Zajímavé články / Doporučené čtení

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Ondřej » 19 zář 2019 17:13

"Oblíbené" jsou ty ve kterých má největší pozici.
https://drive.google.com/file/d/1NjWqaB ... sp=sharing

Každopádně souhlas s tím co říkáš. Analýza společnosti, která by mě zaujala je sem tam. Ono je to ale u mě dáno i tím, že prostě nevydržím koukat 50 minut na video. Každopádně 30+ tisíc odběratelů to asi zajímá.

EDIT: Dole v tabulce uvádí Current Portfolio Yield 3,45%

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Malag » 19 zář 2019 22:38

Já to v rychlosti porovnával s tím seznamem v příspěvku - byť už je to relativně staré (konec roku 2018). Z jeho 15ti největších pozic tam bylo tuším okolo 10ti.

Přiznám se, že to moc nechápu. Vzhledem k tomu, jak moc se investování věnuje si troufám tvrdit, že ta data má pro celé portfólio. Proč prostě nezveřejnil jedno číslo? Případně rozděleno na dividendový a kapitálový výnos. Osobně bych odhadl, že to nebude žádná paráda. Pokud se chlubí 0,3% nadvýnosem z jakéhosi výseku z portfólia, asi nelze očekávat, že celé portfólio na tom bude lépe. Ono to dává i docela smysl, investuje do value akcíí a posledních 10 let se hold dařilo růstovým akciím. Je to pochopitelné.

Koukal jsem i na 2 videa z roku 2017 (stačí dát na jeho YT kanále hledat slovo "index") kde mluvil o indexovém investování. Poměrně dost komentoval příspěvky pod samotným videem - tedy hlavně ty, které mu vyjadřovaly podporu nebo byly jinak pozitivně naladěné. Na přímé dotazy jaký má celkový výnos neodpověděl. Já mu to neberu, buduje si na YT značku a nechce ji poškozovat tím, že poukáže na (potenciálně) nepříjemné věci.

Mimochodem ty videa jsou plná polopravd. Mluví tam např. o tom, jak jsou na tom ETFka hůře z pohledu poplatků a zmiňuje informace, kolik takové poplatky můžou sežrat z výnosu v dlouhodobém horizontu. Jo jasně, VTI za 0,03% člověka vysloveně sedře z kůře. Co třeba zmínit kolik zaplatí na dani při reinvestici dividendy? Že je to násobně víc? Nevadí.

Hlavní nevýhodu u dividendových ETF vidí v tom, že výnos je lehce pod 3 % a on cílí spíš na 3 - 3,5 %. A tak bych mohl pokračovat dál.

Chápu, že mu ten kanál asi docela vynáší a že prosazuje svůj přistup. Fajn. Ale byl bych radši, kdyby to dělal korektně. Asi mám velké nároky či co :D

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od VSbrok » 20 zář 2019 01:53

jo souhlas Malag, viděl jsem pár jeho videí. Jako propagace DGI a Buy and hold dobrý, ale některý věci záměrně neříká nebo jen naznačí a nechá bejt ...
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od StanikKolarik » 20 zář 2019 11:02

Malag píše:
19 zář 2019 16:54
Máš namysli něco konkrétního? Přijde mi, že jeho obsah se dost opakuje. Je tam poměrně málo zajímavých informací. Opravdu nepotřebuju obden informaci, která z jeho společností zvýšila dividendu o pár centů a co za jakou cenu přikoupil.

Výnos vcelku očekávatelný - jako index. Ono i z toho výčtu společností je patrné, že se to vcelku náhodně motá okolo průměru.

BTW - docela by mě zajímalo, jakým má celkový výnos ze všech 41 pozic. Z nějakého důvodu vzal v potaz pouze výběr jeho "nejoblíbenějších" firem. Nevím, zda je to pouze zjednodušení nebo za tím něco hledat. Ono už to, že jsou to jeho "nejoblíbenější" akcie má pravděpodobně nějaký důvod - asi se jim docela daří. Těžko by si za své oblíbence zvolil něco z vysloveně neúspěšných akcií.
poslal jsem to hlavně kvůli tomu excelu hnaed na začátku
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od mnam84 » 20 zář 2019 20:25

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pi ... jb0IOZebmA

nejradši bych těmto černým komunistum dal facku

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od StanikKolarik » 20 zář 2019 21:27

mnam84 píše:
20 zář 2019 20:25
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pi ... jb0IOZebmA

nejradši bych těmto černým komunistum dal facku
ns to je i vtip:
"Jaký je rozdíl mezi Zelenými Piráty a Komunisty?"
"V barvě loga"
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Malag » 20 zář 2019 23:39

Dneska vyšlo nové video od PPCIAN - https://www.youtube.com/watch?v=hU2o27VMSvA

Za mě hrůza. Opravdu mi chybí relevantní srovnání a případné výhody/nevýhody obou přístupů. Některé z těch bodů jsou fakt silně zavádějící. Zmíním jen poslední docela úsměvný - diverzifikace mu starosti nedělá. Už samotný MCD je diverzifikovaný až až. Dělá do 3 oborů a je po celém světě. Ok no :/

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od TomasV » 21 zář 2019 07:19

Malag píše:
20 zář 2019 23:39
Dneska vyšlo nové video od PPCIAN - https://www.youtube.com/watch?v=hU2o27VMSvA

Za mě hrůza. Opravdu mi chybí relevantní srovnání a případné výhody/nevýhody obou přístupů. Některé z těch bodů jsou fakt silně zavádějící. Zmíním jen poslední docela úsměvný - diverzifikace mu starosti nedělá. Už samotný MCD je diverzifikovaný až až. Dělá do 3 oborů a je po celém světě. Ok no :/
Pokud někdo koupil MCD v roce 1995 za 10k ,tak s reinvesticí dividend to dnes dělá 129,611k ,roční zhodnocení 11,19%.
SP500 má 8%.

Mimochodem MCD právě zvedl dividendu o 8%.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od mnam84 » 21 zář 2019 07:58

StanikKolarik píše:
20 zář 2019 21:27
mnam84 píše:
20 zář 2019 20:25
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pi ... jb0IOZebmA

nejradši bych těmto černým komunistum dal facku
ns to je i vtip:
"Jaký je rozdíl mezi Zelenými Piráty a Komunisty?"
"V barvě loga"
To já znám spíš jaký je rozdíl mezi Pirátem a Komunistou?

Pirát má v gulagu wifi

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Zajímavé články / Doporučené čtení

Příspěvek od Malag » 21 zář 2019 11:03

TomasV píše:
21 zář 2019 07:19

Pokud někdo koupil MCD v roce 1995 za 10k ,tak s reinvesticí dividend to dnes dělá 129,611k ,roční zhodnocení 11,19%.
SP500 má 8%.

Mimochodem MCD právě zvedl dividendu o 8%.
Jakou to má prosím pěkně relevanci? Pokud bych v daném roce koupil např. Lehman Brothers (toho času jistě kvalitní akcie), jaký bych měl výnos? Mám dojem, že okolo minus 100 %. To je asi o 108 % míň než má S&P 500, jen pro pořádek.

Doporučuji prostudovat termín "hindsight bias". Opravdu nelze vybírat dnešní úspěšné firmy, koukat na jejich výnos a zanedbávat všechny, který se nedařilo. Krach MCD nikdo neočekává. Na druhou stranu, kdo ho očekával u Lehmanu? Ano, taky nikdo.

Mimochodem třeba taková Domino's Pizza (NYSE: DPZ) za posledních 10 let udělala cca 3000 % ($7,9 -> $245). To je víc než celý FANG.

Bavme se o trhu jako celku. Nebo minimálně o (všech) dividendových aristokratech. Za posledních 6 let mají aristokrati (ETF NOBL; jeho přesné složení jsem nestudoval) výnos 71,9 %. Celý index pak 72,4 %. Jsou tedy dividendové akcie v průměru horší než celý trh? Nejsou, zpravidla se jim daří lépe, ale posledních 10 let byl trh nakloněn spíše růstovým akciím.

Odpovědět