Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od JardaBr » 01 črc 2023 08:50

Kurri17 píše:
29 čer 2023 21:12
Jestli se to někomu nelíbí, tak to nemusí číst....
Holt každej jsme jinej, no.. Někdo sklopí hlavu, někdo se ozve.. Já jsem holt zvyklej se ozvat. Titulovat oponenta v diskuzi Bukvičkou, dutou hlavou? Když není po mým, začne se urážet?

Kurri17 píše:
29 čer 2023 21:12
anebo se určitě dotyčný umí ozvat/bránit sám a nepotřebuje hlas z obecenstva :) .
Vidíš to, a děláš to samý :D

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Kurri17 » 01 črc 2023 10:41

@JardaBr - Kolego, je mi to moc líto, ale již dál nebudu reagovat na tuhle diskusi o ničem. Já se taky ozívám, ale na věci, které za to stojí.

Můj názor k tomu celému vystihl Marek ve svém příspěvku... Některé komentáře jsou možná "drsné", ale věcné...

Tak to skousni a investuj svůj čas do užitečnějších věcí :) .

Přeji hezký víkend
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od JardaBr » 01 črc 2023 11:29

OK.. překousnu to e nechám plavat ;)

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 01 črc 2023 12:08

Vím minimálně o 25 lidech z tohoto fóra, co si díky mě předplatili Fastgraphs. Dost lidí mi poděkovalo, jak je to skvělý nástroj. Dost lidí zpětně odhalilo, jak v posledních letech přepláceli na některých investicích a jako výsledek měli u těchto pozic horší nebo nulové výnosy. Po objevení FG najednou akciový trh dává mnohem větší smysl a člověk odhalí mnoho věcí, co jinak nevidí.

Pak je tu Volnicko, který si nepředplatí z nějakého záhadného důvodu, protože asi nemá 100 Kč měsíčně na předplatné. Pak tu šmahem označí, jak to nefunguje a jak Petera Lynche učení, že akcie sledují EPS v období několika let označí, že to nefunguje. Protože prý WBA v problémech a mnohaletém úpadku není na 80 USD. Z 63 tisíc tickerů si vybere jeden a pak něco hodnotí, zda to funguje nebo ne a ještě v krátkém období dvou let a ještě u toho zamlčuje, že se akcie obchoduje již mnoho let za mnohem nižší valuace, což Chuck jasně zmínil a že tedy vlastně to funguje i u WBA, jen je to těžké vykrádáním videí někoho jiného to vidět na datech za různá časová období.

Zcela pak ignoruje jím zmíněné LMT, kde to funguje skoro do centu, jako u většiny firem, co nejsou v problémech a nebo zrovna v nějaké mánii.

Použil jsem drsnější výraz, ale proboha snad každý člověk alespoň trochu schopný uvažování ví, že prostě Volnicko nedává smysl. Kdyby byl co k čemu, tak si FG předplatí, prohlídne si několik set až tisíc firem jako já a pak hodnotí, zda to funguje nebo ne a nevybírá si z videí Chucka, co se mu hodí do krámu, zatímco si to ani není schopný předplatit a vidět zcela jasná historická data za 20 let. Tedy nevyvratitelná fakta a souhrn všech obchodů, valuací a fundamentů uskutečněných za poslední 2 dekády.

Pak tu věší bulíky na nos Norgenovi, že u akcie Shell rozhoduje zaplacené cena, když posledních 30 let historie akcie ukazuje, že zaplacená cena nezměnila nic na faktu, že akcie byly mrtvé peníze na dlouho, i kdyby to člověk vždy koupil přesně na dně medvědího trhu.

Mě prostě lidi veřejně popírající Petera Lynche, Chucka Carnevale a podobné legendy vytáčí, kor když jejich slova jsou do puntíku potvrzena fakty shromážděnými službou Factset a Fastrgraphs. Ať si teda Volnicko spolu s Gluelessem vytvoří nástroj na valuaci akcií podle diskontované cash flow a pohledem na 10 let dopředu a budou na tom mít miliony Dolarů ročně jako Chuck na Fastgraphs, pokud jim to bude fungovat.

Situaci by vylepšilo, kdyby u každé lži volnicka byla poznámka od AI, že jeho informace není pravda. To by pak nemohl šířit lži a mystifikace tak snadno.

Třeba jako jeho "Berkshire neroste rychleji než index" a za tím by byla poznámka od ChatGPT - BRK ve skutečnosti roste rychleji, než S&P 500 a očekává se růst rychleji i v budoucnu. Pak by Volnickove na investičních fórech nemohli šířit nesmysly a já bych se nemusel vytáčet a nazývat je bukvičkami. Nejhorší na tom je, že na tomto fóru je dost slušných a rozumných lidí, jako Peter nebo Kurri, ale ti tu píšou minimálně a dominuje tu Volnicko s Ladislavem.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 02 črc 2023 10:40

Našel jsem pěkné citace o korelaci zisků firem a ceny akcie ve středně a dlouhodobém období:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zdroj: http://mastersinvest.com/newblog/2018/3 ... w-earnings
Doporučuji přečíst celé.

Vyzbrojeni citacemi od legend investování si můžeme přepnout do Fastgraphs ukazující data za cca 20 let zpětně, tedy jasně daná a nevyvratitelná historická fakta, příjemná to změna oproti Volnickova "věření a myslení si"

Firma Target rostla od roku 2003 rychlostí 8,36% ročně. Akcionáři za stejnou dobu mají zisk 9,02% ročně. Prakticky na chlup rovnající se rychlosti růstu dané firmy, přesně jak se píše v citacích. Jako vždy existují výjimky a v 63 tisíc tickerech se najde firma, která měla výnos odlišný od rychlosti růstu, většinou to jde vysvětlit extrémními násobky P/E, za které se firma prodávala či prodává. Ale jak všichni víme, tak výjimky potvrzují pravidlo.

Obrázek

Rozumět grafům není těžké a tedy každý snad vidí na grafu Targetu, že cena akcie (černá čára) sleduje EPSx15 (oranžová) a tedy EPS přímo určuje dlouhodobý výnos akcionáře firmy Target. Pokud koupím a prodám za stejné P/E, tak můj výnos je naprosto shodný s rychlostí růstu EPS v čase držení plus startovní yield. To je matematika prvního stupně základní školy.

Na grafu za 10 let vidíme, že akcie je naceněna pouhá 1,8% od 10Y průměrného P/E 16,28 za odhadovaný zisk pro rok 2023. Aneb EPS 8,25 x 16,28= $134 a cena akcie je dnes $132. Jasně vidíme, že trh se u TGT stejně jako u LMT dívá dopředu přesně 6 měsíců na konec tohoto roku. Ať si tedy Glueless strčí svoje teorie o ocenění akcií na základě budoucí cash flow za klobouk a Volnicko s ním. Jasně vidíme, jak je akcie oceněna na základě zisků roku 2023 a ne součtu všech budoucích cash flow, které nikdo nezná, protože křištálová koule ještě nebyla vynalezena.. Ale jak říkám, pokud tomu tak věří, ať si udělají vlastní grafy vykreslující budoucí cash flow a diskontovanou cenu a pokud jim to bude fungovat, tak na tom vydělají miliony Dolarů ročně, jako Chuck na Fastgraphs.

Obrázek

Neznamená to ale, že cena akcie bude vždy přesně EPSx15 kdykoliv v čase, jak mi podsouvá Glueless. Ve skutečnosti bude cena akcie oscilovat kolem TTM EPS podle jiných krátkodobých vlivů jako momentum, technické prvky, ekonomická situace, fear vs greed na trhu apod. Jak ukazuje následující graf:

Obrázek

Opět Fastgraphs toto potvrzuje, jak ukazuje třeba příklad firmy Altria. Bohužel Glueless a Volnicko si to pletou a myslí si, že trh takto něco naceňuje a něco nám říká, ve skutečnosti to je jen výsledek krátkodobých cyklů boom and bust, fear and greed cyklů a nešvar lidí koukat na minulé výsledky a podle nich investovat a tedy snaha vyhybat se akciím se špatným výnosem v minulých letech a naskakovat na firmy velkým výnosem v nedávné době. Ve výsledku se to ale vyrovná a navrátí k linii EPS. Bohužel Volnicko to zaměnil s tím, že to nefunguje a snaží se nás přesvědčit, že Země je placatá, protože WBA do dvou let od Chuckova videa se nevrátila na P/E 15.
Obrázek

Samozřejmě i Peter Lynch věděl, že většině lidem tato korelace mezi EPS a cenou akcie uniká, tak jako volnickovi a proto na závěr dám tuto citaci:
Obrázek

Je to z interview u Charlie Rose roku 1993 a kdo to neviděl, tak zanedbal studium a má co dohánět.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Bubububu » 02 črc 2023 19:57

Pokud to správně chápu, tak když je např. P/E hluboko pod 15 a zisky /EPS/ dejme tomu v průměru stejné jako posledních 10 let, pak je velká pravděpodobnost že se stane toto:

A/ buď zisky znatelně klesnou a EPS dožene cenu pokleslé akcie

B/ cena akcie dožene EPS a cena akcie stoupne na své průměrné P/E

Anylytici jsou schopní většinou propočítat zisky asi tak na dva budoucí roky. A od toho se lze nějak odpíchnout a nakupovat akcii v okamžiku, když černá čára /aktuální cena akcie/ je pod budoucí predikcí EPS. Pak by v uvozovkách mohlo dojít k tomu, že daná akcie poroste rychleji než trh, protože rozhodující pro cenu akcie je EPS, tedy zisk na akcii. Samozřejmě není vyloučeno, že to bude chvíli trvat, než trh ocení akcii průměrně správně jako v minulosti. Při dlouhodobém držení by ale měla akcie slušně tomu akcionáři vydělat i v okamžiku, kdy ostatní akcie budou prudce klesat.

Tak jsem zvědavý, zda můj závěr, který jsem zde popsal, je logicky správný. Alespoň já si to takto prozatím vykládám a budu vykládat, dokud mne někdo neopraví, že to správné není.

Ale když se podívám na grafy zde prezentované /czhunterem/, tak ty to svým způsobem potvrzují a není od věci to tedy začít zkoušet v praxi.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 02 črc 2023 21:34

Dnes jsem narychlo prohal svoje zoo-portfolio fastgraphismem, abych se lepe zorientoval, co dal.

Rozum mi rika prodat nVidii, meho investicniho milacka, se kterym to pecu temer o zacatku, s celkovym zhodnocenim asi 550%. Firma sice roste hustych 25% rocne, ale zaroven je dle odhadu nacenena na 3 roky dopredu:
Obrázek

Situace jako pres kopirak vladne u meho dalsiho zhodnocovaciho milacka - Microsoftu, ktery od te doby, co vystridal Nadella neschopneho trotla Ballmera obdobnym tempem:
Obrázek

Jine to neni ani v pripade Oracle, kde mam otevrenou pouze malou pozici coby cast presunu kapitalu z Intelu ci jine radeji polikvidiovane dead money company:
Obrázek

Prodavat uspesne ale nadhodnocene skvele rostouci firmy, ktere mi skvele vydelaly a jsou po casovem trestu, jsou pro mou investicni karieru pomerne novum, tak se prozatim peru s moznym resenim.


Srov. napr. s obrovsky podcenenou, trzne zpanikarenou Metou ca pred rokem, rostouci dokonce stejnym tempem rocne. To byl tehda kauf!

Kam bych naopak s radosti poslal many je treba Alphabet:
Obrázek

Cisco, uz jsem prikoupil, ale toho grafu se nemuzu nabazit:
Obrázek

Sit lekaren CVS, vyvoj grafu doslova WTF:
Obrázek

3M:
Obrázek

Bank of Ozarks, amer. banka rostouci 15% rocne na 50% ferove ceny? Gimme more!
Obrázek

Starbucks, prozatim dietni divi, ale jinak moc hezka rustovka:
Obrázek
Nebo nove dokonce i Disney...

Lowe's, nevlastnim, ale pokladam to zpetne za chybu:
Obrázek

Dobre vypada take Chemours, odstepek vetsi chemicky, rostouci tempem 22% rocne:
Obrázek

A perlicka zaverem, pojistovna s mirnou prichuti healthcare Cigna, czhunterem zde velmi doporucovana na $200; nyni za $280 podcenena, do 2 let by se ferova cena mohla pohnout az nekam k $500, to je libovy :D
Obrázek

Co byste pribrali/prodali vy?

Vrana
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 07 led 2023 22:06

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Vrana » 02 črc 2023 23:14

Zaujala mne posedlost nástrojem FastGraph. Kdyby to bylo tak jednoduché, jak to prezentuje czhunter, stačilo by hlídat černou a zelenou čáru v nějakém nástroji a rázem by z nás byli milionáři...

Když se ale třeba podívám na krásný graf MMM prezentovaný Markem, vidím zářnou budnoucnost. EPS přece stále roste. Ale nějak mi tam chybí cca 10 milirard, které musí zaplatit za znečištení vody v Tennessee. Těch 10 giga je jejich zisk za 2 roky. Nějak by se ten výdaj měl projevit v EPS - ale v grafu to nevidím.

Když se podívám na CVS, opět vidím stálý růst. Ale EPS za 2022 podle Yahoo nebo SeekingAlpha neodpovídá tomu, co ukazuje graf. Nevím, čemu mám věřit. Konkurence WBA ohlásila, že očekává nižší zisk. Je CVS lepší? Nevím.

Je třeba si přiznat, že známá je jen minulost. Pokud někdo odhaduje, jak poroste EPS následující roky, je to jen jeho názor. Krásná ukázka je třeba Starbucks. To jako otevřou další obchody? V existujících prodají více kafe? Nebo bude kafe dražší? Proč by vlastně kavárna měla růst 18%, když poslední 3 roky neměli růst skoro žádný? Před 5-10 lety opravdu rostli 15-20%, ale bude se to opakovat?

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 02 črc 2023 23:47

3M bude tu pokutu splácet příštích asi 10 let, takže na roční ziskovou to až zas tak velký vliv mít nebude.
Vyjednali si dost dobrý splátkový kalendář, takže pokud se neobjeví další jobovka nebo pokuta, tak bychom se mohli odrazit ode dna.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 02 črc 2023 23:50

FG je s prehledem nejlepsi (casove nejefektivnejsi) tool, jaky jsem kdy videl. Nebyt FG, asi by davalo vetsi smysl koupit nejaky uspesny fond ci rovnou index. Samo se pocita s tim, ze obcas neco nevyjde. I kdyby uspesnost na zaklade cisel byla 60-70% tak je to super a udela to z tebe drive nebo pozdeji milionare.
Beru to na zaklade pravdepodobnosti, vidim podcenenou firmu s dlouhym track recordem a urcitym analytickym vyhledem, danym rustem akcie v case a rozhodnu se. Kdyz pozitiva jasne prevazuji nad riziky, tak to koupim.
SBUX mel okolo 2020 zavrene pobocky, cos propana delal za covidu, mel zimni spanek?
Jinak ja 3M, CVS ani SBUX nyni kupovat nebudu (z ruznych duvodu). Pravdepodobne zvysim Cisco nebo Google.
Pokuty moc neresim, z me zkusenosti ma drive nebo pozdeji skandalek kazda vetsi firma, nakonec je pravnici/cifrspioni z toho rozumne vysekaji. Radeji ctu data, nez dojmy na SA ci naladove newsy.

Sledovat FG se mi posledni rok dost vyplatilo (napr. u CAH, CI... hl. aristokraticke firmy). Naopak se mi nevyplatilo hrat si se stagnujicimi firmami, firmami s divne vysokym DIY ci spekulacemi na divokych trzich.
No a pak mam v pf par anomalnich firem, ktere mi vydelaly docela dost penez, pricemz poradne nevim, jak se to stalo (NUE, WELL kteremu vubec nerozumim).

Odpovědět