2021 18:42

Neví někdo jak dlouho trvá vyřízení úvěru ze stavebního spoření až po moment, kdy mám peníze na účtu? Uvažujeme při maximální součinnosti klienta na jakou dobu to jde zkrátit nejvíce?

Odpovědět