Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Lukyn
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 10 dub 2019 22:33

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Lukyn » 06 kvě 2020 21:27

Zdravím vás,

Komentář od Vitususe v jenom z vláken mě inspiroval k tomu abych se opravdu více zamyslel nad dlouhodobým horizontem v investicích, dal si dlouhodobý cíl, zamyslel se nad budoucí očekávanou skladbou PTF a věcmi, které s tímto souvisí.

Samotnou kapitolou je pak mentální nastavení a schopnost dodržovat "železná" pravidla i přes poklesy a nepříznivý vývoj.

Dost by mě zajímalo, jak to máte vy ostatní, nabízejí se základní otázky:

1. jaká je vaše investiční strategie?

2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?

3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?

4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).

5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?

6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).

7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?

8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?

9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?

Sám nad těmito a dalšími otázkami v poslední době dost přemýšlím a snažím se udělat si v tom pořádek.
Kdyby zkušenější investoři poodkryli svůj přístup, bylo by to pro mě jako začátečníka dost užitečné 😉
ABBV, ADM, BASF, INTC, MO, SJM, STOR, T, WBA, XOM, SJM, UL, SMSI, VMD, OHI, AQN, LMT, INFU, SHEL, TROW, MMM, GOOG, CEZ, KOMB, PFE, LEG, ENAG

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 194
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Ladislav » 07 kvě 2020 18:05

Nevím, jestli mohu odpovědět také já, nebo je moje odpověď nežádoucí.
1. jaká je vaše investiční strategie?
Kupovat jen levné akcie s dividendou nad 3% od podniků nad 30 miliard €.
2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?
Držet všechny akcie do konce života, když nehrozí podniku bankrot. Jsem už v důchodu a dividendy mi dají víc peněz než mé dva důchody dohromady.
3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?
Za dividendy kupuju další akcie. Budu mít asi dovolenou od nákupů, když dividendy dosáhnou 12.000 € ročně.
4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).
Investuju jen polovinu z mých dividend a žádné jiné peníze.
5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?
30 podniků, bank, pojišťoven.
6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).
Sektory nerovnoměrně. Ze 30 akcií bude asi 6 bank.
7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?
Firmy zastoupeny nerovnoměrně. Akcie s výnosem dividendy nad 5% nedaleko od nákupu chci mít koupeny za 7.000 €. S dividendou pod 5% chci koupit za 6.000 €.
8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?
Nechám růst a klesat akcie tak, jak se jim chce. A z nejsilněji rostoucích žádné peníze neubírám.
9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?
12.000 € ročně dividendy.
Jakmile bude akcie v plus, jednu banku prodám. Protože 7 bank ze 30 akcií je nezdravé.
.
My30stocks.jpg
My30stocks.jpg (64.34 KiB) Zobrazeno 3151 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 07 kvě 2020 22:23

1. jaká je vaše investiční strategie?

nákup velkých firem s dobrými fundamenty ale momentální averzí s cílem dosáhnout 6 % čisté dividendy ročně

2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?

odhadem 16 let, kdy chci aby dividendy byly hlavní příjem

3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?

ano, až bude dividendový čistý roční přijem okolo 700 k - 1000 k

4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).

krom rezervy, a bežných investic v domácnosti, většinu.

5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?

nijak neřeším zatím pokud je firma pro mě dobrá přidám ji, nadruhou stranu jich tu mám přes 20 a vidim že u některých menších už nestíhám všechny informace. Takže možná 30 ale je otázka jak velkých firem

6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).

ne, zaleží mi na jednotlivých firmách

7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?

ne, zaleží mi na jednotlivých firmách

8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?

ne, nechávám tomu volný průběh

9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?

5,5 % čisté dividendy, ideálně 6+ %

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 08 kvě 2020 19:39

1. jaká je vaše investiční strategie?
Momentálně dividend income (potřebuju co nejrychleji rozmnožit kapitál aby portfolio pracovalo)
2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?
Pokud se nic nestane, tak co nejdelší, cílem je mít něco k důchodu, pokud se v té době vůbec nějaký bude vyplácet
3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?
100%. Úplně vybírat fakt nevím kdy začnu.
4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).
Zaplatím nájem, splátky, SocZdrav, kreditku z minulého měsíce, nechám si 2000 na účtu a zbytek "pošlu makat"
5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?
Momentálně mám 29 titulů. Rád bych se dostal kolem 40-50titulů.
6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).
Momentálně mám značně nadvážený sektor Energy a REITs (jen tyhle dva sektory mi dělají 40% portfolia). Nevadí když nejsou stejnoměrné, ale aby měl některý sektor přes 20% je asi špatně (pracuju s 12 sektory).
Plánuju mít REIT kolem 15%, Consumer Goods kolem 15%, Utilities 10% a BasicMaterials&Industrial kolem 15% dohromady
7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?
Chci mít zastoupené všechny sektory s co největším rozpytlem "Industries" a tomu odpovídá i snaha mít rovnoměrný počet firem v jednotrlivých sektorech
8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?
Snažím se o co největší diverzifikaci, nevadí mi když je něco nadváženo, ale nesmí to být až moc. Takže, když využij nějakou příležitost, tak si pak dám stopku na sektor nebo tak něco abych to postupně dorovnal
9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?
Neinvestuju pod 3,5% hrubého protože ty REITy mi to na nějakých 4,5-6% hrubého vytáhnou
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Vitusus
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 03 kvě 2020 13:59

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Vitusus » 08 kvě 2020 20:38

Tak když už jsem se stal inspirací, asi by se slušelo také odpovědět ;)

1. jaká je vaše investiční strategie?

To, co bývá označováno jako DGI, tedy nákup a držení kvalitních akcií, které vyplácejí dlouhodobě dividendu ideálně pravidelně se zvyšující. Toto jsou základní požadavky na nakupované společnosti, ačkoliv v některých sektorech toto není úplně zvykem a dividendové výnosy jsou do určité míry cyklické.

2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?

Na doživotí, tedy do konce života. Nemám v úmyslu své akcie prodávat. Zároveň cílem je samozřejmě mít možnost odejít do dřívějšího důchodu bez újmy na svých příjmech.

3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?

Ano, stoprocentně. Jako příjem je začnu používat v momentě, kdy dosáhnou požadované výše (viz také níže).

4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).

Priorita jsou samozřejmě provozní výdaje, tedy hypotéka, náklady na dům, jídlo a nějaký ten koníček. Posílám na investiční účet pravidelnou měsíční částku, plus většinou jednou za rok, když přijdou z práce bonusy, tak něco přihodím navíc. Vždy to ale také řeším v kontextu toho, kolik podle modelu (viz níže) potřebuju v daném roce investovat.

5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?

Plán byl 22, momentálně mám 24 kvůli rozdělení UTX, uvidíme, ještě jsem se nerozhodnul, jestli si je nechám všechny, nebo je překlopím do jedné z nich.

6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).

Obecně ano, cílový stav je, aby do každého sektoru i společnosti byl investován stejný objem peněz. Neřeším to, abych měl balancované tržní hodnoty, to by vyžadovalo příliš aktivní práci s portfoliem. Kritériem jsou ekvivalentní pořizovací ceny.

7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?

Viz otázka 6.

8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?

V tuhle chvíli nějakým způsobem cizeluju strategii přikupování a přikláním se k tomu, že by žádná individuální akcie neměla v žádném okamžiku překročit 10 % pořizovací hodnoty portfolia, tedy pokud se přikoupením dostanu nad 10 % celkového portfolia, tak následující nákupy musí být do něčeho jiného, aby se portfolio balancovalo. Uvidíme, jak to bude fungovat v praxi

9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?

Tady trošku nerozumím otázce? Jaký musí být vstupní výnos? Alespoň 3 % hrubého. Pokud se otázka ptá na to, kolik chci mít na konci investování roční příjem, tak kdysi jsem to definoval tak, že bych chtěl mít roční příjem ekvivalentní americkému vysokoškolsky vzdělanému člověku ;) V řeči čísel jde o 81,000 USD ročně v cenách roku 2011, kdy jsem začal s investováním. Tuto částku ročně navyšuju o 3 % jako nějakou průměrnou inflaci, a protože jsem si namodeloval odchod do důchodu nejpozději v roce 2040, tak v tom roce to bude cca 190,000 USD.
Důchodové portfolio:

BBL - @ 36.60_MMM - @ 159.00_RTX - @ 102.50
CARR - @ 0.00_O - @ 57.50_SO - @ 49.18
CSCO - @ 31.25_OHI - @ 34.00_T - @ 38.09
CVX - @ 93.80_OTIS - @ 0.00_VZ - @ 47.50
IBM - @ 131.00_PFE - @ 35.00_WFC - @ 50.00
JNJ - @ 58.80_PG - @ 61.30_WHR - @ 154.75
JPM - @ 59.00_PPL - @ 27.75_WMT - @ 72.96
MCD - @ 95.00_RIO - @ 53.20_XOM - @ 72.00

Uživatelský avatar
_turek
Začátečník
Příspěvky: 85
Registrován: 12 čer 2019 14:15

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od _turek » 08 kvě 2020 22:02

1. jaká je vaše investiční strategie?
Původně jsem chtěl jet value strategii, ale v posledních letech to moc nejde. Takže aktuálně hledám spíš menší až střední podniky, které rostou jak organicky, tak managment má akviziční apetit. S tím že před důchodem to budu chtít překlopit na aristokraty a neřešit v senilním věku co vlastním. Pak to vše přenechat po smrti dětem. A ještě portfolio uchránit před rodinnými výdaji. :)

2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?

Protože mi je za pár dnů 40 (brr) tak aktivně navýšovaná portfolia a reinvestice dividend vidím na 25 let. Potom budu z portfolia čerpat dividendy v důchodovém věku.

3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?

Ano reinvestuji, i když výše dividendy není v mém hledání akcií ta hlavní atributa, když za peníze firma organicky povyroste, nebo něco koupí, či vykoupí akcie, tak mi to udělá z daňové výhodnosti větší radost, na ceně firmy se to v čase projeví. Čerpat dividendy mám v plánu až v důchodu, coby náš rodinný 4. pilíř (průběžný, penzijní připojištění, podnikání, dividendy)

4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).

Aktuálně jen 5% žena na mateřské, dvě malé děti, půjčka na auto, šetření na nemovitost mi aktuálně větší možnosti nedávají. Důvod je taky portfolio uchránit, před většími výdaji v rodině, takže to nemohu přehánět.

5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?

10-15 ať v tom mám nějaký přehled. Firmám které mám chci věřit, takže nemám potřebu kopírovat index.

6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).

podle příležitosti. Aktuálně nejsem přesvědčený o automotive, nevím přesně jak jsou sektory rozděleny ale tihnu k foodu a luxury segmentu a pak IT či technologie s tím spjaté. Food beru jako kotvu stability.

7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?

Podle příležitosti.

8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?

Viz výš.

9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?

Výnosy velké, díky hledání rostoucích firem. Ale zdali se to povede uvidím při překlopení na aristokraty před důchodem.
Portfólio: TXRH, V, Shack, CMI založeno 2018
Můj blog : http://blog.mojeokoli.cz/category/akcie/
Brooker: Fio

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Marek » 09 kvě 2020 01:37

1. jaká je vaše investiční strategie?
To by mne taky zajimalo. Obecne se da rict ze preferuju brandabilni a nejakym zpusobem sexy firmy, v optimalnim pripade jsem konzumentem jejich sluzeb a nektere mne coby zakaznika ani neserou. Ale to je vzacne
Obecne se snazim nakupovat vyklesane ci alespon ne moc drahe kvalitni firmy, co maji momentum, ale mam ptf i nekolik nezajimavych dividendovych dinosauru


2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?
Jedu az do zdechnuti, do duchodu nechci vubec, do akcii davam prebytecny prachy, ktery nevidim jak rozumne utratit

3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?
Reinvestuju postupne vsechno, dokud budu chodit, videt a udrzim moc, tak asi nikdy

4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).
Kolem 50% vzdycky jsem byl trochu prehnany

5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?
Kolem 30

6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).
Nektere sektory nemam vubec

7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?
S investicnim vyhledem na dekady nadvazuju budoucnost, tedy komunikace a IT/tech

8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?
Kdyz to roste/pada, trend si sektory stejne moc nevybira, neresim to

9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?
Nic neocekavam, buduju, strategizuju, ucim se a hraju si... Akcie hrou

Lukyn
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 10 dub 2019 22:33

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Lukyn » 09 kvě 2020 13:42

Pánové díky, je to inspirativní. Až budu mít vlastní odpovědi na tyto otázky, tak dám vědět. Mám pocit, že to je to hlavní co si potřebuji ujasnit, bez nějaké jasné strategie jen brouzdám od ničeho k ničemu.
ABBV, ADM, BASF, INTC, MO, SJM, STOR, T, WBA, XOM, SJM, UL, SMSI, VMD, OHI, AQN, LMT, INFU, SHEL, TROW, MMM, GOOG, CEZ, KOMB, PFE, LEG, ENAG

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od VSbrok » 10 kvě 2020 17:43

tož nejjednodušší strategie je ta, co popisoval Ondra: vlastnit dvě nejsilnější firmy z každého sektoru = 22 firem.
Tím se velmi dobře zajistíš proti kolísání v každé části ekonomického cyklu.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Daniel » 10 kvě 2020 19:44

Taky si to zkusím utřídit a odpovědět...

1. jaká je vaše investiční strategie?

Budovat si rostoucí pasivní příjem a zhodnocovat úspory. Cílem je co největší finanční nezávislost kolem věku 50+, abych mohl pracovat méně a věnovat se smysluplnějším a inspirativnějším věcem.

Tady je link, kde si průběžně sepisuji strategii jako mantru pro horší časy: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

2. jak dlouhý je váš investiční horizont? Chcete jít dřív do důchodu, nebo jsou už nyní akcie součástí vašich příjmů?

Cca 20 let. Když to dobře půjde, mohl bych po padesátce do důchodu, když to nepůjde, nebo budu chtít dál pracovat, tak třeba jen na poloviční úvazek.

3. reinvestujete dividendy? Pokud ano, v jakém okamžiku máte v plánu je používat jako příjem?

Reinvestuji všechny a mohl bych je začít používat jako příjem, až budou generovat cca 30-40 tisíc měsíčně. Podle toho, jakou práci budu v té době mít a zda mě bude bavit. Pokud ano, tak čerpání dividend odložím.

4. jak velkou část všech vašich financí investujete? (Podle mě věc, která hodně souvisí se schopností zvládat nepříjemné investiční časy).

Asi 50 %. Zatím to jde i s hypotékou, ale asi se to změní, až půjde žena na mateřskou. Velkou výhodou je, že mě k šetření a investování přivedla manželka a sama dělá to samé, takže dohromady je ten cíl být finančně nezávislí do 20 let docela reálný.

Mimochodem, míra úspor a životní styl mi přijde důležitější než perfektní predikce trhu. Tak nějak mě nikdy nezajímalo mít luxusní věci, dům a auto, které ohromí sousedy, protože to všechno generuje další náklady a starosti a ve výsledku to stejně nikoho nezajímá. Spíš chci co největší svobodu, do čehož spadá i svoboda od řešení peněz. Takže žijeme s minimálními měsíčními náklady a utrácíme jen za kvalitní jídlo, kulturu a cestování. Hodně to pomáhá být v klidu.

5. kolik firem chcete mít ve svém PTF?

20-30, ideálně v každém významnějším sektoru 2 a aby žádná nepřerostla 5 %. Možná se to změní, až budu mít větší důvěru v konkrétní společnosti, ale zatím se necítím moc komfortně, pokud mám v jedné víc než 5 procent.

6. plánujete rovnoměrné rozdělení investic do všech sektorů, nebo chcete aby některé sektory byly nadváženy? (Můžete to procentuálně vyjádřit?).

Chtěl bych přibližně držet své váhy mezi sektory, ale spíš nakupuji podle příležitostí. Moje váhy jsou hodně nerovnoměrné a spočívají hlavně v tom, jak komfortně se se cítím dané společnosti a sektory vlastnit. Je pro mě mnohem jednodušší držet strategii a firmy i v horších časech, pokud si dobře umím představit, co se s těmi firmami děje, jsou dobře oceněné a věřím jim v dlouhodobém horizontu.

Takže mám hodně nadvážené reality (30 %), consumer staples (15 %), potom utilities, healthcare a telecom (po 8 %), finance se tomu blíží, a naopak mám poměrně málo průmyslu, consumer discretionary a technologií. V technologiích sice pracuji, ale možná právě proto mi přijdou ta očekávání a ocenění přehnaná. A spíš se vyhýbám těžbě, materiálům a komoditám, protože mi vadí ta kolísavost a fakt, že management má tyhle věci pramalou šanci ovlivnit a řešit. Zajímavé je, že třeba u realit mi ta kolísavost nevadí, protože v tom vidím prostě podíl na baráku, který vždycky bude generovat cash flow. Je to hodně subjektivní, ale i na té psychologii závisí úspěšnost investování.

7. chcete mít v jednotlivých sektorech firmy zastoupeny rovnoměrně, nebo máte v plánu, aby některé firmy měly větší zastoupení?

Viz výše.

8. Investujete tak, aby v každé chvíli vašeho investičního horizontu byly síly a rozložení v sektorech a firmách přibližně rovnoměrné? Nebo jděte čistě po konkrétních příležitostech, které nabízí doba a nevadí vám, že některé firmy můžou být dočasně značně nadváženy?

Dlouhodobě to chci držet cca v tom popsaném modelu, ale krátkodobě jdu spíše po příležitostech a rozhodně neprodávám jen proto, že mi něco vyroste rychleji.

9. jaký očekávaný výnos je pro vás přijatelný?

Rád bych dlouhodobě dosáhl alespoň 4 % ročně, takže se toho konzervativně držím v očekáváních a cokoliv navíc by mi jen udělalo radost.

Odpovědět