Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Marek » 06 bře 2020 16:30

No prozatim to vypada na chytani padajicich, pekne spicatych, nozu. Vzdyt oznameni s prikupem nejakeho ropaka, ktery si hleda lokalni dno, zde zaznelo uz nejmin 5x. Jenze ropak ani zbytek prozatim zadne dno nema...

Tedy trhy jsou nyni budto docasne brutalne prevyprodane/prepanikarene, nebo se opravdu prokoronavirujeme az do krize (lhostejno, zda je koronavirus skutecne hrozbou, akciove trhy ohrozuje primarne lidska panika a hloupost, ale chytnout nic nemuze).

Vydelavam docela dost velke penize (pracuji treba i 16 hod denne, kdyz na to prijde), ale posledni dobou zdaleka ani nestiham vydelavat na pokryti burzovnich ztrat :lol:

Mnoho mych pozic je na all-time-low od posledni krize, ci alespon na 5ti lete krivce, co Google dovoluje zobrazit, a nekolik jich atakuje 40% ztraty, casto pri nezanedbatelne expozici puv. kolem 100k czk ci vice. Jelikoz jsem nenakupoval Tesly, Twittery, Snapchaty, ale divi firmy s tehdejsi pe cca 5-20, toto pokladam za docela varovny signal.

Ted vaham, do ceho a kdy vstoupit, vsechno je v prdeli, vsechno je zrale na koupi. Ale cash ubyva a elan toto resit taky. Vcera jsem chtel koupit neco jako BEN, ale diky bohu jsem radeji usnul.

Kdyz se podivam na rally hoven typu COD-X, tak toto stavi hodnotove investovani dost na hlavu. Doufam, ze pouze velmi docasne.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Marek » 06 bře 2020 16:49

Dle Forbesu je koronavirus vedle AIDS zabar.
https://www.forbes.cz/rekni-kde-ty-viry ... ve-hrozby/

Ale proc se trhy jiz neboji AIDS, ktery rocne zabije mnoho lidi, kteri jsou zajimavi leda tak pro farmaceuticky obry? Asi zde vidi "uptrend potencial" krnv, bo je novy a relativne nepodchyceny. Kazdopadne mne ze teto zkus. vychazi, ze fear je mnohem silnejsi, nez greed. To je dobre si zapamatovat.

Cemu vsak nerozumim je, na kterou pi*u nekdo stale vyklizi pozice v ropacich i kdyz takova Shellka je na lowest numbers od krize? Vzdyt na tom nikdo nemuze vydelavat. To jako 5% penez (dnesni dip temer 5%) jako nevadi, ze prijdou o sve vklady? Lze namitat, ze se dostatecne napapali lety tucnych dividend, ale ani to neni dostacujici argument. Drtiva vetsina tyhle veci musela nakoupit z logiky grafu vyse, tedy dividendy pokryji v chodu casu, inflace kulovy. Opravdu tomuto nerozumim.

Ja bych z takovych pozic osobne nevyndal ani cent, dokud mam co do huby a dokud firma vydelava. Uz jen ten pocit, ze bych nakrmil shortare a jine burziany, co prodali na €29, by mne spolehlive vytocil do vyvrtky.

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 06 bře 2020 16:56

Penize se vydelavaji v bear marketu, takze ja jsem korekci privital s otevrenou naruci a chytani nozu mi zatim moc nevadi. Duvody paniky neresim a kupuju stejne firmy, ktere jsem si vybral nez spadly treba o 10-20% a nepochybuju o tom, ze na nich v mem investicnim horizontu 10-20 let vydelam lepe nez kdybych ty penize vrazil jinam nez do akcii. Tento tyden zatim nakup DIS, CSCO, BP, OXY, INTC, LYB

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 06 bře 2020 18:52

AIDS se trhy nebojí ze dvou důvodů - přenositelnost má každý z nás ve svých rukou (nebo jiných částech těla) a druhý důvod - už cca 30 let je tu AIDS s námi a nikdy z něj nebyla epidemie (viz první důvod - omezené a snadněji ovlivnitelné šíření).

Pozice v ropácích se vyklízí taky víceméně ze dvou důvodů (kromě klasické obavy - půjde to ještě níž). Jeden důvod je, že je těžké dohodnout omezení produkce, vezměte si dnešek - denně se na celém světě vytěží cca 100 mil. barelů a když OPEC chce snížit svoji produkci o 1 mil. do konce června a chce po Rusácích (a jiných), aby snížili o 0,5 mil., tak Rusáci odmítají. Těžká dohoda. No a druhý důvod je ESG (Environmental, Social, and Governance) - moc se o tom nemluví, ale docela hodně investičních nebo penzijních fondů vyprodává (musí vyprodávat) pozice, protože těžba ropy není dost ESG. A než se vyprodají takové ohromné pozice, tak to několik měsíců trvá, možná i déle.

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Hradec » 07 bře 2020 23:29

https://www.investing.com/news/commodit ... ed-2103983

Jestli to chapu dobre, lze ocekavat pokles ceny ropy.
Diky bohu, ze mam jeste k dispozici 400kczk, zatim vyckavam , vzruseni enormni, svrbej me prsty. A jelikoz nemam kristalovou kouli...tak taky tu nej prilezitost muzu promarnit. Na XOM a Shell ma padnout minimalne polovina, xom mam nakupku za 68usd kus...a mam jich 100, tohle prumerovat chce kapital :-D
(Jak uz zde padlo, mam obavu, ze tohle je jen zacatek, protoze trimesicni vypadek vyroby v Cine se podepise na ekonomice nasledujicich mesicu plus spousta investoru prisla o dost penez, mensi chut nakupovat je nasnade. Jsem zvedav.)

Lukyn
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 10 dub 2019 22:33

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Lukyn » 07 bře 2020 23:41

Hledám nějaké zajímavé investiční možnosti, mino jiné mě zaujaly momentální ocenění a fundamenty v sektoru Life Insurance, Property, Casualty Insurance.

Jak se stavíte k firmám jako je Prudential plc (PUK), MetLife (MET), Prudential Financial (PRU), Principal Financial Group (PFG)?

Ceny jsou v mnoha letém horizontu velmi nízko, je jasné že to má nějaký důvod (korona virus, zvýšená četnost pojistných plnění, atd.), ale není právě toto tím na co by jsme měli čekat (přehnaná reakce trhu) a koupit ve výprodeji?

Například PRU se mi zdá jako čítanková investice:

PE: 7, PB: 0,45, PS: 0,45, PC: 1,5
LTDebt/Eq: 0,32, Payout: 40%, DY: 6,3%, Dividenda roste 12 let průměrně o 19% ročně.
ABBV, ADM, BASF, INTC, MO, SJM, STOR, T, WBA, XOM, SJM, UL, SMSI, VMD, OHI, AQN, LMT, INFU, SHEL, TROW, MMM, GOOG, CEZ, KOMB, PFE, LEG, ENAG

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od VSbrok » 08 bře 2020 11:47

Martin píše:
06 bře 2020 08:06
Porad vaham u vstupu do MAIN a ARCC, jestli jeste nepockat na pokles, kdyz vidim jak to ted lita a co se deje. U ARCC to nevidim na nakupy a prodeje, proste je mit jen na dividendy. Ted maji vyborny DY....proste nevim, jestli necekat. V mem pripade koupim za 17,70 a za mesic dva to sleti 15...
ARCC je KaZ :!: Kup a Zapomeň, že ho máš, pokud půjde pod 17, tak slušná cena pro příkup. :idea:
Tohle není firma na trading ;)

Lukyn píše:
07 bře 2020 23:41
Například PRU se mi zdá jako čítanková investice:
PE: 7, PB: 0,45, PS: 0,45, PC: 1,5
LTDebt/Eq: 0,32, Payout: 40%, DY: 6,3%, Dividenda roste 12 let průměrně o 19% ročně.
PRU sleduju, jen jsem doufal, že půjde ještě aspoň o 1-2 dolarů níž, ale i tak ... za 69 byl naposledy někdy v roce 2016 :idea:

Bohužel (jako vždy) příležitostí plno a peněz málo. :cry:
Tento týdne má navíc dost firem (CGDB, CSWC,GLAD,GOOD) ex-divi, který bych chtěl taky ...
Ropáky sleduju, ale zatím čekám ... ropa teď není "sexy", takže si dovolím tipnout, že ještě dolů chvíli půjde (ale gulu mám furt v opravně). Takže jak píše Pavel, ropáci jdou/půjdou dolů, bo zelení kr*t*ni :roll: ... a ještě chvíli potrvá, než si obyčení lidi uvědomí, že nakrmit elektro auta by znamenalo postavit další 3 Temelíny a natahat 3x tolik drátů po Evropě ... a teprv pak si snad uvědomí, že tohle je naprostá p*č*vina :evil: , kterou v dohledné době - dovolím si tipnout tak 15-30 let - není nikdo schopný uvést do praxe ... ať si eurohujeři myslí co chtěl, ale na tohle prostě evropská rozvodná síť NEMÁ kapacitu!
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Martin » 08 bře 2020 12:48

VSbrok - KaZ už to po tobě používám taky... :lol: (Prvně jsem to četl myslím u ORI.) U mě by to byl první nákup.
PRU - na pojišťovny taky koukám, PRU se mi líbí, hodnoty co psal Lukyn. Cena akcie dost kolísá.
Porovnávám jí s ORI - mají sice menší DY 4%, ale ORI má "klidnější" a stabilnější příjmy, delší historii zvyšování dividend. Cena akcie za 10 let je stabilnější. Roky 2017 a 2019 vyplatili speciálku 1USD na akcii a to DY hodně zvedne.
O pojišťovnách toho moc nevím, jen beru výkazy, ale v rámci diverzifikace nějakou do ptf chci.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od VSbrok » 08 bře 2020 18:19

Jojo, ORI je můj první KaZ a ARCC je druhej.
O třetí místo se dělí JNJ a T ... jen bych jich potřeboval mít víc.

V pojišťovácích musíš vybrat dobrej, stabilní a silnej kus, aby ho první přírodní katastrofa nepohřbila ... což ORI a PRU nejsou.
Doufám, že se ORI ještě pod 20, nejlíp pod 19, podívá ... potřeboval bych tak ještě 60ks přibrat :D


Ještě přidám report od IB o insaiders nákupech a prodejích:
- ABBV: Bought 267,829 shares on 28-FEB-2020. Sold 0 shares on NA.
- CGBD: Bought 19,984 shares on 04-MAR-2020. Sold 0 shares on NA.
- CSCO: Bought 0 shares on NA. Sold 72,846 shares on 27-FEB-2020.
- CSWC: Bought 5,687 shares on 28-FEB-2020 - 02-MAR-2020. Sold 0 shares on NA.
- LAZ: Bought 269,375 shares on 02-MAR-2020 - 03-MAR-2020. Sold 0 shares on NA.
- MAIN: Bought 1,355 shares on 04-MAR-2020. Sold 0 shares on NA.
- NNN: Bought 18,562 shares on 26-FEB-2020. Sold 0 shares on NA.
- ORI: Bought 42,500 shares on 28-FEB-2020 - 03-MAR-2020. Sold 0 shares on NA.
- PEP: Bought 115,757 shares on 01-MAR-2020. Sold 0 shares on NA.
- PFE: Bought 197,920 shares on 26-FEB-2020 - 28-FEB-2020. Sold 0 shares on NA.
- SO: Bought 263,544 shares on 27-FEB-2020. Sold 0 shares on NA.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Kamarad » 08 bře 2020 19:07

VSbrok píše:
08 bře 2020 18:19

- CSCO: Bought 0 shares on NA. Sold 72,846 shares on 27-FEB-2020.
Vzhledem k mému pátečnímu vstupu za 39$ se mi tato informace moc nelíbí teda :/
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Zamčeno