Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 25 dub 2020 10:42

bulinak píše:
25 dub 2020 10:08
Včera mi přišlo z USA psaní od CSWC ohledně capital gain. To chodí takto běžně?
psaní? jako fyzickej dopis?
Mě přišel dopis z Bermud, to asi na poČtě koukali :D
divný, protože jsem si u Lynx (IB) nastavil, aby mi to posilali emailem...

Capital gain, znamená, že za tuto část loni vyplacené dividendy bude daň nula = vrátí Ti daň.
U nás bohužel daňova NEuznatelné, takže budeš muset příští rok dodanit ... tedy ač je to "daň" za 2019, tak ji dostaneš v 2020 a proto musíš uvést do DAP za rok 2020 = v do konce března 2021.
Takže máš o pár dolarů celý rok navíc ;)


czhunter píše:
25 dub 2020 10:40
Pro ilustraci, jak jsou dnes akcie drahé, tak dnes člověk potřebuje ušetřit 3x tolik peněz, aby mohl vyjít v důchodu z akcií než musel v roce 1980, kdy byly akcie levné a skvělá investice.
Jenže do toho Ti vstupuje jedna postatná věc a tou je pěněžní zásoba, která je dnes úplně, ale úplně na jiné úrovni než v roce 1980 8-)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 25 dub 2020 11:19

czhunter píše:
25 dub 2020 10:40
Pro ilustraci, jak jsou dnes akcie drahé, tak dnes člověk potřebuje ušetřit 3x tolik peněz, aby mohl vyjít v důchodu z akcií než musel v roce 1980, kdy byly akcie levné a skvělá investice.

VSBrock Jenže do toho Ti vstupuje jedna postatná věc a tou je pěněžní zásoba, která je dnes úplně, ale úplně na jiné úrovni než v roce 1980 8-)
Samozřejmě myšleno po očištění o inflaci, ne v nominální hodnotě.

Dále bych rád přidal graf ukazující vývoj úrokových sazeb FEDu od jeho vzniku a ten tedy na století snižujících sazeb neukazuje. Sazby jsou nahoru a pak zase dolů, tak jak dlouhé a krátké dluhové cykly mění svojí fázi a podle inflace. Rekord byl 20% v roce 1980, kdy inflace dosáhla 15% a reálná úroková sazba tedy 5%. Tento graf je také zajímavý tím, že jasně ukazuje, že až na tři recese všechny recese od vzniku FEDu přišli po tom, co FED začal zvyšovat úrokové sazby.

V 80.letech také vláda USA změnila způsob výpočtu inflace a magicky se tak inflace snížila na zlomek. Peněžní zásoba roste v průměru 7% ročně a to je také zhruba reálná výše inflace posledních 20 let.

Obrázek

A kdo ještě pořád nechápe, že dnešní dluhová situace ve světě je neudržitelná, tak přidám graf celkového zadlužení USA, zahrnující vládu, korporace i jednotlivce. Dluh od zrušení zlatého standartu v roce 1971 roste 2x rychleji než HDP, tedy příjmy. A tento jev bude ještě více akcelerovat v blízké budoucnosti kvůli generaci baby boomers odcházejících do důchodu, kdy 2 miliardy lidí z největší a nejbohatší generace v historii dosáhne do roku 2030 důchodového věku a značně jim poklesne příjem, tedy i jejich utrácení a začnou odprodávat nahromaděné akcie a další aktiva. To bude značně deflační tlak na celou ekonomiku i akciový trh. Viz. Japonsko.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Andrej » 22 kvě 2020 07:28

Dúfam, že to tu je správna téma na drobný offtopic. Uvažoval som - skúsenosť z iného fóra, kde sa to celkom chytilo, o live chate na vrchu stránky. Čo si myslíte, bol by o to záujem?, hlavne teda Ondra a VSbrok.
Chat bol úplne hore, hneď pod bannerom, na celú šírku a na nejakú rozumnú výšku aby nezabral veľkú časť obrazovky. Občas je nejaká rýchla drobná otázka, prípadne zaujímavý link alebo čokoľvek iné čo sa priamo nehodí do fóra, tu by na to bola príležitosť.

Je to len nápad, ma zaujíma čo vy na to?
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od bulinak » 22 kvě 2020 14:33

Andrej: když sem chodíš pravidelně a klikneš si na nové příspěvky, tak můžeš prakticky reagovat jako na chat...
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od StanikKolarik » 23 kvě 2020 14:19

vidím to stejně jako bulinak
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od StanikKolarik » 30 čer 2020 15:59

tak jsem to po třech měsících nevydržel a podíval jsem se jak je na tom NYSE:NIO a skoro mne omylo...

v tržním výplachu mi DEGIRO vzalo mých 50 akcií (50 jsem jich prodal dobrovolně už nějaký čas předtím)
moje krásné akcie s průměrnou nákupkou 2,795USD
a prsklo je na trh za 3,375USD (+52EUR poplatku za to že to udělali místo mne)
když jsem dnes viděl těch 7,6USD tak jsem myslel že mne omejou
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 16 črc 2020 14:06

Tak nám to "zlé" stříbro již překonalo 60% nárůst od březnových minim. Jde tak o nejvýkonnější aktivum od března a akciový index S&P 500 překonalo o 200%. V březnu na 11 letém minimu a nejlevnější v lidské historii v poměru ku zlatu bylo životní příležitost k nákupu. Dekáda dividend za 3 měsíce a bez rizika a k tomu dalších 460% potenciál nahoru jen k dosažení férové ceny stříbra. 1000% a více pokud nám zase klekne nějaká velká banka a dluh USA bude opět downgradovaný jako v roce 2009.

Zlato je zase vítěz Year to date s 20% up (40% year to year) a tak již 21 let dominuje nad výnosem nad akciemi a bude nadále, dokud se bude tisknout měna rychleji než toaletní papír. Smíšené portfolio s 10% ve zlatě překonalo výnos portfolia pouze z akcií 18x z posledních 20 let. Přesto to skoro nikdo z retailu stále nechápe. Chytré peníze ano, protože boháči a velké fondy loni nakoupili nejvíce zlata za posledních 50 let a již od roku 2018 se stahují z akcií.

Bohužel pro VSbroka on nezainvestoval, protože za to zlé stříbro by musel zaplatit 0,04% za uskladnění a protože přece co neplatí dividendy, je špatná investice. Gates, Bezos, Musk, Zuckerberg a další by mohli vyprávět. Raději doporučoval Shell, protože oni přece nesnížili dividendu od WW2, tak proč by teď měli. Kompletně ignorující fakta - dividenda placená z dluhu, cena ropy očištěná o inflaci na úrovni někdy před 50 lety (zatímco dividenda od té doby je násobně vyšší), začátek velké hospodářské deprese - největší od 30. let, prodej pouze elektrických vozidel pravděpodobně do roku 2035 a mnoho dalšího)

Místo Shellu zkuste HASI - největší investiční fond do obnovitelných zdrojů na světě s úžasným managementem a poskytujícím výnos 20+% ročně již dekádu. A to růstem zisků, ne navyšováním valuací jako mnoho ostatních. Management Shellu a Exxonu patří k těm velice špatným, spolu s AT&T. A za 30 let, až bude většina druhů hmyzu, ptáků a ryb vyhynulá, oceány bez ryb a velká část biotopů světa zničená, tak se alespoň nebudete muset stydět před vnoučaty a vysvětlovat jim, proč jste investovali do ropy a předali jim zničenou planetu.

Já nakoupil HASI někdy v dubnu za $17 s 8% yieldem a nyní sedím na 100% nerealizovaného zisku. Což mě nezímá, protože kupuji pro cashflow a naopak doufám, že znovu bude kolem této ceny v dalším akciovém krachu.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 16 črc 2020 19:47

Tezba ropy je hmyzu zcela u prdele, czhuntere.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 22 črc 2020 15:26

To jo, protože 80% hmyzu v ČR už zmizelo. Rybám to moc jedno ale není, protože oceány jsou zamořeny mikro částečkami plastů a do 30 let již budou oceány mrtvé masy vody plné plastů. A jelikož jsem toho dost procestoval v Asii, tak mi věř, že to znečištění od plastů a výfukových plynů je tam enormní. Města jsou tam vlastně plynové komory a těžko se tam vůbec dalo dýchat. Aby ne, když většina strojů jsou tam motorky a různé staré autobusy a nákladní auta.

Stříbro přidalo včera dalších 7% a je již 83% up a to nedaněných. Každý cyklus je to stejné, akcie kupovat první půlku cyklu, dokud jsou levné a druhou půlku kupovat levné drahé kovy a ty pak po recesi vyměnit za levné akcie. To je jak se vytváří bohatství a zakládají nové dynastie. Přesně jak řekl Mike Maloney a Robert Kiyosaki. Chytří to pánové.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 26 črc 2020 18:34

Czhuntere, ackoli s hmyzem v CR je to neoddiskutovatelne spatne, 80% hmyzu urcite nezmizelo (druhove, abundance nelze zpetne hodnotit jinak, nez velmi hrubymi odhady). Kdyby ano, resil bys davno zcela jine, nez knizeci problemy, prozatim stale opulentni epochy lidskych dejin, v podobe diskuzi na nejakych netovych forech - nybrz problemy, plynouci ze zhrouceni ekosystemu (tedy bys nasel kyzene uplatneni pro to tvoje zlaticko v podobe barteru za benal, potraviny a artikly zakladni potreby) :) (A vubec se zde z niceho nezkousej vykecat, at se zcela nezesmesnis, pac jsi mel v tomto vlakne opravdu velkou smulu a narazils na cloveka, ktery resi kazde leto hmyzaky stovky hodin v terenu pres kontrakty s AOPK a Akademii ved ;) Proto jsem byl zvedavy, co z tebe jeste vyleze...)

A tak je to u tebe se vsim, vzdy sahas po amplifikaci, extremnich argumentech - mas na ocich klapky, vidis jen to svoje. Ten samy problem ma i "DGI Ladislav"... Jednou z tebe bude takovy ten bodry rodinny strycek, ktery je sice OK, ale vsichni ho berou s rezervou :)

Tve prohlaseni o budovani dynastii sice zalahodi usim, ale v podstate jde o omlete pravidlo buy (something) low - sell high, ktere se da aplikovat zcela na cokoli od akcii pres kovy po BTC nebo otevreni site hospod, kdyz nekde po pruseru krachne konkurence...

Ale abych jen neprudil, dnes jsem si koupil moc peknou stribrnou minci s pozlacenim - libila se mi - at mam taky neco do frcu, az budou mit vlozky, kobzole a benal cenu zlata :)

Odpovědět