Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 31 črc 2022 14:15

Victor Nettoyeur píše:
30 črc 2022 20:34
Tak ty tovarny se chystaji stavit TSMC i obe zminovane firmy a predpokladam, ze kdyz do toho maji v planu nalit v prubehu par let 50-100 mld, tak tu poptavku maji alespon trosku odhadnutou ne?;)
Temer kazda firma si stezuje na dodavatelske retezce, to ze si tento segment prochazi cyklicnosti uz nemusi byt uplne pravda, protoze za 5-10 let tu bude svet potrebovat mnohem vice procesoru a pameti nez dneska a pro tyto ucely maji ty nove fabriky slouzit.
A Pavel zase předpokládal, že když AT&T udělalo akvizice za desítky miliard, že to mají odhadnuté a spočítané a ví co dělají. A víme, jak to dopadlo.

Intel neodhadl ani poptávku za letošní rok v jejich guidance na začátku roku a sekl se o desítky procent. Tedy si nedělám iluze, že to mají odhadnuté za 5 let správně. A nejsou sami viz Wallmart, Target, Samsung a mnoho dalších.

Že bude svět potřebovat více procesorů za 5-10 let má naprosto nulovou vypovídající hodnotu o čemkoliv. Svět potřeboval více uhlí i ropy každý rok, přesto to byla investice k ničemu. Stejně tak USA potřebovalo více domovů pro seniory, přesto jejich výrazné přebudování vytvořilo převis nabídky a mají teď velké potíže se stagnací i přes růst populace v důchodu. Sám jsi napsal, že každý teď plánuje postavit nové továrny v reakci na nedostatek čipů a v kombinaci s hlubokou recesí to může velice snadno vyústit v převis nabídky v budoucích letech. Jednou cyklické odvětví bude nejspíše cyklické navždy. Lidé prostě nové PC a mobily nekupují, když nemají na nájem či jídlo a dostanou padáka z práce.

A naopak v cigaretovém průmyslu po desetiletí upadá poptávka, přesto je Altria spolu s Berkshire nejvýnosnější akcie v historii USA.

Jinak jasně jsem psal, že Intel byla hodnotová past poslední 2 roky, což je jasně daný a nezvratný fakt. Nic jsem nepsal o budoucích letech, naopak jsem psal, že se uvidí, za jak dlouho se jim to podaří otočit. Pak je ale na zváženou, proč čekat 5 let na výsledek, když mohu dnes koupit firmu, která není v problémech a nemusím doufat v obrat upadající firmy.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 31 črc 2022 18:55

Mozna se budes divit, ale ono chvili trva nez se takova fabrika postavi a doda se tam vybaveni od ASML, ktere ma vyblokovane kapacity na nekolik let. To ze se v recesi bude kupovat mene mobilu/PC je docela mozne, ale to dela zhruba polovinu prijmu INTC, zbytek je vybaveni pro cloudove farmy, AI, automotive, IoT, buduji fabs pro zakazkovou vyrobu jako ma TSMC, takze se tam bude delat co je a bude potreba pro preziti moderni civilizace, vznikaji zcela nove odvetvi jako EV, mining (ASICs). Nejvice tam uz nekolik let roste Mobileye, kterou tedkom hodlaji oddelit mimo, protoze tam lidi jako ty asi nevidi tu pridanou hodnotu.
Kvalitni firmy, ktere nemaji zadne problemy jsou levne jen zridka, takze je mnohem pravdepodobnejsi ze narazis na nejaky turnaround nez ze si znovu koupis AMZN s 90% slevou uprostred rustu.
Btw nevim jestli si zaregistroval energetickou krizi a to, ze treba Shell co si ho loni odepisoval vydelal nejvice za cca 15let? Jestli ale vis jaka bude cena ropy za rok a na jak dlouho to zase budou pripadne mrtve prachy, tak mi dej vedet (mozna se muzes zminit i Buffettovi, kterej cpe hromadu svych volnych penez do OXY a CVX;)

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 01 srp 2022 09:39

To co pise czhunter me dava smysl. Drzet Intel je jako cekat na pritazlivou fetacku, jestli se da dohromady, kdyz kolem beha x jiych solidnich bab. A ted kvartalne zjistis, ze do toho jeste vice spadla :D Nejradsi bych tu pozici zlikvidoval, neni to hrac jako Apple, kolem ktereho se toci trh..

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od JardaBr » 01 srp 2022 16:30

no tyvl to je přirovnání :mrgreen: ale dobrý, mě se líbí :D

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 01 srp 2022 16:56

2Marek: pobavilo, diky:) S tim co tvrdi czhunter take do jiste miry souhlasim, aktualni situace INTC neni vubec dobra, ale to nebyla ani s Apple ktery pred rokem 2000 malem zkrachoval a nekolikrat jeho akcie spadly o vic jak 50%. Jak dnes dopadl ten, kdo nakupoval v dobe, kdy jim nikdo neveril muzeme vsichni videt.
Netvrdim, ze je to pripad INTC, ale levnych akcii, ktere maji skvelou budoucnost je dost poskrovnu a komu se zda 5 let cekani na vysledek investice moc tak at se radeji diva jinde.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 01 srp 2022 20:46

Jo Marek to řekl trefně a vtipně. Přesně tak to je.

Je medvědí trh a levných akcií s dobrou budoucností jsou desítky (stovky včetně small cap) jen v USA. Stačí sledovat Chucka a ten dává desítky tipů na skvělé firmy. Nedává tedy tipy co kupovat, ale tipy na akcie, které stojí za bližší průzkum. Pak je rozhodnutí na každém. Stačí sledovat jeho Youtube kanál Fastgraphs a watchlist bude vždy plný. Také web Simplysafedividends.com krásně ukazuje eventuelně podhodnocené akcie mimo jiné z řad aristokratů podle porovnání aktuálního dividendového výnosu s průměrem za 5 let. Také skvělý zdroj tipů pro watchlist a bližší průzkum. A má to free trial zatím bez nutnosti platební karty.

Ano úspěšný turnaround může být velice výdělečný, ale zase si vem Buffetta. Mohl 10 let čekat na otočení IBM a místo toho se firmy zbavil a koupil jinou podhodnocenou firmu Apple a vydělal na tom balík, zatímco obrat u IBM doteď nepřišel.

Jinak Fastgraphs vetšinou aktualizuje data do druhého dne, takže už je nový graf Intelu a je to teda katastrofa. Propad EPS pro rok 2022 se odhaduje na 58% a to na úroveň roku 2011. Cena Intelu dlouhodobě sleduje PE 12 a to by dnes odpovídalo férové ceně akcie $27. Na druhou stranu trh má většinou tendenci tyto velké a pravděpodobně jednorázové propady fundamentů překonat a tolik se nepropadnout, tedy neříkám, že až tam to spadne. Podle aktualizovaných odhadů analytiků pro rok 2023 je férová cena pro rok 2023 $32 a pro rok 2024 pak $37.

Graf Intelu taky krásně ukazuje, jak předraženost akcií vede k mrtvým dekádám pro akcionáře. Kdo přeplatil v roce 2000, tak do dnes je s bídou na nule.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 01 srp 2022 21:05

czhunter píše:
01 srp 2022 20:46
Cena Intelu dlouhodobě sleduje PE 12 a to by dnes odpovídalo férové ceně akcie $27. Na druhou stranu trh má většinou tendenci tyto velké a pravděpodobně jednorázové propady fundamentů překonat a tolik se nepropadnout, tedy neříkám, že až tam to spadne. Podle aktualizovaných odhadů analytiků pro rok 2023 je férová cena pro rok 2023 $32 a pro rok 2024 pak $37.

Graf Intelu taky krásně ukazuje, jak předraženost akcií vede k mrtvým dekádám pro akcionáře. Kdo přeplatil v roce 2000, tak do dnes je s bídou na nule.
Ja tam vidim PE17 (asi tam je za poslednich 5-10 let mnohem mensi), prumerny rust 8% takze s letosnim PE 8, FPE 12 to neni porad nic predrazeneho...nevim kolik bylo PE v 2000, ale tehdy nebyly dobre ceny vseobecne. Ja jsem to kupoval 2020 kolem 60usd a jsem si docela jisty ze to bylo urcite pod PE15.
Ja se divam na tech cca 5 let dopredu, kdy uz pravdepodobne budou mit hotove vechny ty fabs co maji aktualne naplanovane a pokud pripadne mame vrchol jenoho cyklu za sebou, tak po recesi zacne dalsi a ta doba se bude imo zkracovat. Technologicky se chystaji dotahnout na Samsung a snizit naskok TSMC, pokud se to nepovede, nebranim se to prodat (jako jsem se zbavil IBM a vzal misto nej na cloud Google, BABA, Tencent).
Na ytb fastgraphs koukam pravidelne, spoustu veci uz mam nakoupene jeste nez jsem ho objevil a aktulane pokukuji po financnim sektoru, kde jeste muze byt ale docela brzo. Libi se mi i ten BLK ktery si resil, pripadne BX, mam neco malo v BAM. Pockam si az jak skonci aktualni vysledkova sezona a jak to bude koncem roku s inflaci.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 01 srp 2022 21:39

PE v roce 2002 (začátek grafu) na konci medvědího trhu bylo stále 60. Tedy v roce 2000 to muselo být nad 100. Ano jak píšeš, od roku 2009 již Intel sleduje PE 12 a prodává se tak s trvalou slevou a je to na grafu vidět, protože ta oranžová čára je PE 15 a je to pod ní skoro celou dobu od toho roku 2009.

$60 v roce 2020 bylo PE 11,9.

Ještě k předešlému příspěvku.
Mozna se budes divit, ale ono chvili trva nez se takova fabrika postavi
Divit se nebudu, vím to velice dobře. Jde až o 5 let. Rád koukám na dokumenty na Youtube a tak jsem docela obeznámený s mnoha věcmi.
Kvalitni firmy, ktere nemaji zadne problemy jsou levne jen zridka
Naštěstí mají firmy problém téměř nepřetržitě, tedy stále je něco ke koupi ve slevě. Třeba opiová krize před pár lety zlevnila celý zdravotnický sektor a přinesla neskutečné příležitosti. CVS, McKesson, AmerisourceBergen, Bristol-Myers Squibb a Merck mi vydělali velký balík v desítkách procent. Pak přišel medvědí trh v tabákovém průmyslu a to mi přineslo 20-30% roční výnos poslední 3 roky u Imperial Brands, PM, British Tobacco i Altria. A to bez započtení reinvestic 8-10% yieldu. Covid přinesl velký propad u zdrarvotních pojišťoven a zdvojnásobil mi investici u Unum Group i Prudential. Rok 2022 zase přinesl pesimismus u fintech firem Fiserv, Global Payments, atd, které měli 20%+ výnosy po desetiletí a i přes propady cen akcií jim EPS roste nad 20% letos.
Btw nevim jestli si zaregistroval energetickou krizi a to, ze treba Shell co si ho loni odepisoval vydelal nejvice za cca 15let? Jestli ale vis jaka bude cena ropy za rok a na jak dlouho to zase budou pripadne mrtve prachy, tak mi dej vedet (mozna se muzes zminit i Buffettovi, kterej cpe hromadu svych volnych penez do OXY a CVX;)
Shell jsem loni neodepisoval. Shell jsem odepisoval od roku 2019, což je Shell stále o 10% dole oproti 2019. A byl Shell před těmi 15 lety dobrá investice? Cena akcie je dnes na stejno, jako před těmi 15 lety. Tak asi ne. Mě nezajímá jeden dobrý rok, který maximálně tak dorovnal zisk, který měla firma před 15 lety a po započtení inflace je tak reálný zisk třeba o polovinu menší. Mě zajímá růst EPS rok za rokem dekádu za dekádou. To je totiž jediný dlouhodobý způsob, jak vydělat u akcie peníze.

Ano Buffett cpe prachy do OXY. Taky má polovinu portfolia v hotovosti a dluhopisech, co platí nula nic. Taky cpal prachy do Kraft Heinz, což se ukázalo jako value trap. Taky koupil aerolinky a se ztrátou prodal. I přesto, že tím porušil svoje vlastní zásady a nikdy je neměl kupovat v první řadě. Logika a selský rozum mi říká, že když firmy jako Shell nedokázali vydělat akcionářům ani korunu po dlouhou dobu v dekádách dominovaných auty se spalovacím motorem, pak se situace těžko otočí, když všechny automobilky dnes oznámily kompletní přechod na EV do 10-15 let. A najednou se nějakým zázrakem z odpadní akcie Shell stane výdělečná, rostoucí necyklická akcie? Dost pochybuji.

Ta energetická krize byla uměle vytvořená masivními stimuly a devalvací měn v reakci na Covid a brzo pomine, jakmile pomine abnormální poptávka těmito vrtulníkovými penězi vytvořená. O tom nemám pochyb. Ropa měla desítky podobných nárůstů a nikdy to nevydrželo.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 02 srp 2022 17:50

czhunter píše:
01 srp 2022 20:46
Je medvědí trh a levných akcií s dobrou budoucností jsou desítky (stovky včetně small cap) jen v USA. Stačí sledovat Chucka a ten dává desítky tipů na skvělé firmy. Nedává tedy tipy co kupovat, ale tipy na akcie, které stojí za bližší průzkum. Pak je rozhodnutí na každém. Stačí sledovat jeho Youtube kanál Fastgraphs a watchlist bude vždy plný.
https://www.youtube.com/watch?v=sjeH6tOOchw here we go...tady mame vsechny tve oblibence, ktere jak jsem pochopil z velke vetsiny vlastni;))

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 06 srp 2022 08:54

Vím, že vlastní IBM již několik let, zbytek nevím, Spíše o nich uvažuje po současných propadech.

Mě se líbí akorát Walgreens, zbytek přeskočím. Mám limit 18 akcií na portfolio, jelikož dle výzkumů cokoliv nad to už nemá efekt na diverzifikaci a jen to zatěžuje sledovat tolik firem a číst tolik výročních zpráv apod. A najít na světě 18 lepších firem než AT&T a spol. je snadné.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět