Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Vita
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 07 led 2019 17:15

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Vita » 25 srp 2019 14:01

V Německu by měli od roku 2021 zrušit solidární daň 5,5%, takže i zdanění dividend by se melo o tuto částku snížit.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 12:32

Jelikož mám teď spoustu času, přemýšlím nad jednou věci...

Celá komunita redditu stojí za tím, že nejlepší co může člověk udělat je nakoupit nějaké ETF které sleduje
S&P 500 a yapomenout na to... jak si meziročně, tedy, o kolik % se zvedla hodnota vašeho portfolia, ať mám nějaké porovnání ?

Dále si reddit stojí také zatím, že když firma vyplatí dividendu, tak se její hodnota sníží, takže jsme v podstatě zase na 0... s tím si nevím rady, je to pravda, když firma 100 vyplatí dividendu 4, tak hodnota firmy už je jenom 96... proč se já soustředím na dividendu ? no, abych nemusel prodávat se ztrátou a abych mohl dividendu investovat například do jiných titulů... dále je to podstatně stabilnější věc, než kdybych musel každoročně v sůchodu prodávat 4 % portfolia s tím, že nevím jaká bude jeho hodnota...

Staráte se o to, jestli jste překonali S&P se svým portfoliem nebo ne ? Uznávám, že vzhledem k našemu cíli, kterým je stabilní přísun peněz který pokryje naše náklady, je celková hodnota portfolia naprosto k ničemu...

na druhou stranu...

pokud by vaše akcie nerostly, a vy jste jenom vybírali dividendu a tu reinvestovali, vaše portfolio bude mít stále stejnou hodnotu... takže o ten růst nám jde velmi, růst v podstatě doplňuje díru kterou udělalo vyplacení dividendy... chápu správně ?

Prostě mi v hlavě hlodá červíček, jestli bychom na tom nebyli lépe, pokud bychom pouze indexovali a vdůchodu odprodávali část portfolia... koneckoncům, když mám 100 a vyberu 4, tak už mám jenom 96
(-4 %), když hodnota klesne na 40 a vyberu 4, hodnota klesne o 10 %....

Když firma 100 vyplatí dividendu 4, hodnota klesne o 4 %, když firma klesne na 40 a vyplatí dividendu 4, hodnota klesne o 10 %

Jak to tedy je proboha, ať můžu zase v klidu spát :D
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 26 srp 2019 12:53

Je pravda, že pro plno lidí, kteří nezvládnou akciovou analýzu, je indexová akcie to nejlepší možné řešení.


Někdo kdo se ji věnuje může dosáhnout daleko lepších výsledků než index, viz Buffet, Graham atd.

Když firma vyplatí dividendu, sniží si cashflow, což je pro ni defakto dobře, jelikož žádná společnost nedokáže do nekonečna lineárně efektivně ty peníze investovat. A místo aby takle zustavaly ležet nebo je enefektivně investovat, je lepší kdy vlastník, tedy my rozhodne, že si chce rozhodovat o penězích sám.

Osobně si porfolio srovnávám s DJI, ale ne že by mě to nějak zajmalo. Spíš pro zajímavost. Mám nějaký vlastní cíl a na něj cílím, ne na překonání indexu.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 26 srp 2019 13:43

Chce se mi říct mazej makat a nebudeš studovat hlouposti :-D

Samozřejmě že pro líného tvora je lepší kupovat celý index a neřešit to. Ovšem tak ho nikdy nepřekonáš, budeš nakupovat de facto i předražené nevýkonné firmy, ale proti gustu.

Neporovnávám své portfólio s ničím a netrápím se tím. Za tu dobu jen vím, že jsem v plusu 20% což je prd. Ono totiž každý nový nákup to sráží směrem dolů a bez těch nových nákupů to nesleduji.

Co se týká těch poklesů hodnoty nikdy jsem nad tím takto neuvažoval a neřekl bych že je to tak jednoduché. Ovšem pokud to vezmeme jak píšeš tak asi ano. Firma vyplatí dividendu z hotovosti, takže jí má potom méně. Jenže když tu hotovost bude schraňovat na účtu co pak sní? Jako příklad mě napadá třeba APPLE?

Za další k čemu je mi nějaká hodnota, která je pomíjivá a během krize se mi může propadnou na polovinu i když firma žádnou dividendu nevyplácí. Za to cash na účtu mi nevezmou a já sám si rozhodnu co s ním.

Když už index tak třeba právě aristokratů, který dle grafu, který jsme nejednou publikovali v článcích, překonal S&P.

EDIT: u toho applu to myslím samozřejmě před tím než divi vyplácet začal.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 26 srp 2019 13:46

děkuji velmi pánové :)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 26 srp 2019 15:16

MartinD: samé těžké otázky...

Když vyplatíš dividendu, tak se samozřejmě hodnota akcie sníží. Na druhou stranu hodnota akcie průběžně roste, jak firma vydělává (EPS). Pro představu - je to podobně jako úročený vklad - denně ti nabíhá drobný úrok a jednou za kvartál část toho úroku vybereš.

Investice do indexu rozhodně není špatná, i Buffett ji doporučuje těm, kdo se nechtějí aktivně o investování zajímat.

Porovnávat výnosnost s indexem je ošidné, protože my nakupujeme akcie s výrazně vyšším dividendovým indexem, než je průměrný dividendový výnos indexů. Tedy i naše akcie průměrně rostou o něco pomaleji než index.

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bigusdykus » 26 srp 2019 18:26

Staráte se o to, jestli jste překonali S&P se svým portfoliem
Samozřejmě. Je to dobrý ukazatel mých chyb v portfoliu.
... je celková hodnota portfolia naprosto k ničemu...
Ale no tak. Takže když do portfolia postupně nainvestuješ 5mil, na divi dostaneš souhrnně vyplaceno 1mil a v době odchodu do penze bude hodnota portfolia 2mil, tak je ti to jedno?
protože my nakupujeme akcie s výrazně vyšším dividendovým indexem, než je průměrný dividendový výnos indexů. Tedy i naše akcie průměrně rostou o něco pomaleji než index.
Tak proč se neporovnat s některým z dividendových ETF?
https://www.thebalance.com/best-dividend-etfs-4139756
Naposledy upravil(a) bigusdykus dne 26 srp 2019 18:29, celkem upraveno 1 x.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od slon » 26 srp 2019 18:28

docela by mě zajímalo jakým způsobem to s tím indexem (SP či DJI) srovnáváte, že bych si to porovnal :)

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bigusdykus » 26 srp 2019 18:42

Lynx/IB ti to uělá automaticky, ať už v náhledu (grafu) portfolia, nebo v tom velkém PDF, které se tam dá vyrobit.

Např takto (pak jsou tam i porovnání mezi sektory apod)
2019-08-26_18-37-39.png
2019-08-26_18-44-38.png
2019-08-26_18-44-38.png (85.8 KiB) Zobrazeno 2522 x
2019-08-26_18-46-11.png
2019-08-26_18-46-11.png (30.24 KiB) Zobrazeno 2517 x
Takže například, pokud bych se v červnu vykašlal na svoje rozumy a koupil index SP500, byl bych na tom zhruba o 4-5% lépe.
Nebo jsem měl vše dát na začátku do AT&T, vykašlat se na diversifikaci a překonal bych index.
Nebo také mohu věřit tomu, že moje tituly získají na síle v dalších letech.
Naposledy upravil(a) bigusdykus dne 26 srp 2019 19:18, celkem upraveno 1 x.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 26 srp 2019 19:03

MartinD píše:
26 srp 2019 12:32
S&P 500 a yapomenout na to... jak si meziročně, tedy, o kolik % se zvedla hodnota vašeho portfolia, ať mám nějaké porovnání ?

... když firma vyplatí dividendu, tak se její hodnota sníží, takže jsme v podstatě zase na 0 ...

Staráte se o to, jestli jste překonali S&P se svým portfoliem nebo ne?

pokud by vaše akcie nerostly, a vy jste jenom vybírali dividendu a tu reinvestovali, vaše portfolio bude mít stále stejnou hodnotu... takže o ten růst nám jde velmi, růst v podstatě doplňuje díru kterou udělalo vyplacení dividendy... chápu správně ?
V jakémkoliv indexu najdeš dobré a špatné firmy, jde jen o to jak moc se zakladatel snažil při výběru, SP500 je jeden z lepší, protože jsou povětšinou dost dobré firmy, jenže momentálně je většina předražená, takže divi výnos je mizerný :idea:
To už je lepší si projít všech těch 500 firem a vybrat jen ty nejvýnosnější a budeš na tom líp ;)

Cena akcie samozřejmě musí o vyplacenou dividendu klesnou, protože z pohledu hodnoty firmy vyplacením divi hodnota klesne, ale ono když se podíváš na cenu den dva před ex-divi, tak uvidíš, že cena vždy vzrostla, takže zas až tak to úplně není pravda, že by cena o tolik klesla.
Pokud je to dobrá firma, tak cena spadne po otevření trhu v ex-divi den a ve valné většině do konce ex-divi je nastejno nebo výš ... pokud do toho teda nehodí Trump vidle :?

Porovnávám s SP v Lynx Accountu, když se občas nudím a nevím co bych dělal :lol: jinak mě to fakt nezajímá.
Já porovnávám meziročně měsíce / půlroky / roky ... tedy zajímá mě zda v lednu 2019 jsem dostal stejně/více/méně než v lednu 2018, TO JE to HLAVNÍ co mě zajímá :!:

Motáš do toho složené úročení a do toho se mi fakt pouštět nechce, to je na dlouhou debatu s nejistým výsledkem 8-) :mrgreen:

Za sebe říkám: já jsem v kumulační fázi, tedy investuji volné "zbytečné" finance a snažím se abych do důchodu nemusel až v 70ti / 80ti ... esli se toho vůbec dožiju a pak mohl ptf odházat dětem ... aby nemuseli dřít tak jako já :idea:
Nechci, nepředpokládám, doufám, že na vložené peníze (principal) nebudu muset šahat a časem začnu vybírat obdržené dividendy a jezdit za ně na dovolenou :D ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět