Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 21:07

chápu všechno, samé dobré odpovědi... pořád ale nezazněla jedna...

Jaký je tedy rozdíl v tom, když část portfolia prodám nebo když mi firmy vyplatí dividendy ?

Pokaždé hodnota firem klesna ze 100 na 96... a pak děj se vůle boží, snad se zase vrátí a ještě o něco víc... tím pádem i u DGI záleží na tom, aby hodnota portfolia rostla, protože něco tu vyplacenou dividendu musí nahradit, tedy růst ceny akcie...

Neochuzuji se tím o tituly, které například dividendu nevyplácejí, na druhou stranu jedou nahoru jak o závod ?
Protože z toho, co jsem pochopil, tak když je krize a já tu dividendu dostanu, je to stejné jako kdybych prodal... v podstatě za horší cenu (jinak řečeno, v obou případech vytahuji peníze z portfolia, někdy za lepší, a v krizi za horší cenu, ať už odprodejem či dividendou)

Výhodu dividend vidím v tom, že peníze potom můžu alokovat jinam, že firmy co dividendu vyplácejí jsou asi podstatně stabilnější a podle článků i o něco málo výnosnější, a výplata dividendy je plánovaná, takže se dá nějak počítat co bude a nebude + nám, jako malým investorům se nestane, že by najednou akcie "došly"...

Jinak mi to stále hlodá...

Akcie chci nadále vybírat sám, baví mě se v tom šťourat, alespoň tak, jak zatím umím, vzhledem k výberu vysoký (VŠ Ekonomická) se v tom pravděpodobně budu šťourat ještě mnohem hlouběji...

Řekl bych, že když status quo dostane jeden dloubanec, taky to neuškodí... třeba na něco přijdeme, debata je vítána :D
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 26 srp 2019 21:28

Ono zjistíš že na VŠ tě moc nenaučí pokud se nebudeš zajímat sám :D

rozdíl ztratíš podíl na hodnotě majetku, pokud prodáš třeba...

Položim otázku v čem je lepší např. Amazon než Microsoft? podobně velké společnosti ale investoval by jsi do nich i za předpokladu, že jsi doufal že cena jestě stoupne? vsadil bych se, že pokud máš trochu rozumu amazon by jsi si nikdy nevybral.

Společnosti co nevyplací dividendu často mají problémy se ziskovostí jako zmíněný Amazon.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 21:42

podíl na hodnotě majetku sice ztratíš... záleží ale na tom ? jasně, pocitově, ale záleží na tom ? investor, který má 10 000 USD v jedné akcii, má reálně podíl na společnosti 0,000něco...

Na druhou stranu to ber takto, společnost, která dividendu nevyplácí, jí nejspíše někam investuje = více se rozvíjí...

Souhlasím s tím, že jakmile chce člověk do důchodu, je rozhodně lepší dividenda, už jenom z toho důvodu že se pojí s větši stabilitou... ale v akumulační fázi ? tedy dokud všechno reinvestujete, jde o to, aby portfolio narostlo co nejvíce...
Jak řekl kolega nademnou, pokud jsem tam narval 5 mega, a nakonec mi z toho zůstane 2 mega který vyplácejí dividendu, asi nebudu úplně šťastnej ne ? takže o ten růst jde na začátku (myšleno do důchodu) především, nebo se pletu ?
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 26 srp 2019 22:21

Pokud mám akcie za pět mega, které mi vyplácejí na dividendě mega a následně po poklesu trhu mají hodnotu dvě mega a vyplácejí mi na dividendě mega a sto tisíc trápí mě to?🤔 Nevím ale asi ne. Samozřejmě to říkám teď realita může být jiná ale když na to budu předem připravený psychicky to snad zvládnu.
O té hodnotě co by řečeno nejde o to jakou hodnotu firmy vlastníš v porovnání k tržní hodnotě ale kolik ti zbude. Přeci jen máš nějaký počet akcií a ten je vyčerpatelný a pokud by jsi chtěl odprodávat stále za stejnou cenu byl by to pokaždé jiný počet akcií a tvůj případ počítá s ideálem a to, že vždy cena poroste a ty budeš muset odprodávat pokaždé menší počet akcií, ale jednou k té nule stejně dojdeš. Já jakožto dividendový investor budu držet stále stejně a díky růstu dividendy pobírat více cashe. To jen tak na rychlo na mobilu z postele. Dobrou noc

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 22:51

samozřejmě že netrápí, ale potom to netrápí ani někoho kdo by akcie prodával ne ?

Pro ilustraci řekněme že A, ty máš dgi portfoli 2 mil. a on B, S&P 500 index o hodnotě 2 mega

Pokud se shodneme na tom, že když firma vyplatí dividendu, tak to znamená že jí ubyl cash tedy její hodnota jako celku klesla, o to se automaticky její cena srazí... jako nahoře, firma má hodnotu 80 a cash 20 = 100 mínus dividenda 4, tedy ubyde cash... firma má hodnotu 96 a ty máš na účtu + 4

tedy

Ačku přijde dividenda, a hodnota portfolia klesna o milion, konečný výsledek z 2 milionů je tedy 1 milion akcií a 1 milion v dividendě

Bečko prodá 1 milion z hodnoty indexu, konečný výsledek ze 2 milionů je tedy 1 milion indexu a jeden milion cash

k tomuhle se snažím dopracovat, jestli je to alespoň teoreticky správně
Samozřejmě že po exu cena jde většinou nahoru, nicméně stejně tak se může stát že půjde dolů nebo vpravo

Když jde ale nahoru, je to ten růst který doplní díru po dividendě... v tom případě je dividenda pouze jiná forma toho, jak vybrat peníze z portfolia... dividenda není jako úrok v bance, spíše by fungovala jako výběr hotovosti a úrok by bylo až následné zhodnocení... pokud by fungovala jako úrok, tak by po exu cena akcie fungovala jako v každý jiný den na základě nabídky a poptávky... po exu je ale akcie technicky snížena většinou o stejnou hodnotu, jako byla vyplacená na dividendě... co se nádledně děje v premarketu je věc druhá, to už je ale zase normální obchodování
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 26 srp 2019 22:54

MartinD píše:
26 srp 2019 21:07
chápu všechno, samé dobré odpovědi... pořád ale nezazněla jedna...

Jaký je tedy rozdíl v tom, když část portfolia prodám nebo když mi firmy vyplatí dividendy ?

Pokaždé hodnota firem klesna ze 100 na 96... a pak děj se vůle boží, snad se zase vrátí a ještě o něco víc... tím pádem i u DGI záleží na tom, aby hodnota portfolia rostla, protože něco tu vyplacenou dividendu musí nahradit, tedy růst ceny akcie...

Neochuzuji se tím o tituly, které například dividendu nevyplácejí, na druhou stranu jedou nahoru jak o závod ?
Rozdíl mezi výplatou dividendy a prodejem části akcií je v principu nulový (kromě daní). Pokud věříš, že třeba amazon poroste dál a dál v ceně, můžeš si namísto dividendy každý kvartál kousek odprodat (čistě technicky - pokud těch akcií máš trochu víc, aspoň stovky kusů).

Možná je dobré zdůraznit, že každý na trhu má nějakou strategii a tady se setkáváš s lidmi, kteří preferují nákupy kvalitních akcií a inkasování dividend (už ten pojem kvalitní akcie je hoooodně složitý). Proč to dělají, kolik je v tom racionality a kolik třeba pocitů, to by bylo na dlouhou diskuzi - mají pocit, že je to tak vhodné pro jejich úmysly, pro jejich psychiku, atd.

Zkus si přečíst nějakou knížku, která se zaměřuje na teorii řízení portfolia, aktivní investování. Půjde ti z toho hlava kolem a za 10 let úspěchů a proher už budeš vědět, proč se k nám (ne)připojit. Dobře vím, o čem píšu 8-)

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 23:09

děkuji, jsem rád že jsi řekl, že alespoň teoreticky je to správně :D dostalo se mi zadostiučinění že alespoň něco chápu a jsem spokojený

DGI se mi líbí už jenom z toho důvodu, že firmy stylu JNJ, PG, XOM atd. prostě kolosy... nikam nepůjdou, stabilně porostou s menší volatilitou a řekl bych že jsou to většinou velmi jednoduché firmy na pochopení toho, co vlastně dělají... je velká pravděpodobnost, že tu budou i za 20 let a budou ještě větší... tedy samé plusy, no ne ? a zatím pro mě bude rozhodně jednodušší rozebírat firmy tohoto stylu než růstové akcie, které můžou dost dobře jet jenom a pouze na trendu...
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 26 srp 2019 23:24

Tyto kolosy jsou ovšem často drahé za vysoké násobky P/E (20 a víc), je potřeba dost čekat na slevy.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 23:26

dividendových aristokratů je něco přes 50... z toho se snad skoro vždy něco najde co se dá koupit, nebo ne ? případně se počká nějaký ten měsíc :D
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bigusdykus » 26 srp 2019 23:30

Neochuzuji se tím o tituly, které například dividendu nevyplácejí, na druhou stranu jedou nahoru jak o závod ?
Jsou tituly defenzivní a růstové.
Obvyklá poučka na školeních je držet 30% v defenzivních, 30% v růstových a zbytek hotovost.
Někdo to střídá s dluhopisama.

Příjemná knížka na toto téma je "Never buy another stock again".
než růstové akcie, které můžou dost dobře jet jenom a pouze na trendu...
Růstové akcie jedou na inovativních výrobcích.
Např. Microsoft byl dlouhodobě brán jako stabilní nudná firma. Než přišli nedávno s novým obchodním modelem.
Společnosti co nevyplací dividendu často mají problémy se ziskovostí jako zmíněný Amazon.
Apple vyplácí dividendu od roku 2012. Znamená to tedy že to byla firma nehodná nákupu?
Upřímně - pokud by se vrátil čas, opravdu byste si Amazon před 10 lety nekoupili?
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Odpovědět