Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 16 lis 2019 19:49

neberu to jako něco kriticky vážného, spíš se nudím a zajímá mě, jak to vlastně funguje a reálně si to s trochou vyzkoušet... proto jsem si tam taky poslal zatím jenom 1000 CZK, co že nějakých 39 eur, beru to tedy jako test který mě skoro nic nestojí a alespoň si vyzkouším něco nového

Co se týče krize, je mi jasné že první kdo přestane platit budou právě lidé, kteří si půjčují na naprosté hovadiny ve většině a tipnul bych si že přesně takové P2P platformy sdružují

A v neposlední řadě, k tomu testu... u akcií a DGI je to na dlouho, tak koukám taky po něčem, kam uvrtat pár korun a bude to lepší než spořící účet, proto řeším tu krátkodobost, samozřejmě, rozhodně bych sem nevkládal žádnou rezervu která mě bude dělit od krachu v případě nějakýho průseru... zatím jsem ale na škole a tak to díky bohu řešit nemusím, malou rezervu mám tak jako tak např. kvůli autu

Myslím že jsi mi toho řekl až dost :) děkuju
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Johnny_K
Začátečník
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2019 10:23

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Johnny_K » 29 lis 2019 13:05

V požehnaném věku 45 let jsem se o investování začal zajímat letos v září. Manželka se v lednu vrátila po třetím dítěti do práce, tak nám konečně začaly přebývat nějaké finance a začal jsem mít ty příjemnější starosti ... kam s nimi? :shock: Naštěstí bydlení už mám pořešené (bez závazků), nějaké finance se podařilo naakumulovat i tak a vypadá to, že by mi mohlo zbývat tak 7-8k Kč měsíčně na investování... ufff... Tak jsem začal. I díky informacím načerpaným z IG webu. Tímto oficiálně děkuji :!:
Během listopadu jsem nakoupil 10 tickerů za cca 150 000,- Kč. :twisted: Ale spíš bych chtěl napsat něco o Mintosu, který se řešil v předchozích příspěvcích.

Do Mintosu jsem se "namočil" za 2x 45 000,-. Zatím je to moc krátká doba na zhodnocení. Nejprve jsem využil jejich nabídku "Invest and Access" za 750€ (plně automatické portfolio půjček, které téměř nelze ovlivnit). No a než jsem začal investovat do dalších půjček, tak jsem si udělal analýzu poskytovatelů a vytipoval si cca 12-15 společností (podle několika kritérií), které mají nějakou historii, finanční možnosti a velmi malou míru nesplácených půjček. No a potom jsem si založil portfolio, které automaticky, podle mých kritérií investuje jen do půjček od těchto společností. A částečně jsem investoval i manuálně - nejen v Eurech, ale i v GBP (to byla chyba, naštěstí jen za 100 GBP), v rublech a v nějakých kazašských "groších". K půjčkám jsou poskytované nějaké základní informace o dlužníkovi (jak kdy) a podle toho se dá odhadnout míra rizika. Dokonce jsem se odhodlal i k odkupování už rozběhnutých půjček na "sekundárním marketu", který má své "špecifiká".
Každopádně ziskové čísla vypadají moc krásně. Až moc krásně. Ale počítám, že se to po delší době upraví a že se taky objeví nějaké problémové půjčky. Potom to bude otázka poměru... No a ještě se musí počítat s tím, že nějaké finance si ukousne bankovní převod vkladu na Mintos a taky konverze z CZK na jiné měny uvnitř Mintosu.

Kiflik
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 11 črc 2019 23:15
Bydliště: sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Kiflik » 29 lis 2019 15:37

Johnny_K píše:
29 lis 2019 13:05
... No a ještě se musí počítat s tím, že nějaké finance si ukousne bankovní převod vkladu na Mintos a taky konverze z CZK na jiné měny uvnitř Mintosu.
Na převod a konverze používám Revolut. Je to rychlé a dobrý kurz bez poplatku.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bulinak » 29 lis 2019 20:15

A je tu i vlákno pro P2P...
Stavím zoo.

LáďaV
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 11 pro 2019 21:46

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od LáďaV » 11 pro 2019 22:14

MartinD píše:
12 lis 2019 11:26
Taková otázka... prožil si někdo z vás recesi v roce 2008 a už v tu dobu investoval ?
Zajímavé stránky, které jsem před pár dny objevil a zatím čerpám informace a pročítám fórum.
Výše položená otázka mne přivedla k prohledání starších xls souborů a připomenutí si té doby. A závěr: od 1.1.2008 do 28.2.2009 klesl DAX z 8045,97 na 3843,74 bodů (-52,23%), S&P 500 z 1467,97 na 735,09 bodů (-49,92%), mé portfolio (resp. účet u brokera, kde jsem měl zpočátku i dost hotovosti, kterou jsem během krize utratil za další akcie) čistě z akcií na české burze pokleslo o 48,29 %. V paměti mi zůstal jeden týden září 2008, kdy jsem na účet přihodil 50.000 Kč a následující už byla hodnota portfolia jako před vkladem.
Portfolio: ČR - Colt CZ Group SE, Komerční banka, Moneta Money Bank; SRN - Lufthansa; VB - BHP Billiton, British American Tobacco, Royal Dutch Shell; USA - ABBV, BEN, BMY, CAH, CVX, INTC, IRM, KMB, LEG, LMT, MMM, MO, MRK, NRZ, OHI, PFE, SWK, T, TROW, VTRS, VZ, WBA, WBD, WFC, XOM

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 13 pro 2019 13:46

Zdravím všechny... prosím, opravte mě jestli to budu říkat špatně

Pokud Lynx zkrachuje, je mi to v podstatě jedno, oni jsou v podstatě prostředník mezi mnou a interactive brokers, já se ke svému účtu dostanu skrze stránky IB. v podstatě mi jejich podpora řekla, že Lynx "správa účtu" jsou stránky Interactive brokers, sám jsem si vyzkoušel že se skrze IB ke svému portfoliu dostanu

Je tedy vyřazen Lynx... Když padne i IB, tak co se stane s mými akciemi příp. hotovostí ? Vím že tam jsou pojištění až do výše 30 000 000 USD od Loyd's i menší, podpora mi řekla že by byl nárok pouze na jedno a to takové, které bude dostatečně velké aby pokrylo účet... což dává smysl...

Jak se ale taková událost vlastně řeší ? oni všechny akcie prodají a vyplatí mi částku plus hotovost na účtu či jsou je moje jméno u akcií někde zapsané, takže pokud budu chtít, IB bude moct přehodit celé mé portfolio k úplně jinému brokerovi ?

V podstatě se ptám na to, že pokud můj broker krachne, je možnost i po této události portfolio přendat k jinému brokerovi ? (nemuseli by se řešit pojistky, prodávání akcií atd., akorát bych se přihlašoval k někomu jinému)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 17 pro 2019 15:10

MartinD: tož pokud krachne IB, tak si myslím, že svět bude mít podstatně jiný starosti, než aby se snažil zachránit Tvých pár tisíc dolarů ... to půjde o trilony, spíš kvadriliony dolarů :D

Vypořádní krachu jsem řešil jednou, záložního družstva a probíhalo to tak, že byl určet likvidátor, ten vše sečetl a pokud jsi měl do výše zákonem garantové částky, tak to jiná banka, likvidátorem určená, vyplatila na účet, který jsem jim poslal.

U akcií, Ti odpoví déle investující, kteří zažili krach eBrokera ... pokud si vzpomínám, tak se hned všem investorům ozvalo několik jiných brokerů zda chtěj přejít k němu ;) tedy ve výsledku jsi jen řekl "ano chci k vám" a oni zařídili převod akcií.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Cyberguy » 17 pro 2019 22:35

Jakého eBrokera máš VSbroku na mysli?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 17 pro 2019 23:11

Cyberguy: MartinD psal o IB
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 18 pro 2019 08:33

U akcií, Ti odpoví déle investující, kteří zažili krach eBrokera ... pokud si vzpomínám, tak se hned všem investorům ozvalo několik jiných brokerů zda chtěj přejít k němu ;) tedy ve výsledku jsi jen řekl "ano chci k vám" a oni zařídili převod akcií.
Cyberguy myslel ten krach ebrokera. Tím myslíš co? Brokerjet České spořitelny? Tam se nejednalo co já vím jako jejich bývalý klient o krach, ale o to že s tím končili.

Každopádně krachem jsme se zajímal jen okrajově a vždy píšou, že majetek investora je držen separátně od majetku brokera tudíž kdyby broker šel do kopru tvých CP a peněz by se to nemělo dotknout pouze bude potřeba převést CP jinam. Když končil Brokerjet chtěli za to poplatek. Pak vím, že se investoři vyřvali že to budou dělat zdarma. Já už v té době měl ale převedeno tak, že jsem CP prodal a následně koupil na Lynx. Poplatkově mě to vyšlo lépe. Kdybych ale tehdy počkal měl bych to zdarma. Ale všichni víme jak to je s tím KDYBY.

Odpovědět