Zajímavé články / Doporučené čtení

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od MartinD » 22 dub 2020 16:34

12 000 dolarů ročně za chybná data ? tomu se mi moc nechce věřit... možné je ale samozřejmě vše :)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Pavel » 22 dub 2020 17:17

MartinD píše:
22 dub 2020 16:34
12 000 dolarů ročně za chybná data ? tomu se mi moc nechce věřit... možné je ale samozřejmě vše :)
Těch dat je samozřejmě mnohem víc než souhrnné statistiky ročních výsledků. A ta data nemusí být nutně chybná, jen bez bližšího vysvětlení nedávají správný obrázek a oblbují investory.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od MartinD » 22 dub 2020 17:27

Už chápu, děkuji :)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od czhunter » 25 dub 2020 13:39

Pavel píše:
21 dub 2020 22:30
Na Grahama (Inteligentní investor) pozor, některé jeho názory jsou dnes zastaralé, protože trh akcií se hodně vyvinul a nedají se rozumně použít. Uvedu dva příklady - úplně jiná situace u výnosů 10Y US dluhopisů a existence dividendových aristokratů jako nového fenoménu. Další věcí je obtížně použitelný ukazatel P/B v některých oborech.

Bylo by to na dlouhou diskuzi o aktuální použitelnosti, je potřeba se podívat, jak už je to dávno, co svou knihu napsal.
To se říká dlouho, že jeho názory jsou zastaralé a že dnes je vše jiné. Až do doby, než se ukáže, že nic jiné není a přijde krach jako dot.com a lidé co hlásali, že jeho pravidla už neplatí, prodělali kalhoty. Jeho kniha je naopak velice trefná a platí do dnes, protože lidská povaha a hamižnost se nemění.

Výnosy u dluhopisů naopak používal k výpočtu ocenění v jeho rovnici. P/E = [8.5 + 2G] × 4.4/Y where Y is the current yield on AAA corporate bonds.

List dividendových aristokratů je možná novinka, ale to, že většina historických výnosů z akcií připadá na dividendy se nemění. Graham měl zase jiné pomůcky, jako každoročně vydávaný přehled trhu a firem od Standard and Poor. Také investoval spíše do menších firem, kde našel lepší hodnotu a to i popisuje v jeho knize.

A že by nějak výrazně prosazoval Price to book value jako pomůcku k ocenění si teda nevybavuji. Spíše jeho činnost spočívala v nákupu firem pod účetní hodnotou a tyto pak rozprodal se ziskem. Když firma měla majetek v hodnotě 1 milion a market cap 700 tisíc, tak firmu koupil, majetek za milion prodal a vydělal 300 tisíc. Warren Buffet to po jeho vzoru udělal jednou, ale zloba dělníků v takto koupeném podniku a hlodání svědomí už mu zabránilo to zopakovat.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Pavel » 25 dub 2020 13:47

U těch výnosů 10Y US bondů jsem měl na mysli hlavně to jeho doporučované složení portfolia, tedy rozdělení na 25-75% akcií a ostatní dluhopisy. To dnes už opravdu vypadá jinak a jeho tehdy používané argumenty dnes lze jen stěží použít.

Tolik pro upřesnění...

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od czhunter » 25 dub 2020 14:07

Pavel píše:
22 dub 2020 16:18
Na GAAP bacha, vždy je potřeba rozumět výkyvům GAAP údajů. To už je ta "vyšší dívčí", kterou se můžeš naučit samostudiem z těch kvartálních výkazů.

Jinak Reuters trpí stejnými nedostatky souhrnných dat jako Yahoo Finance nebo jiní. Jen shromažďují a příliš nekontrolují a nevysvětlují.
Yahoo finance čerpá data od Reuters, takže asi tak ;) A není snad problém si data ověřit z více zdrojů a hlavně z veřejně dostupných a povinných každoročních reportů 10-K a výročních zpráv pro akcionáře.

Fastgraphs naopak používá data od Factset a je mnohem přesnější, co jsem vysledoval a za 15 USD za měsíc by ho měl mít každý. Chuck Carnevale do tohoto nástroje vložil 50 let svých zkušeností jako hodnotového investora ve stylu Benjamina Grahama a je to neocenitelná pomůcka.
Pavel píše:
25 dub 2020 13:47
U těch výnosů 10Y US bondů jsem měl na mysli hlavně to jeho doporučované složení portfolia, tedy rozdělení na 25-75% akcií a ostatní dluhopisy. To dnes už opravdu vypadá jinak a jeho tehdy používané argumenty dnes lze jen stěží použít.

Tolik pro upřesnění...
Jo tak to souhlasím. Dluhopisy jsou teď ještě více drahé než akcie a až se otočí trend a začnou růst úrokové sazby, tak bude majitelům dluhopisů vymazáno biliony dolarů a eur z jejich hodnoty. Je to časovaná bomba, ale co jiného chudáci správci penzijních fondů, pojišťoven atd. vyžadujících pro naplnění jejich závazků alespoň 7% výnos mají dělat. Tak dnes kupují firemní dluhopisy napákované dluhem a riskují celou generaci bez důchodu. Na druhou stranu třeba dluhopis vězeňského REIT GEO Group prodávaný za 78 centů za dolar a 10,5% roční výnos - yield to maturity do roku 2026 je velice zajímavý. Stejně tak Carnival za 12,5% proč ne. Je to jako s akciemi, koupit dnes index je nesmysl, ale naštěstí se dá vyzobat nějaká ta hodnota v jednotlivých firmách a stejné je to u dluhopisů.

Naštěstí také nejsou akcie a dluhopisy jediná třída aktiv a dnes roli dluhopisů jako hedge portfolia nahradilo zlato, které mimochodem za života Grahama bylo nelegální ho vlastnit a nedalo se veřejně koupit. Akcie nějakých -15% YTD a zlato +15% YTD, takže jako hedge nahradí dluhopisy skvěle. Takže i zde platí, že Grahamovo pravidlo max 75% do akci, ale ideál je 50%. A jak už jsem psal, za života Grahama byly akcie levné, takže dlouhodobé riziko mnohem menší a o dluhovém riziku v systému ani nemluvě.

Také jak Graham psal, že akcie nechrání před vysokou inflací platí také dodnes. Mnohem lepší ochrana před inflací jsou nájmy a vlastnění nemovitostí, protože ty v dlouhodobém horizontu kopírují inflaci.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 06 kvě 2020 23:45


Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 kvě 2020 17:12


Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 08 kvě 2020 14:06

analyza (ne)efektivity DCA metody:) https://ofdollarsanddata.com/dollar-cos ... -lump-sum/

Uživatelský avatar
_turek
Začátečník
Příspěvky: 85
Registrován: 12 čer 2019 14:15

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od _turek » 04 čer 2020 08:15

Na svém blogu jsem hlouběji rozebral, proč jsem koupil TXRH
https://blog.mojeokoli.cz/moje-akcie-te ... house-inc/
Portfólio: TXRH, V, Shack, CMI založeno 2018
Můj blog : http://blog.mojeokoli.cz/category/akcie/
Brooker: Fio

Odpovědět