Zajímavé články / Doporučené čtení

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Ondřej » 18 pro 2019 08:59

Čekal jsem něco světoborného a doufal, že se něco mění ale:

https://www.novinky.cz/finance/clanek/c ... e-40306103
V posledních pěti letech pak Češi dokonce ve středoevropském regionu zaznamenali vůbec největší navýšení měsíčních úspor, které činilo 29 procent.
Když do teď většina spořila 0 tak ten růst se generuje snadno. To známe asi všichni co budujeme portfólio.
Investic se už tolik nebojíme
... lidé stále raději volí možnost investovat do životního pojištění, nemovitostí, či nechávají peníze na bankovních účtech....
¨

Asi raději bez komentáře
Pouze devět ze stovky oslovených Čechů je ochotno v investování riskovat, naopak dvě třetiny obyvatel riskovat odmítá.
Zásadní problém vidím v tom, že se to hold těm Čechům nevysvětluje a finanční instituce na tom ani nemají moc zájem. Poplatky z jejich produktů přeci sypou víc.
Více než dvě pětiny lidí přitom tvrdí, že jsou dobře obeznámeni s možnostmi, jak zhodnocovat svoje úspory.
To je sice možné, ale akcie jsou pro ně sprosté slovo.
Finanční gramotnost Čechů jednoznačně roste, lidé začínají mít lepší povědomí o možnostech, jak zhodnocovat svoje peníze
Ano to je fajn, ale zase pouze v zájmu korporátů co z toho mají zisk. Jejich produkty díky reklamám zná spousta lidí, ale tím ta gramotnost u většiny končí.

Anketa pod článkem mě také zklamala.

Co mě ale potěšilo je fakt, že v porovnání s tím co je uvedeno v článku jsme na tom sakra dobře!!!

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od mnam84 » 18 pro 2019 10:17

S tou finanční gramotností bych byl opatrný, většina ví, že to existuje ale nic víc. Stejně jako naprostá většina lidí nechápe nebo neumí spočítat složený urok.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Marek » 18 pro 2019 11:00

Dle tohoto clanku (prumerna ceska mesicni investice 2720,-) investuju cca za 15 jinych Cechu :D (Podle beer consumption per capita ale zase nekdo chlasta veskere ceske pivo za mne, takze je balanc asi v pohode :) ... )

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od MartinD » 18 pro 2019 11:01

řekl bych že nechuť Čechů k akciím by se možná dala vysvětlit i takhle... akcie u nás mají maličkou tradici oproti Americe, v podstatě je to pro NÁS něco nového, lidi, kteří už by "normálně" mohli investovat, protože mají dostatečné příjmy, myšleno např. okolo 40 let a víc jim věřit nebudou a lidi mladší prostě na nic jako šetření a investování nemyslí, tak proč by se o to starali...

Mým problémem je spíš to, že se to skutečně neučí na školách, nikde, ani jednou jsem neviděl žádný kurz finanční gramotnosti pro dospělé(chápu, většina si myslí že zná všechno a má se dobře tak proč by na něco takovýho chodili)... na střední jsme měli asi 3 hodiny finanční gramotnosti v rámci "projektových dnů", kdy nám flákli na stůl hru finanční gramotnost, řešili jsme rozdíli mezi debetní a kreditní kartou, řekli jsme si že pojištění neni špatný a tím to končilo. A to nám bylo prosím 18 let. Ale zase, chápu, kdo by to ty děcka učil když sami učitelé o tom ví velký kulový...

A tou poslední věcí by mohlo být to, že oproti USA se u nás většina spoléhá na nějaký sociální systém, důchody, zdravotníctví "zadarmo" atd. takže nikdo nemá tu potřebu šetřit a investovat i když by se mohl mít lépe... jestli je to dobře nebo špatně nevím, koketoval jsem s myšlenko co by se stalo kdyby se zrušili důchodu a lidem by se snížily daně... došel jsem k tomu že většina se o sebe nedokáže naprosto postarat, takže by pravděpodobně půlka ČR vychcípala... na druhou stranu, lidi kteý by se o sebe dokázali postarat by na tom byli mnohem líp protože by jim zůstalo víc úspor
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od MartinD » 18 pro 2019 11:16

prostě "pořádná a obsáhlá" finanční gramotnost se nebere jako důležitá dovednost potřebná pro život, i když by všem zlepšila život
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Sumo.cz » 18 pro 2019 11:26

Ano učí se to špatně, ale kdo v 18-ti chce zjišťovat jak to skutečně funguje. Buď me rádi že se učí aspoň rozdíl mezi kreditkou a a debetkou.

Úspěšní lidé jsou totiž jen ti v TV a to nejsou investoři, ale sportovci, mediální hvězdy či hvězdy sociálních sítí.

Ale to postupné rušení státního důchodu a zabezpečení se na stáří vlastní cestou dle mého průchozí je a na 100% přijde, jen abych se toho dožil ještě v aktivním věku.

Toto by se mělo prezentovat na škole:
Z průměrného platu 38 000 ti stát vezme cca 17 000 na sociální "pojištění" (4 000 zaměstnanec a 13 000 zaměstnavatel). Dejme tomu že by se v rámci solidárnosti něco nechalo tak by jsi mohl mít 14 000 na investice.

Baj voko je to za 30 let s 4% DIV, reinvesticí a nárůstem ceny akcie jen na úrovni inflace měsíční renta kolem 30 000. I konzervativní 2% ti udělaj 10-11 000 plus pár mega v portfóliu.

V důchodu dostanete po započtení inflace za odvedených 17 000 tak polovinu a budete rádi. 30 000 vs 7 000 musí vidět každej.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od MartinD » 18 pro 2019 11:34

Však to jsem říkal hned v tom prvním odstavci :)

Jinak máš možná pravdu, kdyby se prezentovali tvrdá čísla, třeba by se spoustě lidem rozsvítilo... všák mám ten příklad i doma
tak, že před půl rokem si z toho dělala máma prdel, když jsem jí o tom povídal, teď před týdnem, kdy jsme si sedli, všechno jsem jí vysvětlil, ukázal, ukázal jsem svoje portfolio, jaké ty firmy jsou, co dělají atd. tak řekla, že je hovadina aby to nechávala smrdět ve fondech nějaké banky a poslední týden se mnou neřeší nic jiného... problém byl že ona sama se to nechce učit, nebavilo by jí to atd. takže chyběl jenom někdo, kdo se o to bude zajímat (já), možná problém většiny, že se o to nechce zajímat ? dost možná :?
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Sumo.cz » 18 pro 2019 11:54

Klidně by se na ZŠ udělat pro každou třídu portfólio a to by se jim táhlo třeba 4 roky a už by bylo vidět jak se to v čase mění. Děti by si to nesly dom a jak známo PŘÍKLADY TÁHNOU. On to nemusí znát a umět každý, klidně stačí když ti co porozumí přestanou dávat peníze to nevýdělečných fondů a oni budou muset změnit taktiku.

On ten strach a nedůveřivost lidí je oprávněný a do jisté míry i zdravý. Akcie jsou přeci jen riziková investice. Hodně "starších" si prošlo kupónovku, investičníma životkama (přitom stačilo jít do kapitálovek), různé fondy a všude je vesměs vodrbali. Mladší mají v tomto výhodu, jelikož o nic nepřišli a mají větší toleranci z riziku.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od mnam84 » 18 pro 2019 12:11

Je to vlastní pohodlnost, někdo to zařídí za mě... možná je dobré to ukazovat lidem na českých akciích, mamku taky moc nezajímalo když sem ji rikal kolik mi chodí od IBM, RDSB nebo T, ale když sem ji řekl nedávno že Moneta mi vyplatí peníze, tak ji to začalo zajímat, protože to bylo pro ni snadno uchopitelné

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od czhunter » 18 pro 2019 13:37

Pavel píše:
17 pro 2019 14:03
Ach jo, zase kecy v kleci a nepodložená tvrzení. Třeba tohle je vyloženě směšná demagogie (např. o tom že hodnota dolarů klesá ze dne na den (zatímco jiných měn neklesá?) a již se nikomu nechce přijímat dolary):

"A do toho se svět začal zbavovat dolaru jako rezervní měny. Přijímat totiž platby v dolarech, jejichž hodnota klesá ze dne na den se již nikomu nechce. Vlády po celém světě se tak zbavují dolaru a nakupují zlato a vypořádávají transakce v jiných měnách než v dolarech."

Kup si to milované a úžasné zlato a přijď nám sem každý rok říct, jak ti ty tvé prognózy vyšly.
Demagogie to není. Klidně si vyhledej, kolik zemí za posledních 10 let přestalo přijímat dolary za svoje zboží a suroviny či vynechali dolar ve vzájemném obchodu. Jsou to Čína, Rusko, Indie, Japonsko, Brazílie, Irán, Saudská Arábie, Jihoafrická republika a mnoho dalších. To je pořádný kus světové ekonomiky.

Dále pak banka JPMorgan, Mezinárodní měnový fond, ředitel Bank of England, UN - Spojené národy a další prohlásili, že se blíží konec dolaru jako rezervní měny. A v neposlední řadě, za posledních 1000 let se mění světová rezervní měna v téměř pravidelných intervalech a dolar již přesluhuje. Je to tak zcela normální jev.
Mnam84: Splatit to klidne mohou pokud by chtely. Dluh je prakticky konecne cislo, ale zvysujici cenova hladina neni konecne cislo. Tudiz splatit to jde prakticky i inflaci . A zaroven nikdo nechce USA v platebni nechopnosti...
Americký dluh není konečné číslo. Roste exponenciálně od zrušení zlatého standardu v roce 1971. A někdy kolem roku 2050 má padnout veškerý federální příjem jen na úrok z dluhu. Že se to pokusí očůrat inflací, jsem také psal. Jak velká ale bude inflace na pokrytí dluhu 130+ bilionů USD? Když nyní je reálná inflace 9,6% a FED natiskl jen pouhé 3 biliony. USA také posledních několik dekád exportovali inflaci do zahraničí a ta se jim může snadno začít vracet. Proto by konec dolaru jako rezervní měny či případný nezájem investorů o americké dluhopisy mohl skončit velice vysokou inflací či dokonce hyperinflací.

Velice zajímavá přednáška profesora Antony Davies to také dobře ilustruje a doporučuji shlédnout https://www.youtube.com/watch?v=EPjrFjAxwlw
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět