Zajímavé články / Doporučené čtení

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od VSbrok » 05 lis 2019 00:39

_turek: jojo četl jsem, takovej dost tendenční článeček, jak by to kdysi nazvali naši komunističtí pohlaváři :D

MartinD: jo naprostý souhlas

Malag: jo napsals to přesně, pro hodně lidí, kteří si chtějí nějak finančně pomoct tak ano, ale pro ty co se o investování zajímají víc, tak je to velimi, ale velmi neprůhledné
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od mnam84 » 05 lis 2019 14:58

https://www.lynxbroker.cz/podpora/spole ... 5n6OKzdI80

Jaký máte názor?

Mě lockheed martin celkem štve toho bych si chtěl jednou koupit. Stejně jako mě bude zajmat česká zbrojovka až vstoupí na burzu... Jen další omezování svobody.

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od bigusdykus » 05 lis 2019 15:09

Myslím si, že kazetová munice definitivně omezí svobodu nešťastníka na zemi.

Podpis Úmluvy o zákazu kazetové munice
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=12501

Česká zbrojovka by tuto munici neměla vyrábět, porušila by tím zákon.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od mnam84 » 05 lis 2019 15:21

Jde o princip, kdyz muzu nakupovat akcie firem co zabiji nasobne vic lidi, proc mi nekdo bude zakazovat zbrojovku... to ze to vyrabi za to maji dostat postih, ale ne ze si nekdo rozhodne, ze neni dobra pro ostatni na obchodovani

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Malag » 05 lis 2019 21:22

VSbrok -

Neprůhledné v čem? Že je tam víc společností než má většina lidí v portfóliu? Podle mě je to věc názoru. Vem si například nejznámější index S&P 500. Akcie jsou do indexu zařazeny podle přesně definovaného klíče a v přesně definované intervaly. Mají dost podrobně popsanou metodiku jak postupují a nakonec nad tím sedí ještě komise složená z lidí, jejichž identita není známá (neovlivnitelnost). Pokud by se jejich rozhodnutí výrazně odchýlilo od popsané metodiky, tak nepochybuji, že by to vzbudilo solidní poprask. Pravděpodobně nebudeš mít problém dohledat které akcie se do indexu přidaly před 30 lety a jaký k tomu byl důvod. Vážně je to netransparentní?

Srovnej to třeba s běžným aktivně řízeným fondem. Co o něm víš? Ze statutu fondu zjistíš kolik maximálně můžou nacpat do akcií, na kterém trhu se fond bude pohybovat a možná pár dalších detailů. Pokud ovšem portfólio manažer špatně vytipuje akcie, tak ani nevíš kde se stala chyba a máš minimální šanci o ovlivnit.

A co teprve takový DIY (hobby) investor? Bude na tom líp? Má správně sestavenou investiční strategii, kterou konzistentně dodržuje? Umí se oprostit od emocí a jede podle předem připraveného a řádně promyšleného manuálu? Je schopen odůvodnit nákup/prodej nějaké akcie přes třemi či pěti lety? Opravdu nakupoval v souladu se svou dlouhodobou strategií nebo se nechal unést přehnaným optimismem nebo tipem na "tutovku", kterou už si koupilo 2/3 fóra (kdo by chtěl zůstat pozadu, žejo). Netvrdím, že tomu tak v některých případech není, ale vsadím se, že značná část investorů toto prostě nedá (dost možná včetně mně).

Já bych onu transparentnost osobně posunul spíše na úroveň celého investičního plánu. A to bez ohledu na to, zda je portfólio složeno z ETF, akcií nebo čehokoliv jiného.

M.

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Cyberguy » 05 lis 2019 23:33

mnam84 píše:
05 lis 2019 14:58
https://www.lynxbroker.cz/podpora/spole ... 5n6OKzdI80

Jaký máte názor?

Mě lockheed martin celkem štve toho bych si chtěl jednou koupit. Stejně jako mě bude zajmat česká zbrojovka až vstoupí na burzu... Jen další omezování svobody.
Já jsem naloženej v LMT už od r. 2016. Za tu dobu cena skočila k severu a ne a ne se dostat ani na vzdálený dohled nákupu. Broker u kterého jsem to tehdy zaparkoval to neřeší a tak mne nechávají ty zprávy klidným.
Podobná omezení považuji za zásah do mého práva výběru toho, co je nebo není dobře. Mám vlastní rozum. Doba kdy někdo rozhodoval za nás, co je pro nás dobře už byla. Bohužel zcela zřetelně v mnoha ohledech vidím, že ta tendence je zpět.
A tak má žertem pronesená prohlášení, že "moje žena nejlépe ví co mám rád a co potřebuji" se společnost snaží naplnit dokonaleji, než moje žena. :-(

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od VSbrok » 06 lis 2019 01:57

Malag: no zrovna S&P 500 bych do toho nemíchal, to je světlá vyjímka, já s tou neprůhledností myslel právě různá pidi ETF, který o sobě nic "neřekno" a jen lákají lidi na "super výnos" ... aby z toho nakonec vyšel zas jen super výnos pro zakladate a správce ...

manm84: tohle rádoby komunistický nařízení EU, co je a co není pro mě dobrý, mě žhaví do běla ... to máš to samý jako s cigárama a chlastem ... kdyby to politici mysleli opravdu vážně s tím lidským zdravím, tak to ty firmy proste zavřou a hotovo ... vlastně moment, to už zkoušli v USA a nějak se jim to prej nevyvedlo ... noooo takže druhá možnost, budem mlít dokola že je to špatný a navalíme na to daně, aby to vypadalo, že to s lidma myslíme dobře ... tak a hotovo vlk se nažral (státní rozpočet = kapsy politiků) a koza zůstala celá (lidi můžou furt hulit a chlastat). Jen s těma zbraněma to není v EU jako v US, že ... tady nám sebeobranu nic negarantuje a i když se budete bránit klackem proti noži, tak půjdete sedyž vy, protože váš klacek byl delší než zlodějům nůž = nepřiměřená sebeobrana ... grrrr ... fakt to tu začíná bejt padlý na palici :(

Cyberguy: ámen!!!
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Ondřej » 06 lis 2019 13:25

V článku na novinkách se píše : Podle průzkumu pro Raiffeisenbank se do investování pouští 37 procent Čechů ve věku 25 až 55 let. Ze sondy vyplynulo, že nejčastěji investují do podílových fondů, nemovitostí a do akcií, přičemž průměrně spoří/investují tři tisíce korun měsíčně.

Mě by hlavně zajímalo kolik je nás takových co investuje do těch akcií.
A jak jste na tom s výši investice řadíte se spíš k průměru nebo jedete větší bomby?
https://www.novinky.cz/finance/clanek/c ... t-40302467

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od mnam84 » 06 lis 2019 13:46

Ono v retailu je to dost jiné, pro běžnou populaci zařizujeme smlouvy na spořící účty, termínované vklady nebo stavebko a těm nejodvážnějším podílové fondy. Ale to musí dělat někdo jiný protože nemam to srdce jim říkat že nic nevydělají, jelikož prakticky vše sežerou poplatky. Par procent si přes nás vyřídí hypotéku na investiční byt. Akcie prakticky nikdo neřeší, většinou ani neví co to je.

Když na to koukam tak jsem nadprůměrem :D

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Cyberguy » 06 lis 2019 13:59

Mnam84 mi připomněl moji poslední akci v jedné z "mých" bank. Protože jsem nebyl objednaný, odmítli mne. A měli recht. Vše co jsem chtěl zabralo asi okolo 2h.

A z toho asi už jaksi samo plyne, že jsem nad průměrem také.

Odpovědět