Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 26 srp 2019 23:34

Jak už tady někdo řikal každý má svojí strategii, tak musís hledat. Jen řikam že tyhle společnosti jsou často obchodovány s premií za to že jsou stabilní a dlouhodobě vyplácí rostoucí dividendu.


Pokud by šel vrátit, čas opravdu bych Amazon nekoupil, ta firma až do roku 2015 byla prakticky bez zisku, a její cenu zvyšoval jen hype z toho že někdy v budoucnu budou daleko větší zisky... Ty daleko větší zisky nepřišly nikdy, zvyšení přišlo až akvizicemi v roce 2015...

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 26 srp 2019 23:38

MartinD píše:
26 srp 2019 23:26
dividendových aristokratů je něco přes 50... z toho se snad skoro vždy něco najde co se dá koupit, nebo ne ? případně se počká nějaký ten měsíc :D
Divi.Aristokratů je 57 a ano dnes je pár za velmi dobré ceny :idea:

Ale zpět k vyplácení divi :!:
Ty furt zapomnínáš, že ta firma ty prachy vydělává každý měsíc :arrow:

To je to samý jako Tvůj rodinný rozpočet ...
... příjde výplata, zaplatíš složenky a cena Tvého domova klesla ... jenže výplata příští měsíc příjde znovu ... a cena Tvého domova opět naroste ...
A to samý je s firmou, ta vyplatí divi, hodnota o ni klesne, jenže investoři ví (předpokládají / očekávají), že firma ty prachy zas vydělá, takže cena zas vzroste ...
:arrow: budeme předpokládat ideální stav na trhu s vyloučením tradingový spekulantů, kteří manipulují s cenou jak je libo a nemá to nic společného s hodnotou firmy jako takové :!:

Když mi před Vánocemi 2018 zahuželo ptf do -5%, tak jsem se zvesela jal přikupovat, protože když jsem si udělal předikci, tak díky příkupu za nižší ceny jsem navýšil dividendový příjem za rok 2019 o 10% :idea:
Takže ne, zatím mě fakt hodnota ptf netrápí :lol:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bigusdykus » 26 srp 2019 23:51

krom toho, firma obvykle nevyplácí 100% toho, co za rok vydělala a ani by to nebylo žádoucí.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 23:55

Se strategií naprosto souhlasím, zatím se mi DGI líbí, třeba se to změní v průběhu života...
Myslím ale, že na tázání se jestli skutečně něco je, jak se zdá, na tom není nic špatného zvlášť když je to v duchu diskuze... dá se z toho akorát poučit

Abych ještě něco přidal, nemám to ověřené ale logicky mi to sedí...

Pokud někdo bude 20 let investovat do dividendově-růstových titulů a dostane se na hodnotu portfolia 5 milionů, jeho velikost dividendy, kterou z portfolia dostane bude úplně stejná jako někoho kdo 20 let čekal a potom za 5 milionů koupil ty stejné akcie ve stejném poměru... (samozřejmě tomu prvnímu v tom pomůže složený úrok, takže reálně nebude muset investovat svých 5 mil.)

rozdíl je tedy v celkové částce, kteoru bude muset jeden investovat(prvnímu hraje do karet čas), co se ale dividendy týče, bude stejně vysoká v obou případech (YOC bude vyšší, to je jasné, částka ale stejná)

To jenom tak k tomu, že ani o ten růst dividendy ani tak nejde... ale budu rád když mi tohle vyvrátíte :lol:

VSbrok: na to nezapomínám, to je to zaplnění díry po dividendě...

domov 104 vyplatí dividendu 4, výsledek je dividenda 4 a domov 100, jelikož lidé věří že další měsíc zase vydělá, jeho cena vyleze zpět na 104... výsledek 108

domov 104 nezaplatí žádnou dividendu a lidi věří že příští měsíc vydělá, jeho hodnota tedy vzroste na 108, výsledek 108

tedy, je úplně jedno jestli vyplatí dividendu a naroste či nevyplatí a naroste, pokud samozřejmě naroste o stejnou částku... (všechno samozřejmě jenom teorii, jak jsi řekl, kdyby neexistoval žásný daytrading, trumpeta atd.)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bigusdykus » 27 srp 2019 00:10

Všechno samozřejmě jenom teorii, jak jsi řekl, kdyby neexistoval žásný daytrading, trumpeta atd.
Ale i tyto vlivy postupně vrátí kurz do správných kolejí.
Ať už je to firma defenzivní, růstová, nebo zralá na odpis.
Pokud někdo bude 20 let investovat do dividendově-růstových titulů a dostane se na hodnotu portfolia 5 milionů...
Držme se těch defenzivně-dividendových :)
Ty reinvestice by tomu samozřejmě daly smysl.
Ale pokud by byla možnost dát peníze na 3% termínovaný vklad na dobu 30-40 let, tak je podle mě na zvážení, jestli se trápit spekulací na 5% divi výnos a zároveň riskovat pokles hodnoty portfolia.

Někde jsem četl, že jednou z metod posouzení výkonnosti portfolia je srovnání s dlouhodobými dluhopisy.
V investičním horizontu do 30 let (střednědobý horizont) není samozřejmé, že akciové divi portfolio překoná dluhopisy.
V horizontu 50-70 let (dlouhodobý horizont) prý už ano.


edit:
There are other strategies that combine an investor’s psychological
desire for safety and predictability with the possibility of a “secret”
way to beat the market. One of the best-known is the so-called “Dogs
of the Dow
,” popularized in the 1980s by Michael O’Higgins, who
runs O’Higgins Asset Management.
...
"It cannot be denied that over a 70- or 100-year period,
stocks outperform bonds more often than not. And maybe after that
amount of time, the Dogs strategy will beat the market. However, the
Dow Dogs are facing their first extended bear market after more than
two decades of getting fat off a relatively steady market environment.
And in recent years, it’s been getting socked—illustrating how a couple
of bad years of underperformance, particularly after an investor
has been using the same strategy for years, can hurt one’s portfolio."

NEVER BUY ANOTHER STOCK AGAIN
DAVID GAFFEN
Výše uvedené se myslím týkalo strategie "buy-hold and forget", tzn. často zmiňované strategie "koupím divi aristokrata, budu se těšit z dividend, je mi jedno jaký je kurz a že vlastně třeba prodělávám".
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 27 srp 2019 00:47

MartinD píše:
26 srp 2019 23:55
Se strategií naprosto souhlasím, zatím se mi DGI líbí, třeba se to změní v průběhu života...
To jsme rádi, že se Ti tu líbí, tak je jen tak dál ;)

Pokud někdo bude 20 let investovat do dividendově-růstových titulů a dostane se na hodnotu portfolia 5 milionů, jeho velikost dividendy, kterou z portfolia dostane bude úplně stejná jako někoho kdo 20 let čekal a potom za 5 milionů koupil ty stejné akcie ve stejném poměru... (samozřejmě tomu prvnímu v tom pomůže složený úrok, takže reálně nebude muset investovat svých 5 mil.)

rozdíl je tedy v celkové částce, kteoru bude muset jeden investovat(prvnímu hraje do karet čas), co se ale dividendy týče, bude stejně vysoká v obou případech (YOC bude vyšší, to je jasné, částka ale stejná)
Tož úvaha je to správná, pokud 20let investuješ po malých částkách, tak se i malým počátečním kapitálem a SLOŽENÝM úročním dohrabeš na 5 mega hodnoty ptf ... o tom žádná.
Jaký ale bude Tvůj divi výnos je dost těžké spekulovat ... navíc je též otázka jak budeš počítat YOC :idea:
Já osobně počítám YOC z celého nákupu, nikoliv jen z mnou vložených peněz :idea: ... asi si to budu muset doplnit do tabulky :oops:

Ale pokud bychom se bavili o tom, že ten co investuje 20 let a má roční divi výnos 5% a porovnáme to s člověkem, který jednorázově nalije do divi akcií 5 mega, tak bude muset vybírat jen ty s 5% roční divi :idea:
Což je samo o sobě dost problém, tedy pokud nemá křišťálovou GULU a nakoupí na konci krize, když budou ceny nejníž.
Nepsal jsem nedávno nějaký článek o časování trhu? 8-)

I tak si dovolím tvrdit, že ten co navalí 5 mega najedou, na to bude hůř, a to právě kvůli tomu, že bude muset vybírat vysoko dividendové tituly ... a víme z minulosti mooooc dobře, že dividendy nad 5% - 6% nejsou moc dobře dlouhodobě udržitelné :idea:
Takže ten dlouhodobý investor začínal klidně s 2%, ale teď má 5% a za 10let bude mít 8% :)
Jenže ten "rychlík", má teď 5%, ale za 10let může mít taky jen 2% :cry:

domov 104 vyplatí dividendu 4, výsledek je dividenda 4 a domov 100, jelikož lidé věří že další měsíc zase vydělá, jeho cena vyleze zpět na 104... výsledek 108

domov 104 nezaplatí žádnou dividendu a lidi věří že příští měsíc vydělá, jeho hodnota tedy vzroste na 108, výsledek 108
To sice asi v teoretické hladině ano, jenže zapomínáš na to, že když máš tu divi akcii, tak ta Ti ty 4 vyplatí i příští měsíc/kvartál, jenže tu bez divi musíš prodat abys těch 8 dostal a pak už nikdy NIC dalšího nedostaneš :!:
Pokud máš křišťálovou GULU a tedy víš kdy nakoupit a kdy prodat, tak v tom případě Tě nějaký dividendy nemůsí vůbec zajímat ... kup za nejnižší cenu a pak za nejvyšší = před poklesem, zas prodej :idea:
Jen bych poprosil, abys mi občas tu nejnižší cenu u divi titulů občas hodil do soukromé zprávy, abych mohl navýšit, děkuji :lol:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 27 srp 2019 06:15

Ten Apple jsem uvedl jako příklad, ale pokud vím neřekl jsem, že nebyl vhodný k nákupu. Jen tak dlouho syslil cash, že ho měl, když to přeženu tolik, že nevěděl co s ním a tak začali vyplácet dividendu.
Podle mě se to takto dá dělat po omezenou dobu, protože jak už nemám kam rozšiřovat business buď odkoupím akcie a navýším tak EPS a hodnotu firmy či vyplatím dividendu. Btw Apple za šest let snížil počet akcií o 25% což je sice fajn, ale abych si koupil chleba musím akcie prodat, protože dividendový výnos 1,5% mi stačit nebude😀
K tomu porovnání koupit teď a nebo za dvacet let najednou jen tolik. Pravidelné investování vždy vyjde lépe než jednorázová investice. De facto sis i sám odpověděl, prostě hodnotu portfólia ve výši pěti mega vybuduji aniž bych pět mega nainvestoval.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 27 srp 2019 09:00

s tím Ondro nesouhlasim

máš akcii s cenou 100 a dividendovym vynosem 10, tvuj dividend yield je 10 %

po 20 letech je cena 200 a dividendovy vynos 20

ty budeš mít YOC 20 % protože jsi koupil za 100, a vyplacená dividenda Bude 20
někdo jinej koupí teď, bude mít yield on cost 10 % protože koupil za 200 ale vyplacena dividenda bude taky 20

rozdíl je v tom, že on musel investovat 2x vic než ty,a to je pravě ten rust dividendy který on neměl

takže když se budeme bavit o tom, kdo bude mít vyšší dividendu, jestli ten který postupně 20 let investoval a dostal se s hodnotou portfolia na 5 mega, nebo ten který po 20 letech investoval 5 mega jednorazove, tak budou mít vyplacenou dividendu úplně stejnou, procentuální dividend yield samozřejmě jiný

rozdíl je v tom, že pán A bude muset investovat třeba o 2 miliony méně, proto investujeme na dlouho a využíváme složeného úročení
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 27 srp 2019 09:07

uznávám tonže nám jako malým akcionářům hrozí to, že když bychom neměli dividend a jenom prodávali, tak by nám mohlii ty akcie taky jednoho dne dojít... to by ale asi mělo vyřešit investování do ETF, místo 10 titulů o počtu 10 u každého budeš mít 100 kusů etf, bude ti tedy trvat mnohem déle než se dostaneš na nulu, pokud Cena pujde stále nahoru, což ale u akcií jde... může stejně tak prodat 4 krát ročně menší částku
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 27 srp 2019 10:07

mnam84 píše:
26 srp 2019 23:24
Tyto kolosy jsou ovšem často drahé za vysoké násobky P/E (20 a víc), je potřeba dost čekat na slevy.
To je dost zavádějící:

1. Proč se někomu zdají drahé? Protože před nějakou dobou měli lepší DY a P/E? Ale to je přeci relativní, kolik například v té době vynášely dluhopisy jako častá alternativa velkých investorů? Jaká byla očekávání trhu? Pokaždé je situace odlišná a tvrdit, že je potřeba počkat na slevy může docela klidně vést k tomu, že ty akcie ještě vyrostou o třeba 50% a pak klesnou o 20% - to je to čekání na slevy? Časování trhu neumí nikdo.

2. Kolosy budou vždy dražší než akcie s potenciálem vysokého růstu, který se však klidně (snadněji) může překlopit do ztráty. Nižší riziko = dlouhodobě nižší výnos, tak to vždy platilo a platit bude.

Odpovědět