Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Moneyo » 25 zář 2019 08:51

Cyberguy píše:
24 zář 2019 22:27
Moneyo píše:
24 zář 2019 13:54
Používáte někdo Stock Yield Enhancement Program? https://ibkr.info/article/1838
Ano (u LYNXu)
A jaké s tím máš zkušenosti? Máš spočítáno kolik to nese na %? A co danění dividend? Četl jsem, že dividendy z vypůjčených akcií mohou být pak vyplaceny se změněnou daňovou sazbou. Abych v tom při danění neměl ještě větší nepořádek než nyní :) .

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od VSbrok » 25 zář 2019 08:54

Podmínka je: buď 50k USD NEBO maržový účet :idea:

Nese to dle toho kolik si tradeři od Tebe půjčí za měsící akcií...
Navíc jsou dost vybíravý :? Z mých 27 titulů si opakovaně půjčují jen: NNN, O, GAIN, MAIN ... nic dalšího :|

Tož něco to nese, ale 50% náleži brokerovi, takže měsícně mi to vygeneruje ... pevně se drž a radši si sedni, aby Tě to neporazilo ... 1 až 2 USD :lol:

... tož ale furt lepší jak drátem do voka, že? :P

V reportu to dělá doooost velkej bordel, protože část divi je divi a druhá část je kapitálový příjem / daněný je to stejně = 15% ... ale vzhledem k tomu, že český DAP mezi divi a kapitálový příjem dává rovnítko, tak to řešit v DAP nebudu a prostě to sečtu a hotovo :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 25 zář 2019 08:57

Jaké jsou náklady na maržový účet nebo podmínky pro něj?

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Cyberguy » 25 zář 2019 09:00

VSbrok odpověděl za mne. Já to aktivoval přepnutím na maržový účet. A odměna se mi pohybuje v podobných číslech jako VSbrokovi. Co a kolik si vyberou (půjčí) ovlivnit nemohu. U mne si půjčují nejčastěji GAIN, méně SIX a NSA.

Rozdíl v nákladech mezi běžným a maržovým účtem je 0.
Jednoduché shrnutí je zde: https://www.lynxbroker.cz/podpora/jake- ... nim-uctem/
Min. požadavky: https://www.lynxbroker.cz/podpora/minimalni-vklad/
Postup přepnutí z hotovostního na maržový účet: https://www.lynxbroker.cz/podpora/zmena ... a-marzovy/

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od VSbrok » 25 zář 2019 09:14

Asi by si to zasloužilo samostatný článek, bohužel teď jsem s časem totálně v háji zeleném :(
Cyberguy: nechtěl bys to prosím shrnout?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Moneyo » 25 zář 2019 09:23

Tak to by mi možná mohlo hodit pár desítek doláčů měsíčně. Tak to mám dilema. Mé účetní jde právě hlava kolem z normálních reportů, takže by z toho asi moc nadšená nebyla :D.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 25 zář 2019 09:55

Takže to defakto funguje tak, že si přepnu účet někdo si pujčí akcie a já za to dostanu pulku provize? Nebo v tom jsou nejaké další úskalí?

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od TomasV » 25 zář 2019 10:03

mnam84 píše:
25 zář 2019 09:55
Takže to defakto funguje tak, že si přepnu účet někdo si pujčí akcie a já za to dostanu pulku provize? Nebo v tom jsou nejaké další úskalí?
Hlavně si nastudujte u svého brokera případná rizika maržového účtu,protože už nejde změnit nazpátek.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 25 zář 2019 10:04

TomasV píše:
25 zář 2019 10:03
mnam84 píše:
25 zář 2019 09:55
Takže to defakto funguje tak, že si přepnu účet někdo si pujčí akcie a já za to dostanu pulku provize? Nebo v tom jsou nejaké další úskalí?
Hlavně si nastudujte u svého brokera případná rizika maržového účtu,protože už nejde změnit nazpátek.
Tady všichni mluví o lynxu, tak mě zajmá jak to funguje v praxi. Obchodovat na marži nechci ;)

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Cyberguy » 25 zář 2019 11:20

Pánové, shrnu to:

Mnam: ano, přepneš si účet a někdo si (možná) půjčí Tvé akcie a ty za to dostaneš 1x za měsíc provizi. Část si nechá broker a zbytek ti cca. 5 den následujícího měsíce přistane na Tvém investičním účtě v jedné sumě. Ve výpisu to najdeš v sekci "interest" jako "USD Net Short Stock Interest for Aug-2019". Další úskalí v tom není. Prostě přistanou peníze. Přehled o tom co aktuálně někde koluje najdeš také ve výpisu a to v sekci která obsahuje slovo "lent". Kolik a za co platí tobě také najdeš v těchto sekcích (IB Managed Securities Lent Interest Details).

TomasV: podrobného studia není nikdy dost. Doporučuji. Já osobně neobchoduji na marži a v principu se mi na mém účtu nic nového nezměnilo. Jediné co vidím je, že mi to nabízí nějakou sumu (odpovídající nižší výši mého depa) k využití. Nenutí, informuje. V praxi to nemáme moc šanci ovlivnit. Broker si půjčuje dle vlastního modelu a není způsob jak do toho zasáhnout. Jen pasivně sleduji a inkasuji tu drobnou pozornost. Jinak se ta suma nazvat nedá. Asi by mohla být vyšší kdybych měl účet v astronomické výši a měl více co nabídnout. Přepnutí zpět neřeším, protože nemám důvod. Nic se pro mne nezměnilo oproti hotovostnímu účtu.
Akcie (půjčené) jsou stále moje a vidím je na účtě stále ve stejné výši bez ohledu na to kolik jich je půjčeno.

Mnam: ad marže jsem vlastně odpověděl výše. I na maržovém účtu obchoduji stejně, jako když to bylo nazváno "hotovostní" účet. Žádný rozdíl.

Odpovědět