Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Kurri17 » 08 srp 2023 09:07

@Bubububu - Ve Fastgraphs máš 2 PE - Oranžová čára je referenční PE (15 anebo větší když je to fast grower) a modrou čáru, což je PE za které jsou ochotni nakupovat akcionáři čili trh. Pokud si zanalyzujes akcii, kterou chces koupit a jsi o ní přesvědčen, tak nejlépe nakoupit pod modrou nebo na modré čáře.... Pak profitujes z růstu eps, divi yieldu pakliže platí dividendu a profitujes na expanzi PE.... Pakliže chceš prodat samozřejmě co nejvíc nahoře nad oběma čárama... Zjednodušeně.... Chuck a tým to mají na webu.... Snad ti to pomohlo...
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 08 srp 2023 14:10

Bubububu píše:
08 srp 2023 01:24
Ono to opravdu ukazuje jiné P/E. Zde se psalo o BMY, které je podpohodnocené. A když najedu na FAST Graphs, jsou tam různé P/E. Proto mne to mátlo. Adjustovaný zisk má menší P/E než ty dva další zisky.
Ano, tady je klicovy rozdil mezi adjustovanym EPS (non-GAAP) a GAAP EPS.
Velmi doporucuji nastudovat rozdil. Obe hodnoty jsou uzitecne.
https://www.investopedia.com/articles/f ... uation.asp

A konkretne pro BMY muzes mrknout na jejich stranky, jak prisly na adjustovane EPS.
https://www.bms.com/investors/financial ... sults.html respektive
https://s21.q4cdn.com/104148044/files/d ... ation.xlsx
Bude te zajimat zrejme tab6, kde vidime, ze ten rozdil je dan predevsim polozkou Amortization of acquired intangible assets
neco pak naklady na restrukturalizaci a integraci.

Honz4
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 srp 2020 10:15

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Honz4 » 10 srp 2023 09:29

Jak vidíte v současné době Paypal? To včerejší Chuckovo video na FASTgraphs mě celkem namlsalo a matně si vzpomínám, že ho tady pár borců kupovalo rok dva zpátky na ceně kolem 160-180 babek, takže za těch dnešních 62 by to měla bejt tutovka, ale osobně s ním nemám velkou zkušenost a trochu si říkám, jestli si tu svoji tržní pozici dokážou vůbec udržet...

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Kurri17 » 10 srp 2023 11:58

Honz4 píše:
10 srp 2023 09:29
Jak vidíte v současné době Paypal? To včerejší Chuckovo video na FASTgraphs mě celkem namlsalo a matně si vzpomínám, že ho tady pár borců kupovalo rok dva zpátky na ceně kolem 160-180 babek, takže za těch dnešních 62 by to měla bejt tutovka, ale osobně s ním nemám velkou zkušenost a trochu si říkám, jestli si tu svoji tržní pozici dokážou vůbec udržet...
Nejsem primarne growth stocks investor.... Ale Pay Pal jak rikal ma A- rating, dobry odhad analytiku a spatne ctvrtletni vysledky ho posilaji dolu.... Co chtel ukazat je, ze je to zdrava firma s generovanim zisku a cash flow.... Proti fair value sleva jak prase a Morningstar neni spatny analyticky server. Mam jejich analyzy rad. Krasne ve videu ukazal, kdy se pay pal mel prodat a zaroven, kdy se nemel kupovat....

Je to jen premrstela reakce trhu... Ale to si musis vyhodnotit sam... Podle Chucka, good buy.

Treba ti k tomu nekdo rekne neco, kdo Pay Pal ma a sleduje ho podrobne...
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Kurri17 » 10 srp 2023 14:33

Honz4 píše:
10 srp 2023 09:29
Jak vidíte v současné době Paypal? To včerejší Chuckovo video na FASTgraphs mě celkem namlsalo a matně si vzpomínám, že ho tady pár borců kupovalo rok dva zpátky na ceně kolem 160-180 babek, takže za těch dnešních 62 by to měla bejt tutovka, ale osobně s ním nemám velkou zkušenost a trochu si říkám, jestli si tu svoji tržní pozici dokážou vůbec udržet...
Tady mas jeste jedno video od dobrych YouTuberu o PayPalu.

https://www.youtube.com/watch?v=81tcQdCXFt0
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 522
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 10 srp 2023 16:18

Zajimavy clanek z placenych hospodarek o nejakem breakthru Novo Nordisk na poli vyvoje magic pillu pro vyzrany lidi, coz je s ohledem na oplacanost a "sedavost" populace v 21. sluzna sazka na jistotu:
Dobrý na srdce i na hubnutí. Dánský Novo Nordisk může být díky svému léku nejhodnotnější evropskou firmou

Novo Nordisk vyrábí populární léky na hubnutí Wegovy nebo Ozempic. Hodnotě firmy může pomoci, že by pojišťovny mohly klientům aspoň částečně proplácet Wegovy. Autor ▪ Reuters
Evropský trůn nejhodnotnější akciové firmy by při současném tempu růstu mohla už brzy ovládnout dánská farmaceutická firma Novo Nordisk. Sesadila by tak francouzského prodejce luxusního zboží LVMH. Dánové se přiblížili cíli díky výsledkům dlouho očekávané studie potvrzující, že jejich lék Wegovy dokáže prokazatelně snížit nejen hmotnost pacienta, ale také pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice. Akcie Novo Nordisku následně v úterý vystřelily o 17 procent.

Klíčová studie započala v roce 2018 a probíhala na více než 17 tisících pacientech ve 41 zemích. Cílila na lidi starší 45 let, kteří si prošli v minulosti některým z kardiovaskulárních onemocnění. Ukázalo se, že lidé užívající lék Wegovy měli o 20 procent nižší pravděpodobnost, že je postihne srdeční příhoda. Přípravek se tak stal prvním lékem, který kombinuje účinné hubnutí se snížením rizika srdečních onemocnění.

„Pokud se v Dánsku hraje baseball, Wegovy právě odpálil homerun,“ uvedla analytička společnosti Barclays Emily Fieldová. Dá se očekávat, že už nyní vysoká poptávka po lécích ještě vzroste. Investoři si to rychle uvědomili a Novo Nordisk dosáhl ve středu tržní kapitalizace 428 miliard dolarů. K porážce zatím nejhodnotnější evropské firmy LVMH tak chybí Dánům, aby jim akcie posílily ještě o necelých pět procent.


„Zatímco evropské pojišťovny zpravidla nehradí léčbu obezity, ke kardiovaskulárním onemocněním se staví zcela opačně,“ poznamenává Ján Hladký, analytik Patria Finance. Podle něj by se tak mělo firmě s pojišťovnami lépe vyjednávat o proplácení léků. Hladký také upozorňuje, že probíhají i další studie zkoumající, jaký vliv má různé dávkování léku na snížení šance na rozvoj Alzheimerovy nemoci a demence obecně.

Wegovy má od regulátorů zelenou jako léčivo proti obezitě, ovšem předepisovat se má, pokud trpí pacient skutečně nadváhou a s tím spojenými zdravotními potížemi. Hmotnost dokáže zredukovat o 15 procent. To pravděpodobně není případ řady hollywoodských hvězd nebo Elona Muska, kteří lék berou k hubnutí do plavek a zpopularizovali jej. Novo Nordisk má na trhu také lék Ozempic, jenž je schválený primárně pro lidi s cukrovkou druhého typu. Obezita je s cukrovkou úzce spojená. Nicméně lékaři jej často předepisují právě i jako lék na hubnutí. U něj se uvádí schopnost snížit váhu o pět až deset procent.


Pilulka na zhubnutí místo injekce. Během testů shodili lidé až 15 procent váhy
30. 6. 2023 ▪ 3 min. čtení
Popularita Ozempicu se rozšířila i v Česku, kde existují na sociálních sítích skupiny, v nichž si lidé vyměňují zkušenosti s jeho používáním právě za účelem hubnutí. Řada uživatelů hlásí vedlejší účinky jako průjmy, zácpy nebo bolesti žaludku, na což sám dánský výrobce upozorňuje. Účinnou látkou v obou lécích je semaglutid, který funguje tak, že potlačuje chuť k jídlu a také zpomaluje pohyb potravy trávicím traktem. Člověk pak tolik nejí.

Hlavním konkurentem na trhu je pro Novo Nordisk americká společnost Eli Lilly, která slaví úspěch s lékem Mounjaro, který je nyní určen pro cukrovkáře, ale už brzy se má dočkat schválení na léčbu obezity. Americký lék je ještě o něco efektivnější než léky Novo Nordisku, neboť kromě potlačování chuti dokáže působit i přímo na tukovou tkáň. Váhu dokáže zredukovat zhruba o pětinu. V úterý Eli Lilly uvedla, že utržila na prodejích léku Mounjaro ve druhém čtvrtletí miliardu dolarů.

Za tři měsíce tak firma dokázala prodeje léku zdvojnásobit a očekává další prudký růst. Akcie přidaly v reakci 15 procent. Novo Nordisk ve čtvrtek ráno oznámil, že mu díky zájmu o lék Wegovy v prvním pololetí vzrostly meziročně celkové tržby o 30 procent a provozní zisk o 32 procent. Obě firmy jsou ale z pohledu ocenění poměrně drahé, když poměr tržní kapitalizace americké firmy dosahuje více než dvanáctinásobku odhadovaných tržeb v příštím roce, což je dvakrát více, než je v sektoru běžné. Dánská společnost je na devítinásobku.

Podle projekcí investiční banky Morgan Stanley by globální trh s podobnými přípravky mohl dosáhnout do roku 2030 hodnoty 54 miliard dolarů. Nyní generuje pouze 2,4 miliardy. Většina příjmů by měla plynout z USA. Analytici pak odhadují, že do roku 2035 bude čtvrtina obézních lidí řešit své potíže s lékaři a že 55 procentům z nich budou tyto léky předepsány. V současnosti hledá způsoby, jak se zbavit obezity, v medicíně pouze 10 procent populace.

Analytici Morgan Stanley se domnívají, že dominantní postavení na poli boje s obezitou budou mít Novo Nordisk a Eli Lilly. Každá si do roku 2030 podle nich ukrojí zhruba 40 procent tržního podílu. V případě Eli Lilly by každá miliarda dolarů v prodejích přípravku Mounjaro měla mít na dlouhodobou ziskovost firmy vliv ve výši čtyř až pěti procent. Uvedení pilulek by mohlo tržby podpořit také potenciálně nižšími výrobními náklady.
Firma je na poli trzni kapitalizace evropskou hvezdou, na existenci uvnitr EU je nebyvale prosperujici a rustova, ale take predrazena:
Obrázek

Buy the dip by se mi tady libil...

Ladislav Dutý_
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 črc 2023 19:16

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav Dutý_ » 10 srp 2023 19:23

Bubububu píše:
06 srp 2023 01:56
Chlapi, mám otázku. Píšete zde o BMY. A o jeho P/E. Mne ukazuje P/E něco kolem 16.
To je GAAP EPS, které nikdo moc na trhu nepoužívá. Řekněme, že firma před 10 lety udělala akvizici a její hodnota se nyní dle firmy snížila. Tedy ji podle GAAP účetních pravidel musí odepsat z letošního zisku. Všichni však víme, že ve skutečnosti o to letošní zisk menší není. Je to jen účetní položka.

To samé u REIT. Hodnota nemovitostí se odepisuje jak stárnou, ale ve skutečnosti hodnota nemovitostí naopak roste, i když ta nemovitost stárne. Proto se u REIT nepožívá EPS ale cash flow - FFO, které odpisy nezahrnuje.

Yahoo zobrazuje pouze GAAP EPS a proto je to nepoužitelný web.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 11 srp 2023 07:50

Honz4 píše:
10 srp 2023 09:29
Jak vidíte v současné době Paypal? To včerejší Chuckovo video na FASTgraphs mě celkem namlsalo a matně si vzpomínám, že ho tady pár borců kupovalo rok dva zpátky na ceně kolem 160-180 babek, takže za těch dnešních 62 by to měla bejt tutovka, ale osobně s ním nemám velkou zkušenost a trochu si říkám, jestli si tu svoji tržní pozici dokážou vůbec udržet...
ještě 8-10% slevu a beru první pozici

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 11 srp 2023 12:39

K diskuzi non-GAAP vs GAAP se konkretne u Paypalu slusi podotknout, ze kazdorocne nejakych 1,4 mld utrati za SBC (Stock-Based Compensation
).

Firma sice rika, ze jde o jednorazovy nepenezni vydaj, ale vzhledem k tomu, ze se podobna castka objevuje kazdy rok a firma bud musi redit akcionare nebo rovnou vyuzit cash flow na buybacky, tak tady naopak vsichni vime, ze to neni jen ucetni polozka a ze to ze zisku uzira (u PYPL vic nez ctvrtina adjustovaneho eps).

Tedy investor musi mit napozoru.

Ladislav Dutý_
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 črc 2023 19:16

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav Dutý_ » 13 srp 2023 09:19

Je to 1,1 mld.

Zato třeba Depreciation & Amortization bylo 1,3B. Tedy GAAP EPS je menší o 1,3B, než byl reálný zisk. Co je více podstatné, tak adjusted EPS roste 17% a GAAP 16% ročně dlouhodobě. Tedy je to známka, že tam moc účetních machinací není.

O případech jako Altrie, která odepisovala 13B akvizici JUUL ani nemluvě. Tam by člověk koukající jen na GAAP čísla měl zcela zkreslený obrázek o ziscích firmy.

Odpovědět