Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 16 lis 2021 12:03

volnicko píše:
15 lis 2021 10:38
Ahoj, zvazuji nakoupit nejaky Petrobras. Nemate nekdo zkusenosti? Volili jste preferencni akcie nebo normalni (co jsem zkoumal, tak mi to prijde +- stejne, vcetne ceny)? A kupujete primo na brazilske burze nebo jako ADR v USA? Na IB. Premyslim, jestli jsou vetsi zlo naklady spojene s drzenim ADR nebo to, ze clovek musi do BRL a predpokladam, ze bude i dostavat divi v BRL..
ja na nich nekolikrat vydelal i prodelal, celkove v plusu, ALE...
1. ropa je volatilni
2. brazilie je volatilni
smichanim techto dvou dostavas vybusnou smes....
dividendy radsi necekej, u kapitaloveho zisku si udelej otaznik. maji prasivy management a jeste horsi statni akcionare.

jestli chces expozici na (nyni rostouci) ropu, podivej se do klidnejsich vod, cimz nepopiram tvoje pravo volby ani moznost, ze to vyjde.
jen odhaduji blby risk-reward ratio.
kupoval jsem adr v usa.
drzim palce
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Jack N. » 17 lis 2021 09:28

volnicko píše:
15 lis 2021 10:38
Ahoj, zvazuji nakoupit nejaky Petrobras. Nemate nekdo zkusenosti? Volili jste preferencni akcie nebo normalni (co jsem zkoumal, tak mi to prijde +- stejne, vcetne ceny)? A kupujete primo na brazilske burze nebo jako ADR v USA? Na IB. Premyslim, jestli jsou vetsi zlo naklady spojene s drzenim ADR nebo to, ze clovek musi do BRL a predpokladam, ze bude i dostavat divi v BRL..
Brazilské akcie (CIG, ELP) mám jako ADR. Odpadá tak převod do BRL a voser s tím, že dividendy chodí v této měně. Mínusem je ADR fee (obvykle 1 cent na akcii), ale dá se s tím žít. PBR proč ne, je to jako jízda na horské dráze a pokud člověk vhodně nastoupí a vystoupí, lze čekat slušný výnos.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od volnicko » 19 lis 2021 12:03

Super, diky za odpovedi kluci.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od MiHons » 18 led 2022 20:06

Zdravím místní kolegy investory. Nevím jestli to patří přesně do tohoto vlákna, ale nechtěl jsem kvůli tomu zakládat nové.
Jelikož mi zákazníci mimo EU platí na paypal, množí se mi tam poměrně velké množství dolarů. Tyto dolary bych chtěl použít na další nákupy US akcií, jenže tady vzniká ten problém, udělal jsem si research snad 15 brokerských společností u kterých EU občan může založit účet a nikdo to neumožňuje :( , v US je to prakticky standard u velkých brokerů jako Fidelity nebo Etrade, bohužel nenabízí účty pro cizáky.

Nemáte nějaký typ na solidního brokera co umožňuje funding přímo z PayPalu, nehodlám 2x platit konverzi měny, nechce se mi kvůli tomu zakládat USD účet u banky, už tak mám účtů až až a většinou jsou s poplatkem.

P.S. u Revolutu to prý lze napojit, nicméně se mi to nepodařilo, ale zde stejně nechci mít velké objemy akcíí z důvodu toho, že nejsou prakticky tvoje.

Moc díky za TIPy

MH

ddaveid
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 01 bře 2021 11:06
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od ddaveid » 18 led 2022 21:03

Moneta umožňuje vést dolarový účet i s dolarovou kartou bez poplatků, pokud je mi známo.

Radek
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 25 úno 2020 20:47

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Radek » 19 led 2022 19:50

Já funduju XTB dolary cestou CZK->USD na Revolutu, PayPal propojený s Revolut kartou a následně na XTB vklad přes PayPal. Jediný poplatek je při překročení limitu na Revolutu, jinak zdarma, stejně jako nákup akcií na XTB. Už by konečně měli mít i W8-BEN, zatím tam kupuju jen ne-divi akcie.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od czhunter » 20 led 2022 19:51

Equa bank má účet v EUR a USD zdarma a ještě nabízí více měnovou kartu. Tedy pokud člověk platí v USD, odečtou se Dolary, pokud v EUR, použije se EURový zůstatek a pokud v CZK, pak to použije CZK zůstatek. Tedy jedna karta pro placení ve třech měnách a zdarma.

Musí se to ale tuším prvně u té karty zapnout.

Bohužel je koupila RF, takže kdo ví, co bude. Umožňuje Paypal převod na účet v bance v Dolarech? Už jsem ty zloděje dlouho nepoužíval, tak jsem to zapomněl. Pokud ano, tak vybrat na Equa a pak dál k brokerům.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

pedrocz
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 21 bře 2022 08:33
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od pedrocz » 21 bře 2022 08:37

Drží tu prosím někdo akcie BHP Group? Koupil jsem před 6 lety na Lynx broker, ISIN GB00BH0P3Z91. Ještě loňské dividendy byly vyplaceny v GBP s nulovou daní. V tomto roce vidím, že ISIN se změnil na AU000000BHP4. Současně letošní první dividenda bude vyplacena v měně ZAR a zdaněná sazbou 22,46%. Máte to stejně? Zanedbal jsem něco?

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 22 bře 2022 16:24

pedrocz píše:
21 bře 2022 08:37
Drží tu prosím někdo akcie BHP Group? Koupil jsem před 6 lety na Lynx broker, ISIN GB00BH0P3Z91. Ještě loňské dividendy byly vyplaceny v GBP s nulovou daní. V tomto roce vidím, že ISIN se změnil na AU000000BHP4. Současně letošní první dividenda bude vyplacena v měně ZAR a zdaněná sazbou 22,46%. Máte to stejně? Zanedbal jsem něco?
Asi jsi nepostřehl změnu duálního listingu na jednotný. Z UK (to není Ukrajina, ale United Kingdom :D ) se stáhli jen do Austrálie, tam jsou jiné podmínky.

Have Fun Investing
Glueless
P.S. jestli jsi kupoval i RDS (Royal Dutch Shell) tak ten taky změnil nejen jméno, ale i listing jen do UK ;)
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

pedrocz
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 21 bře 2022 08:33
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od pedrocz » 22 bře 2022 18:11

Ano, změnu listingu jsem zaznamenal (i podle změny ISIN), jen mě překvapila měna dividendy ZAR (Jihoafrická republika). Čekal bych AUD.

Odpovědět