Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2019 08:55

Já v 2008 akorát řešil vlastní bydlení, takže na investování nebylo ani pomyšlení, ale zas jsem koupil byt za super levnou cenu :D
Když nám teď při refinancování udělala banka odhad, tak se mi málem podlomily kolena, když jsem viděl tu částku :O
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 14 lis 2019 09:50

Jó tak byty to je jiná. Kamarád tam u Vás v Práglu kupoval 2+1 za dva míče a dneska má cenu 4 :-D. Ale abych Vás Pražáky trošku podráždil tak já kupoval krásný 3+1 za 890 tisíc :-D a moje lodžie je větší než tam u Vás záchod s koupelnou dohromady:-D. Další výhodu vidím v tom, že se sousedy se domluvím Česky.:-D

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 14 lis 2019 10:12

Bulinak: v říjnu bylo 20, akcie nějak sleduju tak pod 1 rok, první investice v červnu tohohle roku Abbvie a MO, později XOM a T, a nedávno IRM

Vtip s abbvie byl ten, že jsem jeden den koupil za 78, potom přišlo oznámení o akvizici, a já měl nastavenej pokyn na 70, mrcha jedna spadla někam ještě ten den k 66, takže pecková zkušenost hned do začátku, nicméně, těj mám abbvie okolo 18 % v plusu... hezky se na to kouká, mám plnou pozici takže příkupy budu řešit až později... zato T mě docela štve, tam mám půlku pozice na 35 a ono je to dneska tak vysoko :D
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Martin » 14 lis 2019 11:21

VSbrok píše:
14 lis 2019 08:55
Já v 2008 akorát řešil vlastní bydlení, takže na investování nebylo ani pomyšlení, ale zas jsem koupil byt za super levnou cenu :D
Když nám teď při refinancování udělala banka odhad, tak se mi málem podlomily kolena, když jsem viděl tu částku :O
My ve 2010 koupili pozemek, já pak po práci mezi službami měl dny volna, vlítnul do montérek a postavil si z 95% barák sám. Záda, tělo, hlava záhul jako blázen, ale máme to, manželka je super, pomáhala mi. Naštěstí jsme bez hypotéku, úvěrů atd., takže v tomhle jsme klidnější.
Po dostavění jsem furt hledal metody, jak naložit s penězi, samo dáváme do věcí okolo baráku a už šetříme holkám na byty (naštěstí jsou 13 a 6, tak máme času habaděj), jsem rád, že jsem nakonec skončil u akcií. Můžu si vybírat sám co chci. Mohl bych dávat do akcií víc, ale je furt tolik věcí, kde peníze mizí...
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 14 lis 2019 13:28

Tak to jsi Martine šťastný člověk. Mít dneska barák či byt bez hypo je sakra dobrej výkon. Až vyrostu chci být jako ty :-D

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Martin » 14 lis 2019 14:52

Ondřej píše:
14 lis 2019 13:28
Tak to jsi Martine šťastný člověk. Mít dneska barák či byt bez hypo je sakra dobrej výkon. Až vyrostu chci být jako ty :-D
Jen nebud jako ja....moje manzelka ma svatozar😁
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2019 15:33

Martine: tak to super!!! Bez hypo je dnes u mladých, no i starších, málo kdo ... jsem mooooc zvědav jak to bude za 4 až 5 let až skončí fixy a přitom vyleti úroky přes 4%, to bude najednou volných bytů ke koupi :D

Jo ten pocit mám taky, ale člověk potřebuje tak dělat něco jinýho ...

Snad bude zas Vánoční výprodej, $$$ nachystány, letos podstatně vic jak loni, tak snad....
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bulinak » 14 lis 2019 21:43

MartinD: tak to ses mladas, zavidim (to brzké prozření) a složené úročení... Já oslavim za pár dní 35, třetí dítě na cestě, hypo na 5let (byt za 1,3M).
VSbrok: můžeš ho vytrejdovat (byt) :lol:
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 16 lis 2019 18:20

taková otázka, dá se na P2P koukat jako na krátkodobou investici ? Akcie, alespoň tedy v našem podání, jsou jednoznačně dlouhodobá záležitost s horizontem nejlépe věčně... jsou ale také v podstatě "nejrizikovější", tu rizikovost kromě všeho jiného reguluje ale to, že je držíme dlouhodobě a celkově jde trend nahoru... jak je to s P2P ? Jsou rizikovější než akcie is Buy-back garancí ? Dnes jsem si udělal účet na Mintosu s tím, že si tam budu trochu hrát (první vklad 1000 korun), po nastavení kritérií (buy-bayk, firmy s ratingem A- až A+, doba splatnosti nejdéle 12 měsíců) mi to tam vyhodilo půjčky s úrokem nejvýše 9,5 %, dá se tedy říct že P2P, když se na to jde trochu bezpečně, asi nižší výnos než akcie... jak to tedy je ? dokáže to někdo z vás rozseknout jestli jsou P2P krátkodobá alternativa k akciím ?

EDIT: ještě jeden parametr byl půjčky pouze v eurech
EDIT: samozřejmě ve smyslu, jestli je tahle alternativa stejná bezpečná/riziková jako DGI
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Tomis
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 28 říj 2019 11:17

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Tomis » 16 lis 2019 19:03

MartinD píše:
16 lis 2019 18:20
taková otázka, dá se na P2P koukat jako na krátkodobou investici ? Akcie, alespoň tedy v našem podání, jsou jednoznačně dlouhodobá záležitost s horizontem nejlépe věčně... jsou ale také v podstatě "nejrizikovější", tu rizikovost kromě všeho jiného reguluje ale to, že je držíme dlouhodobě a celkově jde trend nahoru... jak je to s P2P ? Jsou rizikovější než akcie is Buy-back garancí ? Dnes jsem si udělal účet na Mintosu s tím, že si tam budu trochu hrát (první vklad 1000 korun), po nastavení kritérií (buy-bayk, firmy s ratingem A- až A+, doba splatnosti nejdéle 12 měsíců) mi to tam vyhodilo půjčky s úrokem nejvýše 9,5 %, dá se tedy říct že P2P, když se na to jde trochu bezpečně, asi nižší výnos než akcie... jak to tedy je ? dokáže to někdo z vás rozseknout jestli jsou P2P krátkodobá alternativa k akciím ?

EDIT: ještě jeden parametr byl půjčky pouze v eurech
Na Mintosu investuji 3 roky. Spolu s mintosem jsem do letosniho roku aktivne investoval na na dalsich 3 zahranicnich platformach (viventor, saving stream (nyni Lendy), Twino). I kdyz aktivne asi neni vhodne slovo :) Nastavil jsem auto-invest a nechal zit svym zivotem :) Pred mesicem jsem se rozhodl, ze ponecham pouze Mintos, ktery je ze vsech zminovanych co do poctu nabidek nejvetsi. Chtel jsem postupne vse prevest na Mintos. Ale neudelam to. Na Mintosu ponecham stavajici penize a za zbytek pouziju na nakup akcii.

Lendy krachlo kompletne pred nekolika mesici. Zablokovali vyber hotovosti. Spravu prevzal likvidator a nyni se snazi postupne resit jednotlive uvery. Uvizlo mi tam asi jne 100 GB, nastesti. Twino a Viventor naprosto OK po celou dobu.

P2P jsou relativne nova zalezitost. Nikdo nevi, co prijde s pripadnou vetsi krizi. Bohuzel uz nyni se objevuji prvni problemy, kdy na minstosu v relativne kratke dobe krachli 3 poskytovatele uveru (sice s nizkym ratingem, ale i tak). BBG (buy back garance) je fajn vec, dokud nekrachne poskytovatel pujcek. Pak ti je BBG k nicemu.

Na druhou stranu, pises, ze pujdes do A+, A- spolecnosti. Problemy by mely byt tedy minimalni.

Co se P2P investic obecne - tak vyborne je https://www.p2pforum.cz. Lidi jsou tam ochotni a napomocni. Urcite si to tam projdi, k Mintosu je hromada informaci. Dobra je taky stranka https://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/, kde mas jejich pohled na rating spolecnosti pujcujich na Mintosu.

Za ty 3 roky jsem byl urokove kolem 11%. A to jsem se tomu vubec nevenoval, vse nechal na nastavenem autoinvestu. S nejakym casem navic bych se dostal vyse.

Ale jak uz jsem zminil, obavam se toho co s P2P trhem udela vetsi krize. Proto to pozastaveni dalsich investic.

Neodpovedel jsem ti sice jak to je s rizikovosti vuci akciim. Coz ani nedokazu. Ale treba tu zaznelo neco, co jsi nevedel a bude ti to aspon trochu uzitecne :)
ABBV, MO, T, XOM, RDSB, SKT, MMM, CSCO

Odpovědět